Zwolnienie z cła i VAT przy imporcie

Pytanie:

Towar sprowadzony spoza UE podlega ocleniu i należy zapłacić w kraju od jego wartości podatek VAT. Nieraz jednak zamawiałem różnego rodzaju artykuły w sklepach głównie w USA, ale także w Hong-Kongu (np. książki, elektronikę, ubrania). Nie miałem wcześniej żadnego pojęcia o ww. wymaganiach. Towar przychodził w liście lub kurierem bez żadnego problemu i procedury. Od czego zależy, czy towar spoza UE przechodzi procedurę celną i czy płaci się od niego VAT lub cło? Czy są od tego wyjątki ze względu na przedmiot, cel jego użytkowania, wartość? Czy wszystkie towary przesyłane pocztą lub kurierem trafiają do urzędu celnego, czy też jest to procedura wyrywkowa? Czy stawki, ewentualne progi zwolnienia i procedura celna są identyczne w całej UE czy też każdy kraj ma prawo ustalać w tym zakresie własną politykę?

Masz inne pytanie do prawnika?

3.9.2008

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zwolnienie z cła i VAT przy imporcie

Wszystkie przesyłki pocztowe lub kurierskie do Polski z krajów nie należących do Unii Europejskiej muszą zostać odprawione w urzędzie celnym w kraju docelowym przed dostarczeniem ich do odbiorcy. W zależności od towaru, ewentualna cło i podatek należy uiścić przed jego wydaniem (stąd najczęściej są one uiszczane bezpośrednio firmie kurierskiej lub poczcie). W praktyce paczki i przesyłki są jednak kontrolowane wybiórczo (na ogół są kontrolowane te większe lub z deklarowaną wartością), stąd może się zdarzyć, iż adresat otrzyma paczkę, od której powinien był zapłacić np. cło, a nie zapłacił.

Cała Unia Europejska stanowi jeden obszar celny (to tzw. unia celna), stąd zasady ustalania ceł (w tym zwolnienia i procedura) są w znacznym stopniu jednakowe. Jak stanowi zresztą art. 1 polskiego Prawa celnego, ustawa ta reguluje w zakresie uzupełniającym przepisy prawa wspólnotowego m.in. zasady przywozu towarów na obszar celny Wspólnoty Europejskiej, i wywozu towarów z tego obszaru - oraz związane z tym prawa i obowiązki osób, a także uprawnienia i obowiązki organów celnych.

Porady prawne

Okoliczność, czy towar spoza UE przechodzi procedurę celną i czy płaci się od niego VAT lub cło, zależy od wielu czynników, w szczególności od wartości (generalnie ocleniu podlegają towary, których wartość celna przekracza 22 euro, przy czym wartość celna obejmuje również koszty przesyłki towaru i ubezpieczenia). Ewentualna stawka celna zależy natomiast głównie od rodzaju towaru. Przykładowo w przypadku importu książek (kod TARIC 490199) stawka celna dla krajów trzecich (w tym USA) wynosi 0 %. Również zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług obniżoną do wysokości 0 % stawkę podatku VAT stosuje się również do: importu drukowanych książek i broszur (ex PCN 4901), (ex CN 4901), oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Transakcje transgraniczne w grupach VAT

Transakcje transgraniczne w grupach VAT

Poznaj zasady rozliczeń transakcji transgranicznych grup VAT. Grupy VAT będą mogły być tworzone od 2023 r. ##baner## Transakcje wewnątrzwspólnotowe W przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowych, tj. WDT (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów) oraz WNT (wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów) zastosowanie będą miały co do zasady analogiczne reguły (...)

Rozliczenia VAT w grupie VAT

Rozliczenia VAT w grupie VAT

Od 2023 r. będzie można tworzyć grupy VAT. Poznaj najistotniejsze kwestie dotyczące rozliczeń w grupie VAT, podatku naliczonego i odliczenia proporcjonalnego w VAT. Przedstawione one zostały na podstawie objaśnień MF. ##baner## Rozliczenia w grupie VAT Z chwilą uzyskania statusu podatnika grupa VAT wchodzi w prawa poszczególnych członków grupy VAT. Przykładowo zachowane zostają (...)

Jak złożyć JPK_VAT z deklaracją?

Jak złożyć JPK_VAT z deklaracją?

Zobacz, co zmieni się od 1 października 2020 roku w plikach JPK_VAT. Sprawdź, jakie nowe dane będziesz musiał podać i jakie kary grożą za błędy. Czym jest JPK_VAT z deklaracją, kto i kiedy go składa, jak go wypełnić i wysłać? ##baner## Czym jest nowy JPK_VAT z deklaracją? JPK_VAT z deklaracją to dokument elektroniczny, który będzie się składał z dwóch części. (...)

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i jej opodatkowanie VAT-em

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i jej opodatkowanie VAT-em

Pojęcie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – warunki dla dostawcy i nabywcy  Wewnątrzwspólnotowa dostawę towarów ma miejsce, gdy następuje wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Przepisy określają jednak szereg warunków, których spełnienie spowoduje dopiero, iż (...)

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców od 2018 roku

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców od 2018 roku

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców  Podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, od 1 stycznia 2018 r. będą mieć obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. Swój rejestr sprzedaży i zakupów VAT będą przesyłać do resortu finansów jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT). Ministerstwo Finansów przygotowało (...)

Zakup nowego i używanego samochodu za granicą - wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz import

Zakup nowego i używanego samochodu za granicą - wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz import

Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej i likwidacją granic celnych znacznie wzrosła liczba używanych samochodów sprowadzanych do kraju. Atrakcyjność nowych przepisów polega również na zniwelowaniu wysokiej przecież wciąż stawki akcyzy poprzez dość niską podstawę jej obliczania – przed wejściem do Unii na wysokość podatku akcyzowego pozostawała bez wpływu (...)

Cło od dwutlenku węgla

Cło od dwutlenku węgla

Czy Unia Europejska wprowadzi specjalne cło ekologiczne na import towarów spoza UE? Bruksela szuka sposobu, by ratować środowisko naturalne, chroniąc jednocześnie europejski przemysłu. - Komisja Europejska rozważa wprowadzenie specjalnego cła na towary z tych państw, które nie przejmują się emisjami CO2 do atmosfery - poinformował Reuters i portal informacyjny EUobserver. Cło nakładane (...)

Skórzane chińskie buty będą droższe!

Skórzane chińskie buty będą droższe!

Prawdopodobnie 7 kwietnia zostanie wprowadzone cło antydumpingowe na buty skórzane z Chin i Wietnamu.   (...)Komisja Europejska wszczęła postępowanie antydumpingowe przeciwko importowi taniego obuwia skórzanego z Dalekiego Wschodu. Naszych przedsiębiorców w tych staraniach poparli producenci z Włoch i Portugalii.   (...)Cło byłoby wprowadzane stopniowo przez 5 miesięcy. Importerzy, (...)

Droga ropa!

Droga ropa!

Od czerwca cło na eksport ropy naftowej z Rosji wzrośnie do rekordowej wysokości 136,2 dol. za tonę - zapowiedział przedstawiciel służb celnych ministerstwa finansów Rosji. Ceny ropy na światowych rynkach utrzymują się na wysokim poziomie i rosyjski budżet skwapliwie korzysta z tej sytuacji, windując cło na eksport ropy naftowej. Można je w Rosji zmieniać co dwa miesiące, biorąc pod (...)

Czym jest podatek?

Czym jest podatek?

Podatek jest nieodpłatnym (i nieekwiwalentnym) i bezzwrotnym świadczeniem pieniężnym o charakterze ogólnym (czyli powszechnym), które jest nakładane jednostronnie przez państwo lub inny związek publicznoprawny i przymusowo pobierane od osób fizycznych i prawnych.  Podobna definicja legalna podatku zawarta jest w Ordynacji podatkowej - w art. 6, zgodnie z którym (...)

Powtórna kontrola celna u podatnika

Powtórna kontrola celna u podatnika

Tzw. powtórna kontrola celna nie jest ograniczona do podatników – podlega jej każda osoba bezpośrednio lub pośrednio uczestnicząca w czynnościach związanych z wymianą towarową. Jest ona przeprowadzana przez organy celne.  Zasady powtórnej kontroli celnej Kontrola może zostać przeprowadzona wobec osób zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z dokonywaniem (...)

Superfiskus - czyli co zmienia Krajowa Administracja Skarbowa?

Superfiskus - czyli co zmienia Krajowa Administracja Skarbowa?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) to połączenie administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej. Reforma ma pozwolić lepiej wykorzystać potencjał służb podatkowych, celnych i skarbowych. KAS ruszyła 1 marca. Struktura KAS Utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) to reforma dotychczasowych struktur administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej. Minister (...)

Podstawowe prawa i obowiązki osób względem prawa celnego

Podstawowe prawa i obowiązki osób względem prawa celnego

Jakie prawo celne obowiązuje?Z dniem akcesji przestała w Polsce obowiązywać ustawa - Kodeks celny i akty wykonawcze wydane na jego podstawie, jesteśmy natomiast zmuszeni stosować się do innych regulacji. Po akcesji Polski do Unii Europejskiej system prawa celnego w naszym kraju składa się będzie z bezpośrednio stosowanych przepisów prawa wspólnotowego oraz przepisów (...)

Procedura odprawy czasowej na granicy

Procedura odprawy czasowej na granicy

Podstawowe zasady stosowania procedury  Procedura odprawy czasowej wraz z procedurą końcowego przeznaczenia należy do jednej z kategorii procedur specjalnych, zwanej „szczególnym przeznaczeniem”. W ramach procedury odprawy czasowej towary nieunijne przeznaczone do powrotnego wywozu mogą być objęte szczególnym przeznaczeniem na obszarze celnym Unii, z całkowitym (...)

Co grozi za unikanie kontroli celnej?

Co grozi za unikanie kontroli celnej?

Sprowadzając towary spoza obszaru Unii Europejskiej musimy opłacić VAT oraz cło. Niektórzy podatnicy unikają jednak funkcjonariuszy kontroli celnej i uchylają się od płacenia podatku - informuje Gazeta Prawna. W jaki sposób omijają odprawę celną? Zaniżają np. wartość wwożonego do kraju towaru czy deklarują, że towar jest prezentem, który jest zwolniony od (...)

Zagraniczne podróże ze zwierzętami

Zagraniczne podróże ze zwierzętami

Planując podróż do innego kraju ze swoim pupilem, koniecznie trzeba sprawdzić wszystkie wymogi, aby zwierzę zostało wpuszczone do środka transportu oraz do państwa docelowego, i spełnić wszystkie warunki (np. dokumentacyjne). W razie bowiem niedopełnienia wymaganych warunków w ostateczności władze mogą nawet poddać zwierzę eutanazji.  Zwierzę towarzyszące jako "zwierzę (...)

Unijna zapora celna

Unijna zapora celna

Będzie kolejne handlowe starcie na linii Unia - Azja? Komisja Europejska chce powstrzymać zalew unijnego rynku tanim obuwiem z Chin i Wietnamu. Polskie firmy: To może pomóc ocalić ponad 100 tys. miejsc pracy.Pod koniec tygodnia Komisja Europejska poradzi krajom Unii, by nałożyły cła antydumpingowe na obuwie z Chin i Wietnamu. Jeżeli kraje UE zgodzą się, buty z Azji zdrożeją o mniej więcej (...)

Status

Status "upoważnionego przedsiębiorcy" pozwoli korzystać z ułatwień celnych

Z dniem 1 stycznia 2008 r. wchodzą w życie przepisy umożliwiające funkcjonowanie instytucji upoważnionego przedsiębiorcy (AEO). Z tą datą przedsiębiorcy zainteresowani uzyskaniem statusu AEO będą mogli składać do organów celnych wnioski o wydanie świadectwa AEO, a po jego uzyskaniu korzystać z ułatwień odnoszących się do kontroli celnej dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony i/lub (...)

Gdzie należy dokonać odprawy celnej?

Gdzie należy dokonać odprawy celnej?

Polska spółka, która wywozi towary poza Wspólnotę, powinna potwierdzić eksport w ostatnim unijnym urzędzie. Tylko wtedy skorzysta ze stawki zerowej VAT Mogłaby to zrobić gdzieś po drodze, gdyby w grę wchodziła procedura tranzytu. (...)-Zgodnie z art. 15 (2) VI dyrektywy UE odpowiednim potwierdzeniem jest jedynie faktura lub inny dokument wystawiony przez urząd graniczny UE, w tym wypadku (...)

Jak dostać świadectwo fitosanitarne?

Jak dostać świadectwo fitosanitarne?

Planujesz eksport lub reeksport roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów z Polski do państw, które nie są członkami Unii Europejskiej. Być może będziesz potrzebować świadectwa fitosanitarnego dla eksportu lub reeksportu. Dowiedz się, jak je zdobyć. Jak załatwić sprawę? Sprawę można załatwić: podczas wizyty w urzędzie, listownie, elektronicznie (online, przez (...)

Polecony do odbioru - elektronicznie!

Polecony do odbioru - elektronicznie!

Chcesz odbierać listy polecone bez wychodzenia z domu, bez czekania na listonosza? To już możliwe. Jedyne, czego potrzebujesz, to profil zaufany. Po pierwsze i najważniejsze - bez Twojej decyzji i wiedzy nikt nie otworzy Twojego listu i go nie zeskanuje. Aby otrzymywać korespondencję w wersji elektronicznej, musisz o to osobiście wystąpić. Jak? Oczywiście elektronicznie. ##baner## Bez (...)

Reklamacja pocztowa

Reklamacja pocztowa

Masz problem z usługą pocztową? Możesz złożyć reklamację! Reklamację możesz złożyć pisemnie, mailowo, poprzez formularz na stronie internetowej operatora lub ustnie. Reklamację może złożyć nadawca albo adresat – gdy przesyłka zostanie mu doręczona albo nadawca zrzekł się na jego rzecz prawa dochodzenia roszczeń. ##baner##   Kto może złożyć reklamację? W (...)

Przedświąteczny boom na rynku pocztowo-kurierskim

Przedświąteczny boom na rynku pocztowo-kurierskim

Pomiędzy  Black Friday - czyli ostatnim piątkiem listopada – a Świętami Bożego Narodzenia trwa najgorętszy w roku okres na rynku pocztowo-kurierskim. Aby nasze przesyłki dotarły na czas, warto wysłać je dużo wcześniej. Najgorętszy okres dla kurierów W tym roku Black Friday, czyli ostatni piątek w listopadzie i teoretycznie dzień z największymi promocjami w sklepach, (...)

Umowa przewozu osób i rzeczy

Umowa przewozu osób i rzeczy

Kodeks cywilny, regulujący umowę przewozu, ogranicza przewóz do przewozu rozumianego jako usługa świadczona przez przewoźnika, tj. przedsiębiorstwo transportowe wykonujące działalność przewozową w sposób stały i zarobkowy. Konstrukcja umowy przewozu w kodeksie cywilnym obejmuje zarówno przewóz osób, jak i przewóz rzeczy, to te dwa (...)

Jak złożyć wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej?

Jak złożyć wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej?

Sprzedajesz towary lub usługi i nie jesteś pewien czy używasz poprawnej klasyfikacji lub właściwej stawki VAT? Poproś o interpretację Krajową Informację Skarbową - złóż wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS) i skorzystaj z ochrony prawnej. ##baner## Jakich stawek VAT dotyczy WIS? 1 kwietnia 2020 r. wejdzie w życie tzw. nowa matryca stawek VAT, czyli katalog (...)

Sprzedaż nieruchomości a VAT - stan prawny na 31.12.2010

Sprzedaż nieruchomości a VAT - stan prawny na 31.12.2010

Jaka działalność podlega opodatkowaniu VAT? Nie zawsze od sprzedaży nieruchomości trzeba płacić VAT. Na mocy art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, dalej ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, w tym dostawa obiektów budownictwa i szeroko rozumianych (...)

Jak rozliczyć VAT?

Jak rozliczyć VAT?

Przeczytaj, w jakim terminie złożyć deklarację VAT i jakie są stawki VAT. Sprawdź, jakie masz obwiązki w zakresie VAT, jeżeli dokonujesz transakcji wewnątrzwspólnotowych (z krajami Unii Europejskiej) i jak rozliczyć sprzedaż mieszaną. Rozliczenie miesięczne i kwartalne Podatnicy VAT, w zależności od wybranego okresu rozliczeniowego, składają następujące pliki JPK: JPK_V7 (...)

Opodatkowanie VAT wykonania trwałej zabudowy meblowej w mieszkaniu

Opodatkowanie VAT wykonania trwałej zabudowy meblowej w mieszkaniu

W niedawnej interpretacji ogólnej Minister Finansów wyjaśnił kwestię opodatkowanie VAT wykonania trwałej zabudowy meblowej w obiektach budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Sprawdź, co z niej wynika.  ##baner##  Działając na podstawie art. 14a § 1 pkt 1 oraz art. 14da ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (dalej: (...)

Stawki VAT dot. pasz dla zwierząt gospodarskich i domowych, w tym śruty i otrąb

Stawki VAT dot. pasz dla zwierząt gospodarskich i domowych, w tym śruty i otrąb

Od 1 lipca 2020 r. są stosowane przepisy tzw. nowej matrycy stawek VAT, czyli nowego systemu stawek tego podatku, który został wprowadzony ustawą z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Opiera się on na identyfikowaniu towarów na potrzeby VAT (a więc również do celów określenia właściwej stawki (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

VAT przy transakcji łańcuchowej

VAT przy transakcji łańcuchowej

Nasza firma zakupiła rosyjskie towary z Niemiec. Firma Niemiecka wystawiła fakturę na nas, a towar na zlecenie firmy niemieckiej został wysłany transportem bezpośrednio z Rosji do naszej firmy w (...)

VAT przy imporcie towarów

VAT przy imporcie towarów

Firma dokonuje importu towarów. Czy podatek VAT przy imporcie nalicza się w identyczny sposób, jak przy zakupie (jako VAT należny), tzn. czy obie czynności różnią się w jakiś sposób formą opodatkowania? (...)

Import samochodu z USA w celu odsprzedaży

Import samochodu z USA w celu odsprzedaży

Jako osoba fizyczna przesłałem zaliczkowo kwotę 15000 $ na zakup samochodu z USA (przelew na firmę handlową z prywatnego konta ROR). Oczekuję na dostawę uszkodzonego samochodu rocznik 2004/5, który (...)

Dokument SAD przy imporcie

Dokument SAD przy imporcie

Firma dokonuje importu. Urząd celny nalicza podatki oraz cło i ze względu na fakt, iż wartość celna jest niższa od 1000 Euro, nie wystawia dokumentu SAD a dokument potwierdzający dokonanie zgłoszenia (...)

Podstawa obliczania akcyzy i VAT przy imporcie

Podstawa obliczania akcyzy i VAT przy imporcie

Nawiązując do mojego pytania z 18.04.2009 w sprawie sposobu ustalania wartości celnej sprowadzanego z USA samochodu osobowego, chciałbym uzyskać informację, czy art. 29 Rozporządzenia Rady EWG nr (...)

Cło na płytki ceramiczne z Chin

Cło na płytki ceramiczne z Chin

Spółka zarejestrowana w Polsce chce sprowadzić płytki ceramiczne z Chin i sprzedać je na rynek Polski. Jakiej wysokości cło będzie musiała zapłacić? Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji Europejskiej (...)

Import odzieży z USA

Import odzieży z USA

Chciałbym sprowadzać buty i ubrania sportowe z USA, a następnie odsprzedawać je w Polsce. Czy muszę płacić podatek VAT i/lub cło, jeśli osoby od których odkupuje te rzeczy nie wystawiają mi (...)

Import towarów z Chin

Import towarów z Chin

Prowadzę działalność gospodarczą. Zamówiłem towar u mojego dostawcy w Chinach. Towar został przywieziony przez firmę kurierską bezpośrednio do mojej firmy. Do paczki dostawca dołączył fakturę. (...)

Odpowiedzialność za odbiór korespondencji

Odpowiedzialność za odbiór korespondencji

Jeśli osoba nieuprawniona (osoba obca znajdująca się w danej chwili w siedzibie firmy, u adresata np. hydraulik) odebrała przesyłkę (list - wezwanie na rozprawę) z sądu i potwierdziła odbiór (...)

Czy mogę odmówić przyjęcia listu poleconego np. z ZUS-u lub Urzędu Skarbowego?

Czy mogę odmówić przyjęcia listu poleconego np. z ZUS-u lub Urzędu Skarbowego?

Mój Mąż od 3-ech lat prowadzi firmę na terenie Niemiec-tam płaci podatki i ubezpieczenie, jest tam również zameldowany. W Polsce firmę zamknął w styczniu 2009r. Czy jeżeli przyjdzie (...)

Przesyłka wartościowa z Kanady do Polski

Przesyłka wartościowa z Kanady do Polski

Kupiłem swojego czasu obiektyw do aparatu cyfrowego: AF-S Nikkor 28-70 mm f/2.0 d ED. Razem z innym sprzętem fotograficznym zabrałem obiektyw do USA. Przed powrotem do Polski, pożyczyłem obiektyw (...)

Doręczenie pisma sądowego przez pocztę

Doręczenie pisma sądowego przez pocztę

Znajomy wyjechał na okres 2 tygodni na wakacje. Podczas jego nieobecności otrzymał pismo sądowe, którego siłą rzeczy nie mógł odebrać. Po powrocie i stwierdzeniu obecności awiza zgłosił się (...)

Doręczenia a nowe miejsce zamieszkania

Doręczenia a nowe miejsce zamieszkania

Wiem, że według prawa list za potwierdzeniem odbioru uznany jest za doręczony, jeśli nawet nie otrzymałam go (np. z powodu włamania do skrzynki pocztowej). Miałam w tym tygodniu kilka takich sytuacji. (...)

Budowa domu a stawka VAT

Budowa domu a stawka VAT

Buduję dom dwurodzinny typu bliźniak o powierzchni użytkowej około 400 m.kw. Wg przepisów obniżona stawka VAT 7% obejmuje wyłącznie 300 m.kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych jednorodzinnych, (...)

Stawka VAT na samochody pożarnicze

Stawka VAT na samochody pożarnicze

Przy sprzedaży używanych samochodów pożarniczych stosowana jest obniżona stawka VAT 7% dla kupujących ochotniczych straży pożarnych oraz gmin. Stawkę tę stosujemy w przypadku sprzedaży standardowej. (...)

Stawka VAT na bramy z montażem

Stawka VAT na bramy z montażem

Prowadzę działalność gospodarczą, kupuję stal z 22 % VAT-em, później przerabiam tę stal w wyroby typu bramy, furtki, balustrady pod zamówienie klientów i oczywiście montuję je we wskazanych (...)

Ogrodzenia do pojemników na śmieci a VAT

Ogrodzenia do pojemników na śmieci a VAT

Prowadzę działalność gospodarczą (karta podatkowa, VAT). Aktualnie wykonuję ogrodzenia do pojemników na śmieci dla spółdzielni mieszkaniowej (materiał i montaż). Chcę wystawić fakturę łączną (...)

Ogrodzenie budynku mieszkalnego z bramą wjazdową

Ogrodzenie budynku mieszkalnego z bramą wjazdową

Prowadzę działalność gospodarczą (karta podatkowa, VAT). Aktualnie wykonuję ogrodzenie z bramą do budynku mieszkalnego (będzie to teren zamknięty z monitoringiem). Chcę wystawić fakturę łączną (...)

FORUM PRAWNE

Zakup samochodu z niemiec- umowa i problem z VAT24

Zakup samochodu z niemiec- umowa i problem z VAT24 Witam. Kilka dni temu kupiłem auto z Niemiec, podpisałem umowę kupna- sprzedaży i na umowie tej sprzedający nie był ostatnim właścicielem pojazdu (...)

dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy

dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy Na zwolnienie poszlam w 6 tygodniu ciazy. Lekarz powiedzial mi, ze nalezy mi sie tylko 180 dni zwolnienia, a ja do pracy przed porodem juz nie wroce. Co robic? Bede (...)

Zus -odmowa wypłaty za chorobowe po okresie macierzyńskiego

Zus -odmowa wypłaty za chorobowe po okresie macierzyńskiego witam. Prowadzę 1 osobową działalność gospodarczą. Do 23.12 .2014 roku byłam na macierzyńskim. Zaraz po macierzyńskim byłam i jestem (...)

VAT-25

VAT-25 Witam, Zakupiłem motocyl w Stanach Zjednoczonych, motocyl przyszedl w kontenerze do Gdyni, nastepnie zostal oclony w Niemczech, gdzie zostało zapłacone 6% cło oraz 19% VAT od wartości motocykla, (...)

Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan

Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan metronidazol tinidazol Oferuje leki przeciw pasozytom: Iwermektyna (...)

Cło

Cło Mam zamiar w najbliższym czasie kupić w USA sprzęt muzyczny, konkretnie gitarę i wzmacniacz, w sumie wartość sprzętu będzie wynosić ok. 3500 dolarów. Mam zamiar kupić to w sklepie internetowym (...)

VAT i cło

VAT i cło Jak to jest z Vatem za paczki z zagranicy.? Chce kupić towar na aliexpress na firmę do dalszej dystrybucji. Na fakturze za towar mam już wpisany VAT. Czy to znaczy, że nie muszę go już (...)

jakie cło ze szwajcarii?

jakie cło ze szwajcarii? jakie cło ze szwajcarii?

Cło na przesyłkę z USA

Cło na przesyłkę z USA Witam kuzyn ze stanów wysyła mi właśnie nową kurtkę, kupioną na ebayu w USA. Czy przy odbiorze będę zmuszony zapłacić cło/vat? Jeśli tak co w wypadku gdyby wysyłał (...)

cło za własny sprzęt fotograficzny?

cło za własny sprzęt fotograficzny? Witam, czy służby cywilne na lotnisku mogą nałożyć cło na mój aparat fotograficzny jeżeli nie zgłosiłam tego przy wylocie? Nikt nie oszczegał mnie przed (...)

Dopłaty dodatkow do zleceń - SendIt i windykacja

Dopłaty dodatkow do zleceń - SendIt i windykacja Mam problem z pośrednikiem (SendIt) firmy kurierskiej UPS. Wysyłałam za pośrednictwem tej firmy przesyłki, ok 450 od marca 2012 roku do końca września (...)

Gdzie zgłosić nieuczciwość sprzedawcy i niechęć allegro do rzetelnej oceny sprzedawcy

Gdzie zgłosić nieuczciwość sprzedawcy i niechęć allegro do rzetelnej oceny sprzedawcy Zakupiłem dn.05.02.2019r. na portalu internetowym Allegro: Turbinę wiatrową - elektrownię 600W 12V aukcja (...)

Wygrana licytacja allegro, zwrot pieniędzy, towaru brak.

Wygrana licytacja allegro, zwrot pieniędzy, towaru brak. Dzień dobry, postaram się opisać sprawę krótko. Dnia 16.12.2014 wygrałem aukcje ze sprzętem elektronicznym przez Allegro. Umówiłem (...)

urząd celny - zatrzymana przesyłka niewłaściwa faktura PILNE

urząd celny - zatrzymana przesyłka niewłaściwa faktura PILNE Witam, nadałem przesyłkę (prezent) pocztą-polską do Wielkiej Brytanii, długo nie dochodziła więc zweryfikowałem co się z nią (...)

Naliczenie dodatkowych opłat bez wskazania konkretnego punktu regulaminu

Naliczenie dodatkowych opłat bez wskazania konkretnego punktu regulaminu Dzień dobry Za pośrednictwem serwisu furgonetka kupiłem usługę kurierską, z odbiorem przesyłki przez kuriera. Kilka dni (...)

Jak z tym VAT -em, będzie drożej?

Jak z tym VAT -em, będzie drożej? Wchodzą w życie nowe stawki vat, co zdrożeje bardzo, a co tylko trochę? Bo wiadomo , że wszytko pójdzie w górę. Jak to będzie wyglądać? Na co 5 i 8 a na co (...)

Stawka VAT - zmiany od 2011 - sprawdź to !

Stawka VAT - zmiany od 2011 - sprawdź to ! Nowy projekt nowelizacji ustawy o VAT już od 1 stycznia 2011 r. zmienia stawki VAT. Oto informacje na ten temat: 22% stawka podstawowa wzrasta do 23%, stawka (...)

stawka vat

stawka vat Powiedzcie, czy zastosowanie 0%stawki vat na usługi dotyczące eksportu jest prawem ,czy obowiązkiem podatnika? Jeśli zastosuje 22%, to czy odbiorca faktury będzie mógł odliczyć ten vat?

jak stawka vat na sushi?

jak stawka vat na sushi? jak stawka vat na sushi?

Jaka jest stawka vat na szkolnistwo

Jaka jest stawka vat na szkolnistwo Jaka jest stawka vat na szkolnistwo

Porady prawne