Czy wiesz, ile kosztuje pomoc prawnika?

7.5.2014

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

- Kiedy idziemy do lekarza?

- Kiedy coś nas boli bądź jesteśmy chorzy.

- Kiedy idziemy do prawnika?

- Kiedy nie da się już nic zrobić w sprawie, termin na złożenie pisma czy podpisania ogromnej  umowy mija dziś albo jutro, kiedy zawaliliśmy wszystko co było możliwe i teraz oczekujemy, że prawnik „odczyni zły czar”, cofnie czas, machnie różdżką i sprawi, że życie znów stanie się proste.

Niestety, możemy się rozczarować.

Czasem, w szczególności gdy sprawę prowadzimy sami („bo przecież to nie może być skomplikowane”) może okazać się, że naprawdę nie da się już nic zrobić i sprawę najzwyczajniej przegraliśmy, podpisaliśmy fatalną umowę, czy nie podnieśliśmy zarzutów, które zmieniłyby bieg sprawy na naszą korzyść.

Porady prawne

Oczywiście jest na to sposób – wcześniejsza wizyta u prawnika.

Bardzo często nie zdajemy sobie nawet sprawy, ile coś może kosztować. A ceny są zróżnicowane. Oczywiście zależą od sprawy, z którą udajemy się do specjalisty.

Przyjmuje się, iż przeciętnie porada prawna u specjalisty to koszt 100 – 300 zł netto – w zależności od miejscowości i stopnia skomplikowania sprawy.

Koszt sporządzenia pisma wynosi 200 – 500 zł netto, umowy od 500 zł wzwyż.

Koszt poprowadzenia całej sprawy – przykładowo sprawy rozwodowej – waha się w granicach od 3 000 – 6 000 zł netto.

Jeśli mamy do czynienia z dziedziną, w której niewielu prawników się specjalizuje i są w tym (i tylko tym) najlepsi, ich stawki godzinowe faktycznie mogą przyprawić o zawrót głowy – mogą sięgać nawet kilku tysięcy za godzinę pracy.

Można zapytać - dlaczego tak drogo?

Dlatego, że zdobycie tej wiedzy to lata nauki, wyrzeczeń, nerwów, stresów, zdawanie egzaminów, nierzadko praca nocami i ... oczywiście ogromne koszty zdobywania umiejętności. Dziś, wbrew pozorom, wszystko kosztuje: studia, aplikacja, pomoce naukowe, książki, skrypty ...

Należy zwrócić uwagę, że w przypadku pomocy prawnej nie ma od razu materialnych, niezwłocznych i namacalnych efektów tak jak np. u mechanika, który naprawia samochód. Ale w perspektywie czasu wyniki mogą być bardzo znaczące i o wiele bardziej wartościowe niż sprawny pojazd. 

Pomoc prawnika może wydawać się droga. Należy jednak pamiętać, że koszty jakie możemy ponieść przez własne zaniedbania, niepodejmowanie czynności w terminach, odkładanie wszystkiego na później, czy też samodzielne podejmowanie próby prowadzenia własnych spraw mogą być znacznie wyższe i przy nich, to co wydalibyśmy na prawnika może być kroplą w morzu. Nierzadko też prowadzenie spraw na własną rękę kosztuje nas wiele nerwów i zdrowia i … konieczna jest wizyta u lekarza. Być może nie była potrzebna.

e-prawnik.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne