Wcześniejsze ograniczenia w związku z koronawirusem

10 marca Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego podjął decyzję o odwołaniu imprez masowych

– "Dziś na spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podjęliśmy decyzję o odwołaniu imprez masowych, których bardzo szczegółowa definicja znajduje się w ustawie. Do organizatorów imprez wojewodowie będą przekazywać dokładne informacje" – ogłosił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej 10 marca br. Konferencja dotyczyła aktualnej sytuacji w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19.

Konferencję poprzedziło posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wzięli w nim udział m.in. Jarosław Gowin – wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego, Łukasz Szumowski – minister zdrowia, Mariusz Kamiński – minister spraw wewnętrznych i administracji, Dariusz Piontkowski – minister edukacji narodowej oraz Paweł Szefernaker – wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

– "Koronawirus i epidemia to realne i globalne zagrożenie. Światowa Organizacja Zdrowia proponuje podjęcie radykalnych działań, ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa. W poczuciu odpowiedzialności wolimy zapobiegać niż leczyć późniejsze skutki – powiedział na konferencji premier Mateusz Morawiecki. – Chcemy być odpowiedzialni, chcemy być mądrzy przed szkodą. W oparciu o zalecenia epidemiologów i Głównego Inspektora Sanitarnego zdecydowaliśmy się na ten krok, który wprowadzają też Francja i Niemcy, które przyznają, że robią to za późno. My chcemy zapobiegać" – dodał premier w odniesieniu do decyzji o odwołaniu imprez masowych.

– "WHO zaleca środki radykalne. Jesteśmy w o tyle lepszej sytuacji niż inni, że liczba zakażonych pacjentów jest bardzo duża w innych krajach. Jeżeli wprowadzimy odpowiednie działania to możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa" – podkreślił Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Minister Mariusz Kamiński poinformował podczas konferencji, że od wczoraj w 5 miejscach przy przejazdach autostradowych funkcjonują punkty kontroli sanitarnej. Wszystko przebiega bardzo sprawnie. Osoby, które są poddawane procedurom, działają w porozumieniu z funkcjonariuszami. Stwierdzono kilka przypadków podróżnych z podwyższoną temperaturą. Te osoby zostały zaopiekowane i przewiezione przygotowanymi ambulansami do szpitali. Ponadto szef MSWiA dodał, że dzisiaj zostaje rozszerzony zakres kontroli sanitarnej na granicach. Na całej granicy wschodniej, czyli polsko-ukraińskiej, polsko-białoruskiej i polsko-rosyjskiej wszyscy przekraczający będą poddani procedurom sanitarnym. Punkty kontroli sanitarnej zostaną otwarte na granicy polsko-litewskiej oraz rozciągnięte na całość granicy polsko-niemieckiej, przy wszystkich przejściach kołowych będą patrole sanitarne. – Całość granic Polski będzie zabezpieczona w dniu dzisiejszym – podkreślił minister.

Podczas konferencji prasowej Jarosław Gowin – minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz Dariusz Piontkowski – minister edukacji narodowej poinformowali również o działaniach podjętych przez ich resorty. Były to m.in. apele do władz uczelni o odwołanie imprez kulturalnych czy sportowych oraz przypomnienia dyrektorom szkół o zachowaniu podstawowych warunków higieny.

Służby będą badać pasażerów przyjeżdżających do Polski z zagranicy

Pasażerowie przyjeżdżający do Polski autokarami i busami z Niemiec i Czech będą poddawani kontroli sanitarnej w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa wywołującego chorobę COVID-19. Premier Mateusz Morawiecki, a także ministrowie Mariusz Kamiński i Łukasz Szumowski poinformowali o tym 9 marca na specjalnej konferencji prasowej. 9 marca 2020 r. utworzonych zostało pięć punktów kontroli sanitarnej na zachodniej granicy Polski – znajdą się one w miejscowościach: Kołbaskowo, Olszyna, Jędrzychowice, Gorzyczki i Świecko.

Porady prawne

- "Podejmujemy środki zaradcze, żeby przyrost zarażeń był jak najmniejszy. Jesteśmy jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym krajem w Europie, który podejmuje taką decyzję" – powiedział szef rządu, argumentując wprowadzenie specjalnych działań na granicach. Punkty kontroli sanitarnej będą prowadzić funkcjonariusze Straży Granicznej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Krajowej Administracji Skarbowej i Inspekcji Transportu Drogowego. Na czas działań funkcjonariuszy, w porozumieniu z zarządcami dróg, zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu – tak, jak przy tymczasowej kontroli, zostanie on spowolniony i zwężony w miejscach kontroli.

- Punkty kontroli sanitarnej, które uruchamiamy, będą działały całodobowo – powiedział minister Mariusz Kamiński. Jak wyjaśnił, dziś o godzinie 15:00 uruchomionych zostanie 5 punktów na granicy z Niemcami i Czechami, natomiast od jutra wszelkie procedury medyczne i sanitarne zostaną wdrożone także na wschodzie kraju, czyli na granicach z Ukrainą, Białorusią i Rosją. Wdrożone zostaną też kontrole sanitarne w pociągach przekraczających granice i w portach morskich. - Uważamy, że z uwagi na to, iż grono osób zarażonych dociera do Polski z zagranicy, musimy wprowadzić nadzwyczajne środki – powiedział szef MSWiA. Pasażerowie korzystający z ruchu lotniczego są już objęci obowiązkiem wypełniania kart pasażera, a Straż Graniczna uzyskuje o nich informacje dzięki połączeniu systemem PNR ze służbami innych krajów.

Jak wyjaśnił gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej, kontrola sanitarna na granicach będzie polegała na pomiarze temperatury pasażerów. Następnie funkcjonariusze będą odbierać karty pasażerów i karty kierowców (zawierające m.in. dane kontaktowe oraz miejsce podróży), które zostaną przekazane do urzędów wojewódzkich i wprowadzone do specjalnego systemu. Wszystko po to, aby w przypadku wykrycia kolejnych osób chorych, móc szybko dotrzeć do pozostałych podróżnych, z którymi pacjent miał kontakt.

Minister Łukasz Szumowski powiedział, że w najbliższych dniach należy spodziewać się istotnego wzrostu liczby zachorowań. - Mamy miejsca w szpitalach zakaźnych, które mogą objąć opieką tych pacjentów. Mamy także plany zwiększenia liczby tych miejsc – powiedział szef resortu zdrowia. Wskazał jednocześnie, że ministerstwo ściśle współpracuje w tej kwestii z wojewodami.

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do organizatorów wydarzeń, w których bierze udział znaczna liczba osób, aby powstrzymali się od ich organizacji. Według analiz imprezy masowe były bowiem jedną z przyczyn rozprzestrzeniania się wirusa w Niemczech i we Włoszech.

W specjalnej konferencji, oprócz premiera i szefów resortów spraw wewnętrznych i administracji oraz zdrowia, wzięli także udział szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, komendanci główni Straży Granicznej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

Przed spotkaniem z mediami odbyła się wideokonferencja z wojewodami, w której wzięli udział m.in. ministrowie Mariusz Kamiński i Łukasz Szumowski, wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker i Błażej Poboży oraz Główny Inspektor Sanitarny. Podczas odprawy omówiono szczegóły dotyczące funkcjonowania punktów kontroli sanitarnej i kwestie dotyczące organizacji imprez masowych.

Kontrole sanitarne na granicacach

W związku z decyzją o wprowadzeniu na początku tygodnia kontroli sanitarnych na głównych przejściach granicznych, w ramach działań zapobiegawczych niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się w Polsce koronawirusa, poniżej zamieszczamy wzory tzw. formularzy lokalizacyjnych. Zebrane w ten sposób dane będą służyły służbom sanitarnym do kontaktu z pasażerami w razie stwierdzenia ryzyka zarażenia ich ww. wirusem.

W pierwszej kolejności, kontrole zostały uruchomione na zachodniej granicy kraju w odniesieniu do zbiorowego transportu drogowego. Następnie, zakres kontroli będzie rozszerzany na pozostałe przejścia graniczne oraz inne rodzaje transportu.

Resort zdrowia prosi wszystkich pasażerów, w trosce o ich zdrowie, o rzetelne wypełnianie formularzy, a przewoźników i operatorów o w miarę możliwości wcześniejsze udostępnienie pasażerom formularzy do wypełnienia, tak by kontrola na granicy mogła przebiec szybko i sprawie.

Materiały:


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika