Odpowiedź prawnika: Zwolnienie z cła i VAT przy imporcie
Wszystkie przesyłki pocztowe lub kurierskie do Polski z krajów nie należących do Unii Europejskiej muszą zostać odprawione w urzędzie celnym w kraju docelowym przed dostarczeniem ich do odbiorcy. W zależności od towaru, ewentualna cło i podatek należy uiścić przed jego wydaniem (stąd najczęściej są one uiszczane bezpośrednio firmie kurierskiej lub poczcie). W praktyce paczki i przesyłki są jednak kontrolowane wybiórczo (na ogół są kontrolowane te większe lub z deklarowaną wartością), stąd może się zdarzyć, iż adresat otrzyma paczkę, od której powinien był zapłacić np. cło, a nie zapłacił.
Cała Unia Europejska stanowi jeden obszar celny (to tzw. unia celna), stąd zasady ustalania ceł (w tym zwolnienia i procedura) są w znacznym stopniu jednakowe. Jak stanowi zresztą art. 1 polskiego Prawa celnego, ustawa ta reguluje w zakresie uzupełniającym przepisy prawa wspólnotowego m.in. zasady przywozu towarów na obszar celny Wspólnoty Europejskiej, i wywozu towarów z tego obszaru - oraz związane z tym prawa i obowiązki osób, a także uprawnienia i obowiązki organów celnych.

Okoliczność, czy towar spoza UE przechodzi procedurę celną i czy płaci się od niego VAT lub cło, zależy od wielu czynników, w szczególności od wartości (generalnie ocleniu podlegają towary, których wartość celna przekracza 22 euro, przy czym wartość celna obejmuje również koszty przesyłki towaru i ubezpieczenia). Ewentualna stawka celna zależy natomiast głównie od rodzaju towaru. Przykładowo w przypadku importu książek (kod TARIC 490199) stawka celna dla krajów trzecich (w tym USA) wynosi 0 %. Również zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług obniżoną do wysokości 0 % stawkę podatku VAT stosuje się również do: importu drukowanych książek i broszur (ex PCN 4901), (ex CN 4901), oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.
