Wypowiedzenie umowy o pracę przed emeryturą

Pytanie:

Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi, który jest tuz przed emeryturą?

Masz inne pytanie do prawnika?

18.4.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Wypowiedzenie umowy o pracę przed emeryturą

Kwestię ochrony przedemerytalnej reguluje art. 39 Kodeksu pracy, w zgodzie z którym pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Ochrona z art. 39 k.p. wyłączona jest natomiast w sytuacji ogłoszenia upadłości i likwidacji, a także wobec pracowników, którzy uzyskali prawo do renty (art. 40 i 41 z ind. 1 k.p.). Ochrona nie obowiązuje również w przypadku rozwiązania z pracownikiem umowy za porozumieniem stron, wypowiedzenia przez pracownika (jednak wypowiedzeniem stosunku pracy a nie warunków pracy, którego przepisy ze strony pracownika nie przewidują) jak również rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia (tzw. zwolnienie dyscyplinarne).

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: