Zgłoszenie spółki do urzędu skarbowego

Pytanie:

"Jaki jest tryb zgłoszenia spółki z udziałem kapitału zagranicznego do Urzędu Skarbowego? Jaki to powinien być Urząd oraz jakie dokumenty należy złożyć?"

Odpowiedź prawnika: Zgłoszenie spółki do urzędu skarbowego

W zapytaniu chodzi zapewne o zgłoszenie identyfikacyjne (NIP). Zgłoszenie to w przypadku podatników niebędących osobami fizycznymi (a więc np. spółek, również z udziałem zagranicznym) zawiera w szczególności:

  1. pełną i skróconą nazwę (firmę),

  2. formę organizacyjno-prawną,

  3. adres siedziby,

  4. numer identyfikacyjny REGON,

  5. organ rejestrowy lub ewidencyjny i numer nadany przez ten organ,

  6. wykaz rachunków bankowych,

  7. adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej oraz

  8. przedmiot wykonywanej działalności określony według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych.

Ponadto, w przypadku zakładów (oddziałów) osób prawnych oraz innych wyodrębnionych jednostek wewnętrznych będących podatnikami, należy podać NIP oraz inne dane dotyczące jednostki macierzystej.

W przypadku spółek cywilnych, jawnych, partnerskich, komandytowych oraz komandytowo-akcyjnych należy również podać dane dotyczące wspólników, w tym również NIP nadany poszczególnym wspólnikom (druk NIP-D). W przypadku zaś podatkowych grup kapitałowych należy podać dane dotyczące spółek wchodzących w skład grupy, w tym również NIP nadane tym spółkom.

Podatnik–spółka dokonuje zgłoszenia identyfikacyjnego na formularzu NIP-2. Do zgłoszenia należy dołączyć uwierzytelnione lub urzędowo poświadczone kopie dokumentów potwierdzających informacje objęte zgłoszeniem, w szczególności:

  1. odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego,

  2. umowy spółki,

  3. dokumentu potwierdzającego uprawnienie do korzystania z lokalu lub nieruchomości, w których znajduje się siedziba,

  4. zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON

Upoważniony pracownik w urzędzie skarbowym przyjmujący zgłoszenie poświadcza zgodność przedstawionych odpisów tych dokumentów lub w uzasadnionych przypadkach może sporządzić taki odpis, oryginały zaś zwraca zgłaszającemu za pokwitowaniem na odpisach.

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (np. spółki akcyjne, spółki z o.o.) obowiązani są dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego nie później niż w terminie złożenia pierwszej deklaracji dotyczącej zaliczki na ten podatek. Jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej (np. spółki niemające osobowości prawnej), niebędące podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, które:

  1. zatrudniają pracowników - dokonują zgłoszenia identyfikacyjnego nie później niż w terminie złożenia pierwszej deklaracji dotyczącej zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych; 

  2. nie zatrudniają pracowników - dokonują zgłoszenia identyfikacyjnego w terminie miesiąca od dnia dokonania wpisu w ewidencji działalności gospodarczej lub we właściwym rejestrze.

Warto wspomnieć, iż 7 stycznia 2006 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 grudnia 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych (Dz.U. Nr 254 poz. 2132). Jednak do wyczerpania nakładu, lecz nie dłużej niż do dnia 15 maja 2006 r., można stosować dotychczasowe wzory formularzy określone w rozporządzeniu MF z 14 listopada 2003 r. w sprawie wzorów formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych (Dz.U. z 2003 r. Nr 202 poz. 1959). 

W sprawach nadania NIP właściwymi naczelnikami urzędów skarbowych są:

1. dla podatników podatku od towarów i usług, niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku - naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach podatku od towarów i usług; 

2. dla jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, korzystających ze zwolnienia od podatku od towarów i usług - naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na siedzibę jednostki lub miejsce wykonywania działalności; 

3. dla pozostałych podatników: 

  • będących podatnikami podatku dochodowego - naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach tego podatku, 

  • niebędących podatnikami podatku dochodowego - naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę podatnika, a jeżeli podatnik nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w Polsce - naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście; 

4. dla płatników podatków oraz płatników składek ubezpieczeniowych, niebędących jednocześnie podatnikami, o których mowa w powyższych pkt 1-3 - naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę płatnika; w pozostałych przypadkach właściwym naczelnikiem urzędu skarbowego jest naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście. 

 

Postępowanie w sprawie nadania NIP jest prowadzone na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, ze zm.), z tym że w sprawach o stwierdzenie nieważności decyzji o nadaniu NIP nie stosuje się jej art. 249 i art. 338.

Co istotne, istnieje obowiązek podawania numeru identyfikacji podatkowej (NIP) do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Wynika on z art. 82 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1808). Przedsiębiorcy już wpisani do rejestru powinni uzupełniać swoje dane o NIP do 31 maja 2006 r. Obowiązek taki istnieje od 1 stycznia 2005 r.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika