Zarząd przymusowy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Pytanie:

"Na czym polega zarząd przymusowy nad przedsiębiorstwem w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?"

Odpowiedź prawnika: Zarząd przymusowy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Zarząd przymusowy ustanowiony nad przedsiębiorstwem wykonuje się według przepisów o zarządzie w toku egzekucji z nieruchomości. Przy czym zarządcę ustanawia sąd wydający postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia, a postanowienie o ustanowieniu zarządcy jest jednocześnie podstawą do wprowadzenia zarządcy w zarząd, w razie gdyby istniały przeszkody uniemożliwiające zarządcy objęcie zarządu. Zarządcą nie może być obowiązany. Uprawniony, wnosząc o udzielenie zabezpieczenia przez zarząd przymusowy, powinien we wniosku podać numer rejestru sądowego, w którym wpisane jest przedsiębiorstwo, jego pełną nazwę i dokładny adres. Zarządca obowiązany jest wykonywać czynności potrzebne do prowadzenia prawidłowej gospodarki. Ma on prawo prowadzić sprawy, które przy wykonywaniu zarządu okażą się potrzebne. Zarządcy wolno zaciągać tylko takie zobowiązania, które mogą być zaspokojone z dochodów z przedsiębiorstwa i są gospodarczo uzasadnione. Czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu zarządca może wykonywać tylko za zgodą stron, a w jej braku - za zezwoleniem sądu, który przed wydaniem postanowienia wysłucha wierzyciela, dłużnika i zarządcę, chyba że zwłoka groziłaby szkodą. Zarządca składa sądowi w wyznaczonych terminach co najmniej raz w roku oraz po ukończeniu zarządu sprawozdania ze swych czynności, jak również udokumentowane sprawozdania rachunkowe. Sąd po wysłuchaniu wierzycieli, dłużnika i zarządcy oraz po rozpatrzeniu sprawozdań, a zwłaszcza przedstawionych w nich pozycji rachunkowych, zatwierdza sprawozdania zarządcy albo odmawia ich zatwierdzenia w całości lub w części. Zarządca odpowiada za szkodę wyrządzoną na skutek nienależytego wykonywania obowiązków. Czynności prawne obowiązanego dotyczące majątku objętego zarządem przymusowym podjęte po ustanowieniu zarządu są nieważne. Jeśli chodzi o czas powstania skutków ustanowienia zarządu, to wobec obowiązanego skutek taki powstaje z chwilą doręczenia zawiadomienia o ustanowieniu zarządu. Natomiast wobec osób trzecich, skutek taki powstaje z chwilą doręczenia zawiadomienia tej osobie, ale jeśli osoba ta wiedziała o tym wcześniej, to skutek taki powstaje od chwili powzięcia o tym wiadomości. Ustanowienie zarządu przymusowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie oznacza, że obowiązany traci prawa podmiotowe do składników majątkowych objętych zarządem. Nie może tylko zarządzać tymi składnikami, czyni to za niego zarządca. Zarząd spółki czasowo nie może podejmować żadnych czynności, jednak nie oznacza to, że przestaje być zarządem.

Informacja o osobie zarządu przymusowego powinna zostać ujawniona w Krajowym Rejestrze Sądowym z urzędu, ale jeśli nie została ujawniona, to nie wpływa to sytuację.

Wprowadzenie zarządu przymusowego jest dopuszczalne, ale może zostać dokonane tylko na mocy orzeczenia sądowego. Orzeczenie takie jest wydawane, gdy jest to konieczne dla sprawnego przeprowadzenia postępowania sądowego. Wprowadzenie zarządu przymusowego nie skutkuje odwołaniem dotychczasowego, tylko na pewien czas przekazuje kompetencje do prowadzenia spraw spółki, zarządowi przymusowemu. Czynności podjęte po ustanowieniu zarządu przymusowego, przez dotychczasowy zarząd, będą nieważne.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika