Jakie opłaty może pobierać komornik?
Komornik pobiera opłaty egzekucyjne za prowadzenie egzekucji i inne czynności, których dokonuje. W zależności od rodzaju spraw są to opłaty bądź stosunkowe bądź stałe.
W jakich wypadkach komornik pobiera opłaty stosunkowe?
W przypadku, gdy przedmiotem postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika jest egzekucja świadczeń pieniężnych, komornik pobiera opłaty stosunkowe. Wysokości tych opłat jest uzależniona od wartości świadczenia, które egzekwuje. Jeżeli wierzyciel, na którego wniosek prowadzona jest egzekucja rozszerzy swoje roszczenie - nastąpi rozszerzenie wysokości egzekwowanego świadczenia - komornik pobiera opłatę stosunkową od różnicy tego świadczenia.

Czy opłata stosunkowa ulega zmianie, gdy wierzyciel wybiera więcej niż jeden sposobów egzekucji?
W takiej sytuacji opłata stosunkowa ulega podwyższeniu o 1/10 część za każdy następny sposób egzekucji.
Jakie opłaty należy ponieść, gdy egzekwowane są świadczenia o charakterze niepieniężnym?
W sprawach, w których przedmiotem postępowania egzekucyjnego są świadczenia niepieniężne (oraz w niektórych innych przypadkach, które wprost określają przepisy) opłata jest stała.
Jakie obciążenia finansowe nałożone są przez komornika na dłużnika w związku z prowadzona egzekucją?
W sytuacji, gdy egzekucja świadczeń pieniężnych zostanie już dokonana, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 15% wartości wyegzekwowanego roszczenia. Nie może być niższa niż 1/10 i wyższa niż trzydziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jeżeli egzekucja została podjęta do przedmiotu zabezpieczenia, opłatę tę pomniejsza się o kwotę uiszczoną za dokonanie zabezpieczenia, a dokonana przez wierzyciela opłata podlega zwrotowi z pierwszych świadczeń wyegzekwowanych przez komornika. Jeżeli komornik dokonał zabezpieczenia roszczenia, to po jego dokonaniu pobiera opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości roszczenia.
Może zdarzyć się sytuacja, w której egzekucja okaże się bezskuteczna bądź wyegzekwowana kwota nie wystarcza na pokrycie kosztów egzekucji, wtedy komornik zwraca połowę opłaty stosunkowej pobranej od wierzyciela tytułem zabezpieczenia.
Co stanowi podstawę obliczenia opłaty egzekucyjnej?
Podstawą ustalenia opłaty egzekucyjnej jest wartość egzekwowanego roszczenia. Do wartości tej wlicza się odsetki, koszty i inne należności podlegające egzekucji wraz ze świadczeniem głównym w dniu złożenia wniosku lub rozszerzenia egzekucji. Nie wlicza się jednak kosztów toczącego się postępowania egzekucyjnego i kosztów zastępstwa przez adwokata lub radcę prawnego w tym postępowaniu egzekucyjnym.
Jakie opłaty pobiera komornik za egzekucję świadczeń powtarzających się?
W przypadku egzekucji świadczeń powtarzających się komornik pobiera opłatę stosunkową w wysokości 15% wartości wyegzekwowanego roszczenia, po każdym roku prowadzenia egzekucji, a jeżeli przedmiotem egzekucji są świadczenia za okres krótszy niż rok - po zakończeniu egzekucji świadczenia.
Ile wynosi opłata stała pobierana przez komornika?
Wszczęcie egzekucji i postępowania o zabezpieczenie świadczeń niepieniężnych uzależnione jest od uiszczenia przez wierzyciela opłaty stałej. Opłata stała pobierana przez komornika została ustalona na 40% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia i jest pobierana za:
-
wprowadzenie w posiadanie nieruchomości i usunięcie z niej ruchomości - w przypadku przedsiębiorstw handlowych i przemysłowych opłatę pobiera się od każdej izby składającej się na pomieszczenie przedsiębiorstwa,
-
wprowadzenie zarządcy zarząd nieruchomości lub przedsiębiorstwa oraz za wprowadzenie dozorcy w dozór nieruchomości,
-
opróżnienie lokalu z rzeczy lub osób, z tym że odrębną opłatę pobiera się od każdej izby.
