Wyznaczanie kuratora przez sąd

Pytanie:

"Sprawdziłam Księgi Wieczyste domu, który należał do mojego brata i bratowej. Okazało się, ze obydwoje dalej figurują na Księdze chociaż od paru lat nie żyją. Przed śmiercią bratowa spisała ze mną notarialny akt kupna/sprzedaży swojej polowy. W domu mieszka bratanek, który spraw spadkowych do tej pory nie uregulował. Rozumiem, że aktu/kupna sprzedaży nie można anulować i sprawa musi być doprowadzona do końca w takiej kolejności: wpłata pieniędzy, przeniesienie własności i na końcu wpis do Księgi Wieczystej. Jestem finansowo przygotowana aby tą sprawę doprowadzić do końca, tylko w tej sytuacji jak to zrobić. Rozumiem, że jeśli bratanek będzie robił mi trudności (a na pewno będzie) mogę wystąpić do Sadu Ksiąg Wieczystych o sądowne przeniesienie własności. Orientuję się, że gdyby bratanek nie stawił się do sądu kiedy będzie wzywany, sąd może wyznaczyć kuratora aby sprawa była załatwiona zgodnie z prawem. Ile razy bratanek musi być bezskutecznie wzywany do sądu, aby sąd wyznaczył kuratora? "

Odpowiedź prawnika: Wyznaczanie kuratora przez sąd

Prawo nie wskazuje ile razy dana osoba powinna być wzywana, by ustanowić kuratora, często nie warto czekać na inicjatywę sądu, lecz samemu zgłosić stosowny wniosek. Prawo przewiduje jednak przesłanki dla ustanawiania kuratorów. Można wskazać, że kuratora spadku, powołuje się w przypadku gdy spadek nie został objęty. Zadanie kuratora spadku jest jedno - powinien on starać się o wyjaśnienie, kto jest spadkobiercą, i zawiadomić spadkobierców o otwarciu spadku, może on dokonywać pewnych czynności, jednak jego możliwości są ograniczone. Jeżeli natomiast spadek został objęty - tzn. gdy wiadomo kto jest spadkobiercą, nie zachodzi potrzeba powołania kuratora spadku. Innym rodzajem kuratora jest kurator dla osoby nieznanej z miejsca pobytu. Jeżeli znane jest miejsce pobytu Pani bratanka, nie zachodzi również potrzeba powoływania kuratora dla osoby nieobecnej. Dla osoby, której miejsce pobytu nie jest znane możliwe jest również ustanowienie kuratora do doręczeń. 
Na marginesie może dodać, że jeżeli skutecznie zawarła Pani notarialny akt sprzedaży nieruchomości z Pani bratową (a więc umowę definitywnie przenoszącą własność), stała się Pani właścicielem części tej nieruchomości. Prawo polskie co do zasady (są jednak wyjątki od tej reguły) nie wymaga, by do przeniesienia nieruchomości konieczne było wpisanie nowego właściciela w księdze wieczystej. W takiej sytuacji, może się Pani domagać wpisania Pani w księdze wieczystej w miejscu bratowej na podstawie aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości. Można również dodać, że jeżeli w sprawie nie zostało jeszcze wszczęte postępowanie spadkowe, może sama je Pani wszcząć (jako osoba zainteresowana).  Dalsze postępowanie będzie zależeć od tego, jakie „problemy" będzie stawiał bratanek. Jeżeli po prostu nie będzie odbierał korespondencji sądowej (na pismach nie będzie wskazane, że np. „adresat nieznany" lub, że „adresat wyprowadził się") możliwe jest wydanie orzeczenia sądu w tej sprawie, mimo braku stawiennictwa Pani bratanka w sądzie (po doręczeniu pism sądowych polegającym na dwukrotnym awizowaniu tych pism).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika