Pracownicza Kasa Zapomogowo - Pożyczkowa

Pytanie:

"Jakie są zasady organizowania się pracowników w Pracowniczej Kasie Zapomogowo - Pożyczkowej i jakie obowiązki (świadczenia) musi wypełniać pracodawca wobec takiej organizacji?"

Odpowiedź prawnika: Pracownicza Kasa Zapomogowo - Pożyczkowa

Pracownicza Kasa Zapomogowo - Pożyczkowa może powstać, gdy co najmniej 10 pracowników zadeklaruje gotowość przynależności do niej. W zakładach pracy może działać jedynie jedna kasa. Wspomniani założyciele decydują o utworzeniu kasy, uchwalają statut jej działania i dokonują wyboru organów przewidzianych w statucie. Organami kasy jest zarząd, komisja rewizyjna, walne zebranie członków. Pracodawca winien udzielić pomocy pracownikom chcącym założyć kasę zapomogowo-pożyczkową, w szczególności poprzez prowadzenie księgowości, obsługę prawną, zapewnienie transportu pieniędzy do banku, informowania członków o stanie wkładu i zadłużenia kasy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • zuza 2012-04-20 22:18:20

    Czy statut Pracowniczej Kasy Zapomogowo Pozyczkowej sfery budżetowej jest sprawdzany w jakiś sposób np. przez sąd,przed lub po zatwierdzeniu Przez Zgromadzenie Walne czy takie kasy są rejestrowane w KRS i co zrobić gdy postepowanie Zarządu sprzeczne byłoby z zapiami statutu.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika