Darowizna mieszkania na rzecz wnuczki

Pytanie:

"Dziadkowie chcą przepisać mieszkanie na wnuczkę, która nie posiada własnego. Wartość tego mieszkania to 130000 zł. Jakie koszty całkowite trzeba ponieść? Czy nie trzeba w tym przypadku zapłacić podatku od spadków i darowizn? Gdyby wnuczka chciała w przyszłości mieszkanie to sprzedać, a za pieniądze uzyskane ze sprzedaży kupić nowe, to z jakimi kosztami w tym przypadku powinna się liczyć?"

Odpowiedź prawnika: Darowizna mieszkania na rzecz wnuczki

Tak, darowizna mieszkania podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Niekoniecznie jednak dojdzie do faktycznego opodatkowania.

Przede wszystkim zwrócić należy uwagÄ™ na przepisy regulujÄ…ce tzw. „ulgÄ™ mieszkaniowÄ…” (art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn). Na podstawie tej ulgi wyÅ‚Ä…cza siÄ™ z podstawy opodatkowania wartoÅ›ci przedmiotu darowizny do wysokoÅ›ci nieprzekraczajÄ…cej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu (bez wzglÄ™du na wartość). Z treÅ›ci pytania wynika, że wnuczka nie posiada wÅ‚asnego mieszkania, a wiÄ™c speÅ‚niony jest jeden z warunków ulgi.

Pewnym minusem powyższej ulgi jest fakt, iż obdarowany musi mieszkać w darowanym mieszkaniu (chodzi o faktyczne zamieszkiwanie) przez okres 5 lat. Może to spowodować, że skorzystanie z ulgi będzie niemożliwe (jeśli chodzi tylko o przepisanie mieszkania, bez wprowadzenia się wnuczki).

W takim przypadku dojdzie do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Zakładając, że mieszkanie stanowi współwłasność dziadków i uwzględniwszy kwotę wolną od podatku szacować należy, iż podatek od spadków i darowizn wyniesie około 6.500 zł. Ponadto w związku z darowizną konieczne będzie poniesienie kosztów sporządzenia aktu notarialnego.

Jeśli chodzi o późniejszą sprzedaż mieszkania przez wnuczkę to, niezależnie od przeznaczenia przychodów uzyskanych ze sprzedaży, nie dojdzie do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dlatego też w związku z taką sprzedażą zaistnieje jedynie konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (2% wartości mieszkania) oraz kosztu aktu notarialnego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika