Wymiana samochodu na nowy w ramach rękojmi

Pytanie:

Czy w ramach rękojmi można żądać wymiany samochodu na nowy, jeżeli okaże się, że w zakupiony miał wady fizyczne?

Masz inne pytanie do prawnika?

26.2.2012

Zespół<br />e-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Wymiana samochodu na nowy w ramach rękojmi

Należy za literaturą prawniczą wskazać, że: „W ramach rękojmi za wady nabywca nie może domagać się wydania nowego samochodu, bowiem sprzedany samochód nie należy do rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku (art. 561 § 1 k.c.), lecz do rzeczy określonych co do tożsamości (art. 561 § 2 k.c.). Sprzedaż samochodu dotyczy konkretnego pojazdu zindywidualizowanego za pomocą takich danych, jak numer silnika, podwozia i wybranego przez kupującego. W sytuacji gdy sprzedawca nie wyraził gotowości wymiany samochodu, nabywca może jedynie w wypadku wykazania wad domagać się, zgodnie z art. 560 § 1 k.c., albo odstąpienia od umowy, albo obniżenia ceny.”1 Mając na uwadze powyższe uwagi, już teraz należy wypowiedzieć się przeciwko roszczeniu o wymianę samochodu na nowy.

1 Z.Gawlik, Komentarz do Kodeksu Cywilnego

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Kupilem kradziony samochód

27.1.2020 przez: szymon1987

Akt Notarialny warunkowy

24.5.2019 przez: -

zwrot mebli zamówionych

25.4.2018 przez: bolo5

Sprzedaż przez ogłoszenie na OLX

10.3.2018 przez: Bella97