Zniesienie współwłasności ze Skarbem Państwa

Pytanie:

"Jestem właścicielem 3/4 mieszkania, 1/4 należy do Skarbu Państwa. Od dwóch lat próbuję wykupić od Skarbu Państwa pozostałą część, ale bezskutecznie. Starostwo nie może się zdecydować między sprzedażą a przetargiem. Jeżeli wniosę do sądu pozew o zniesienie współwłasności rzeczy wspólnej, a jako sposób podziału spłatę udziału Skarbu Państwa, czy sąd może nakazać starostwu (skarbowi państwa) sprzedaż? Kto dokonuje wyceny?"

Odpowiedź prawnika: Zniesienie współwłasności ze Skarbem Państwa

Możliwe jest wniesienie do sądu wniosku o zniesienie współwłasności (jest to postępowanie nieprocesowe), jeśli współwłaścicielem nieruchomości jest Skarb Państwa. Jeśli sąd zadecyduje o uwzględnieniu wniosku i zniesie współwłasność, nie jest już konieczna odrębna sprzedaż nieruchomości. Zgodnie z art. 212 par. 2 ustawy Kodeks cywilny, rzecz może być przyznana jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych współwłaścicieli. Jeżeli ustalone zostały spłaty lub dopłaty, sąd oznaczy sposób i termin ich uiszczenia. Zatem orzeczenie sądu o zniesieniu współwłasności, polegającej na przyznaniu rzeczy (nieruchomości) jednemu ze współwłaścicieli powoduje przejście własności rzeczy w całości na osobę, której rzecz została przyznana. Skarb Państwa w postępowaniu o zniesienie współwłasności reprezentuje starosta. Do wyceny nieruchomości, będącej współwłasnością Skarbu Państwa, stosuje się rozdział 1 działu IV ustawy o gospodarce nieruchomościami, zatytułowany "wycena nieruchomości". Zgodnie z zawartymi w tym rozdziale przepisami, opinię o wartości nieruchomości sporządza rzeczoznawca majątkowy w formie operatu szacunkowego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika