Zwolnienie lekarskie przed Sądem

Pytanie:

"Byłem ciężko chory i leżałem w szpitalu, po czym dostałem 30 dni zwolnienia lekarskiego. W tym czasie syn mój dostał wezwanie na sprawę sądową i od jego się dowiedziałem, że to w mojej sprawie. Ja nie odebrałem zawiadomienia bo byłem w tym czasie hospitalizowany. Rozprawa odbyła się podczas mojego zwolnienia lekarskiego, na której się nie pojawiłem ze względu na stan zdrowia. Zwolnienie to przedstawił mój syn przed Sądem. Sędzia nie uznał tego zwolnienia zaznaczając, że uznaje tylko zwolnienia od lekarza sądowego i wyznaczył termin rozprawy podczas trwania przedstawionego mojego zwolnienia lekarskiego. Czy muszę koniecznie brać udział w tej rozprawie pomimo tego że jestem ciężko chory? Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji, ponieważ Sędzia powiedział, że zostanę dowieziony siłą na rozprawę pomimo choroby? Czy mogę odmówić składania zeznań ze względu na stan zdrowia? Czy niezbędne jest zwolnienie od lekarza sądowego?"

Odpowiedź prawnika: Zwolnienie lekarskie przed Sądem

Usprawiedliwienie nieobecności strony z powodu choroby wymaga przedstawienia zaświadczenia, wystawionego przez uprawnionego lekarza, potwierdzającego niemożność stawienia się na wezwanie lub zawiadomienie organu prowadzącego postępowanie. W razie usprawiedliwienia nieobecności czynności nie przeprowadza się. Organ prowadzący postępowanie karne (tam gdzie było wezwanie) usprawiedliwia niestawiennictwo uczestników tego postępowania z powodu choroby, po przedłożeniu przez nich zaświadczenia potwierdzającego niemożność stawiennictwa, wystawionego przez:

  1. wyznaczonego lekarza publicznego lub niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej, udzielającego świadczeń zdrowotnych na obszarze, na którym mieszka lub przebywa uczestnik postępowania;

  2. ordynatora oddziału szpitala, w którym uczestnik postępowania przebywa na leczeniu;

  3. lekarza udzielającego świadczeń zdrowotnych w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, sanatorium, prewentorium, innym zakładzie opieki zdrowotnej przeznaczonym dla osób, których stan zdrowia wymaga udzielania całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych w odpowiednim stałym pomieszczeniu, w których uczestnik postępowania przebywa na leczeniu.

Kierownicy zakładów opieki zdrowotnej przekazują prezesowi sądu okręgowego, na jego wniosek, listy zawierające proponowany wykaz lekarzy uprawnionych do wystawiania zaświadczeń. Zaświadczenie może być wydane po okazaniu wezwania lub zawiadomienia organu prowadzącego postępowanie karne i dokumentu potwierdzającego tożsamość uczestnika postępowania oraz po przeprowadzeniu badania lekarskiego.

Nie ma instytucji odmowy zeznań z uwagi na stan zdrowia. Stanem zdrowia można usprawiedliwić niestawiennictwo w powyżej opisany sposób. Jeśli Pan zatem nie wykaże tego w powyższy sposób jest Pan zobowiązany stawić się na wezwanie Sądu. Jeśli Pan to wykaże to Sąd będzie mógł Pana przesłuchać na miejscu, a dokładnie w miejscu pobytu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • lintka1 2013-01-06 20:36:44

    Dostalem wezwanie do Sadu na rozprawe alimentacyjna.Rozprawa jest za dwa tygodnie a ja jestem chory .Posiadam zwolnienie lekarskie czy wysylajac je do Sadu moge byc usprawiedliwiony czy sparawa bedzie sie toczyla bez mojej osoby.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika