Z funduszy europejskich mogą uzyskać wsparcie także osoby w trudnej sytuacji na rynku pracy oraz te, które z różnych przyczyn są zagrożone wykluczeniem społecznym. Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy w znalezieniu pracy, są dostępne dla niego propozycje, które pozwolą mu wejść na rynek pracy. Ma szansę skorzystać z oferty działań wspierających i aktywizujących takich jak: szkolenia, zajęcia aktywizacyjne, poradnictwo itp. Przede wszystkim może wziąć udział w projektach skierowanych do osób niepracujących lub zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Wsparcie dla osób niepracujących
Wielu z nas ma problemy z odnalezieniem się na rynku pracy. Dzieje się tak z wielu powodów: braku doświadczenia, niewystarczających kwalifikacji czy nawet niechęci pracodawcy. Czasem może być tak, że chęci i starania okazują się niewystarczające. W takiej sytuacji potrzebne jest dodatkowe wsparcie. Można je otrzymać z funduszy europejskich, w ramach których został przygotowany pakiet działań skierowanych do osób niepracujących.

Co trzeba zrobić, aby z niego skorzystać? W pierwszej kolejności należy znaleźć projekt, w którym dana osoba będzie mogła wziąć udział.
Gdzie szukać projektów? Warto skontaktować się ze swoim powiatowym urzędem pracy (jeżeli jest się zarejestrowanym bezrobotnym) lub odwiedzić stronę internetową wojewódzkiego urzędu pracy lub urzędu marszałkowskiego. Przed zgłoszeniem trzeba zapoznać się z warunkami udziału w projekcie, aby wiedzieć, czy to projekt dla danej osoby, czy nie.
W przypadku problemów ze znalezieniem projektów, można skontaktować się również z Punktami Informacyjnymi Funduszy Europejskich. Jeśli ktoś zdecyduje się na udział w projekcie, w pierwszej kolejności potrzebna będzie analiza jego sytuacji i indywidualnych predyspozycji. Na jej podstawie zostanie opracowany indywidualny plan działania. Będzie on zawierał kolejne kroki mające na celu poprawę jego sytuacji na rynku pracy. Będzie mógł skorzystać z wybranych form wsparcia, na przykład z: doradztwa zawodowego, pomocy w znalezieniu pracy, szkoleń, staży i praktyk zawodowych u pracodawców.
Jednym z elementów pakietu są też środki na otwarcie swojej firmy. Jeżeli analiza predyspozycji danej osoby wykaże, że jest ona osobą przedsiębiorczą, jest spora szansa, że właśnie takie wsparcie zostanie jej zaproponowane. Co może wtedy dostać? Dotację na start jej biznesu (ponad 20 tys. zł), szkolenia i doradztwo, pomoc finansową i porady na pierwszym etapie działania jej firmy.
Udział w projekcie może oczywiście obejmować także inne działania wspomniane wyżej. Pomogą one w znalezieniu dobrej pracy.
Jeśli zatrudnienie znajdzie się w innej miejscowości, można liczyć na dodatkową pomoc, np. dofinansowanie kosztów dojazdu lub wsparcie finansowe na przeprowadzkę.
Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły korzystać z jeszcze jednej formy – zatrudnienia pomagającego im asystenta.
Jeżeli zainteresowany ma mniej niż 30 lat, to będzie mógł skorzystać z Programu Wiedza Edukacja Rozwój (www.power.gov.pl).
A jeśli ukończyłjuż 30 lat? To możesz szukać wsparcia w programie regionalnym, który jest realizowany w danym województwie. Każdy program regionalny jest inny, warunki dofinansowania na założenie firmy mogą się różnić. Podstawowe zasady są jednak zawsze takie same.
Jeżeli zainteresowany ma więcej niż 30 lat i nie pracuje, możesz starać się o dotację na założenie firmy.
Szczególnym wsparciem objęte są osoby znajdujące się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Mogą to być osoby mające więcej niż 45 lat, z niepełnosprawnościami, mające niskie wykształcenie, niepracujące już od dłuższego czasu. To do nich w pierwszej kolejności kierowana jest pomoc m.in. w postaci środków na założenie własnej działalności gospodarczej.
Finansowanie tych form wsparcia przewiduje Program Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 1.1, 1.2, 1.3, i Programy Regionalne.
Wsparcie osób w trudnej sytuacji
Bardzo ważnym polem działania funduszy europejskich jest pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej, mająca na celu przeciwdziałanie ich wykluczeniu społecznemu.
Do grup osób zagrożonych wykluczeniem społecznym należą m.in: osoby z niepełnosprawnościami; rodziny wielodzietne i mające pod opieką osoby zależne (np. starsze, z niepełnosprawnościami); osoby opuszczające zakłady karne; osoby opuszczające placówki opiekuńczo-wychowawcze (np. domy dziecka); społeczność romska; osoby korzystające z usług instytucji pomocy społecznej.
Jeśli ktoś otoczenia znajduje się w trudnej sytuacji życiowej, warto poszukać projektów unijnych, które mogą pomóc. Takie projekty mogą być finansowane w szczególności w programie regionalnym jego województwa. Jeżeli projekt dotyczy osób opuszczających zakłady karne lub społeczności romskiej, to właściwy będzie z kolei Program Wiedza Edukacja Rozwój (www.power.gov.pl).
O realizację projektów mogą się starać różne instytucje w zależności od wymogów poszczególnych programów, np. organizacje pozarządowe, instytucje rynku pracy, instytucje pomocy i integracji społecznej itp. Projekty mogą obejmować m.in. działania doradcze i szkoleniowe, pomoc psychologiczną, wsparcie w znalezieniu pracy, naukę lepszego radzenia sobie w relacjach ze społeczeństwem, integrację i aktywizację.
Żeby wziąć w nich udział, zainteresowany musi zgłosić się np. do fundacji lub stowarzyszenia, która dostała środki unijne na realizację tego typu projektów. Z listą projektów, które zostały dofinansowane, można zapoznać się m.in. na stronie internetowej programu regionalnego danego województwa. Jego adres można znaleźć na portalu www. funduszeeuropejskie.gov.pl w zakładce „Serwisy programów”. W przypadku projektów z Programu Wiedza Edukacja Rozwój, warto zajrzeć z kolei na stronę www.power.gov.pl. W obu przypadkach w szczególności warto zajrzeć do części „Poznaj projekty”. Szukając właściwego projektu, można skontaktować się także np. z ośrodkiem pomocy społecznej lub centrum pomocy rodzinie, które powinny mieć takie informacje. Pomocny może też być kontakt z Punktami Informacyjnymi Funduszy Europejskich, które pomogą znaleźć odpowiedni dla danej osoby projekt.
Finansowanie tych form wsparcia zapewniają Programy Regionalne i Program Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 2.7.
Usługi społeczne
Osoby będące w trudniejszej sytuacji często korzystają także z dodatkowych usług oferowanych przez różne instytucje społeczne. Fundusze europejskie umożliwiają rozwijanie tych usług, dzięki czemu z jednej strony więcej osób będzie mogło z nich korzystać, a z drugiej – podniesie się ich jakość i skuteczność.
Fundusze unijne finansują m.in.: zwiększenie liczby miejsc świadczenia usług opiekuńczych i asystenckich; rozwój usług opiekuńczych w oparciu o nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne, np. teleopiekę, pomoc sąsiedzką, samopomoc; działania wspierające opiekunów (np. szkolenia, zajęcia praktyczne, poradnictwo psychologiczne); działania na rzecz rozwoju mieszkań chronionych i wspomaganych, w tym treningowych i wspieranych.
Dodatkowe źródła dofinansowania są przeznaczone na wsparcie instytucji pomagającym rodzinom, w szczególności tym zagrożonym dysfunkcjami. Wspierane jest tworzenie świetlic środowiskowych, ognisk wychowawczych oraz realizacja zajęć rozwijających najważniejsze kompetencje dzieci i młodzieży.
Jeśli ktoś korzysta z pomocy takiej instytucji (np. dziennego domu opieki, świetlicy środowiskowej itp.), to może upewnić się, czy planuje ona składać wnioski o dofinansowanie swoich usług. Jeżeli zainteresowany dopiero zaczyna poszukiwania takiego wsparcia, powinien zapytać w ośrodku pomocy społecznej lub w centrum pomocy rodzinie, jakie instytucje świadczą takie usługi. Z listą projektów, które zostały dofinansowane, można zapoznać się m.in. na stronie internetowej programu regionalnego danego województwa. Jego adres jest na portalu www.funduszeeuropejskie.gov.pl w zakładce „Serwisy programów”. Warto także przejrzeć projekty na stronie www.mapadotacji.gov.pl.
Finansowanie tych projektów zapewniają Programy Regionalne.
Gdzie szukać informacji?
Jeśli zainteresowany ma wątpliwości albo nie może znaleźć informacji, która go interesuje, ma możliwość kontaktu z Punktami Informacyjnymi. Ich pracownicy pomagają w wyszukaniu niezbędnych informacji i sprawnie prowadzą przez proces poszukiwania finansowania projektu danej osoby.
Na podst. www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)
Jakie fundusze europejskie są przeznaczone na innowacje firm?
Fundusze europejskie stawiają na rozwój innowacyjnych firm oraz na współpracę przedsiębiorców z jednostkami naukowo-badawczymi. Jeśli przedsiębiorca ma pomysł i chce rozwinąć swoją firmę w tym obszarze, to może skorzystać z szerokich możliwości dofinansowania. (...)
Polskie uczelnie kształcą bezrobotnych
W Polsce pogłębia się przepaść między umiejętnościami nauczanymi w szkole, a kompetencjami potrzebnymi na rynku pracy. Brak wykwalifikowanych pracowników stanowi istotne ograniczenie możliwości rozwoju i tworzenia przewag konkurencyjnych nie tylko dla dużych, ale również dla (...)
10 działań antykryzysowych dla firm
Tarcza dla Rozwoju pomoże firmom dotkniętym skutkami epidemii Rząd chce kontynuować pomoc dla przedsiębiorców, którzy są dotknięci kryzysem wywołanym przez COVID-19. Tak, jak na wiosnę, celem jest ratowanie firm i ochrona Polaków przed bezrobociem. Wsparcie polegać będzie (...)
Fundusze europejskie na informatyzację
Narzędzia informatyczne i różne technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK) towarzyszą nam każdego dnia. Informatyzacja dotyczy coraz liczniejszych dziedzin – biznesu, nauki, edukacji, kultury, zdrowia czy administracji. Pomimo znacznego zaawansowania tych procesów, nadal potrzebujemy (...)
Porozumienie ECOFIN w sprawie pośredników w planowaniu podatkowym
ECOFIN (Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych UE) porozumiała się ws. projektu dyrektywy wprowadzającej obowiązek raportowania o transgranicznych uzgodnieniach, które mogą się wiązać z agresywnym planowaniem podatkowym przez pośredników i podatników. Zwiększy to (...)
Wymagania dla towarów wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej
Towary, które są wprowadzane do obrotu na rynku unijnym, muszą spełniać określone wymagania. Przeczytaj jakie zasady obowiązują, jeśli chcesz sprzedawać towary w państwach członkowskich Unii Europejskiej – na jednolitym rynku. ##baner## Jednolity rynek towarów Podstawą (...)
Pytanie za ponad sto miliardów euro: na czym polega budżet UE?
Każdego roku, kiedy wiosna przechodzi w lato, posłowie z Komisji Budżetowej zakasują rękawy i zabierają się do pracy nad przygotowaniem unijnego budżetu na kolejny rok. Zarówno Parlament jak i ministrowie finansów UE zajmują się ustalaniem, w jaki sposób wydać pieniądze (...)
Z jakiego wsparcia aktywizacyjnego mogą korzystać bezrobotni?
Instrumenty rynku pracy wspierają podstawowe usługi rynku pracy. Osoby bezrobotne mogą korzystać z wielu form aktywizacji zawodowej, przewidzianych ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Opisano je w niniejszym artykule. Dodatek aktywizacyjny Dodatek (...)
Regulacje techniczne a swoboda działalności gospodarczej Swoboda podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej jest pod ochroną konstytucji wszystkich współczesnych państw europejskich. Swobodę tę może ograniczyć tylko ustawodawca albo klient. Ustawodawca może tworzyć w trybie legislacji (...)
Jak ubiegać się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające?
Od 1 marca 2019 roku można ubiegać się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające (tzw. świadczenie mama 4+). Świadczenie to ma zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci lub z tego powodu w ogóle go nie podjęły. Dzięki (...)
Przetwarzanie danych przy rekrutacji pracowników a RODO
Jak potencjalni pracodawcy powinni przetwarzać dane osobowe kandydatów do pracy zgodnie z RODO, czyli ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych? Jakie dane kandydatów mogą pozyskiwać i jak długo mogą je przetwarzać? Rekrutacja po nowemu 25 maja 2018 roku we wszystkich (...)
Pracownicze Plany Kapitałowe - informacje dla pracodawców
Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o pracowniczych planach kapitałowych. Z uwagi na skalę reformy przewidziano stopniowe (co 6 miesięcy) włączanie kolejnych grup podmiotów do programu w okresie 2 lat, począwszy od 1 stycznia 2019 r. – od największych przedsiębiorstw, (...)
Gdzie małe i średnie firmy mogą szukać wsparcia z funduszy europejskich?
Mikro, mali i średni przedsiębiorcy (MŚP) są jednymi z głównych odbiorców wsparcia z funduszy europejskich. Prowadzący firmę często zastanawiają się, w jakim kierunku ją rozwinąć. Jeżeli chce się poprawić swoją konkurencyjność i podnieść zyski, mogą w tym pomóc (...)
Jak skorzystać z funduszy pożyczkowych i poręczeniowych?
Myśląć o kredycie, pamiętaj, że nie wszystkie fimy, szczególnie na początku działalności mogą liczyć na kredyt "od ręki". Banki wymagają historii kredytowej, określonego poziomu obrotów. W przypadku problemów z uzyskaniem dofinansowania, wyjściem mogą być fundusze (...)
Z roku na rok przybywa w Polsce osób starszych. To naturalna konsekwencja tego, że znacznie wydłużyła się w ostatnich latach średnia długość życia. Nikogo nie powinno więc dziwić, że polityka społeczna wobec osób starszych to jeden z priorytetów działań rządu. Rada (...)
Czym zajmuje się Rada Europy? Rada Europy powstała w 1949 roku. Jest to międzyrządowa organizacja, która stawia sobie za cel: osiągnięcie większej jedności między państwami członkowskimi, ochronę i upowszechnianie praw człowieka, pluralizmu demokratycznego i rządów (...)
Co przewiduje ustawa budżetowa na rok 2019?
Ustawa budżetowa na rok 2019 z dnia 16 stycznia 2019 r. określa roczny plan dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów państwa. Dochody budżetu zaplanowano w wysokości 388 mld 294 mln 520 tys. zł, a wydatki – 416 mld 794 mln zł, czyli (...)
Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą
1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Od tego dnia Polacy zatrudnieni w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii) objęci zostali ochroną, jaką gwarantuje koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. (...)
Instrumenty rynku pracy, czyli jak państwo wspiera finansowo bezrobotnych
Ustawa o promocji zatrudnienia stworzyła szereg potencjalnych możliwości rzeczywistej pomocy bezrobotnym. Teraz nie jest to tylko pomoc bierna, polegająca jedynie na rejestracji w urzędzie pracy i wypłacie świadczenia. Oprócz wielu działań jakie przewidział ustawodawca, państwo (...)