Kultura w 3 etapie znoszenia ograniczeń

Kina plenerowe, plany filmowe, próby, nagrania oraz indywidualne lekcje

Dopuszczenie do działalności kin plenerowych (w tym samochodowych), wznowienie prac na planach filmowych z uwzględnieniem rygorów sanitarnych, możliwość prowadzenia prób i ćwiczeń, jak również dokonywania nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury oraz umożliwienie prowadzenia indywidualnych zajęć na uczelniach artystycznych zakłada 3 etap znoszenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.

Porady prawne

Decyzja Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego o stopniowym wznawianiu działalności niektórych instytucji kultury została ogłoszona podczas konferencji Prezesa Rady Ministrów. Jak podkreślił wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński, określenie czasu i trybu przywracania działalności oraz szczegółowych procedur związanych z zapewnieniem ochrony zdrowia pracowników i publiczności należą do dyrektora danej instytucji.

Wicepremier zwrócił uwagę, że obecne zniesienie niektórych ograniczeń ma umożliwić maksymalnie bezpieczny powrót do częściowej aktywności ludzi kultury, co powinno pozytywnie wpłynąć również na ich sytuację ekonomiczną. Z kolei przywrócenie indywidualnych zajęć na uczelniach muzycznych pozwoli m.in. na kontynuację procesu kształcenia i przygotowanie do egzaminów dyplomowych studentom specjalności instrumentalnych, które z uwagi na swoją specyfikę nie mogą być realizowane w warunkach domowych (np. organy, klawesyn, perkusja, kontrabas, harfa). Zmiany pozwolą również studentom ostatnich lat uczelni plastycznych na ukończenie prac dyplomowych, które muszą być realizowane w pracowniach specjalistycznych.

Kina samochodowe i plenerowe mogą prowadzić działalność przy zachowaniu dystansu społecznego. Widzowie powinni przed, w trakcie, jak również po pokazie, pozostawać w samochodzie lub na wyznaczonym miejscu. Wszelkie ewentualne dodatkowe usługi na terenie kina, w tym również w ramach gastronomii, o ile będą dozwolone, mogą być dostarczane do pojazdu wyłącznie przez obsługę kina bez możliwości opuszczenia pojazdu przez widzów, którzy równocześnie powinni być zobowiązani do zakrywania ust i nosa maseczką lub przyłbicą ochronną przez cały okres, w którym będą mieli uchylone okno w pojeździe oraz podczas przebywania poza pojazdem. W przypadku kin samochodowych do udziału w pokazach dopuszczalne mogą być tylko samochody osobowe.

Na wznawiających działalność planach filmowych zalecane jest m.in. by wszyscy członkowie ekipy pracowali w maseczkach, o ile nie uniemożliwia im to skutecznego wykonywania ich zadań i obowiązków. Wyjątki obejmują aktorów ze względu na charakteryzację i fryzury - w tym wypadku zalecane jest zachowanie przez nich dystansu wobec innych członków ekipy filmowej. Rekomenduje się też maksymalne ograniczenie liczby osób na planie w zależności od charakteru realizowanego dnia zdjęciowego i rozmieszczanie ekipy w taki sposób, żeby nie tworzyć większych skupisk, m.in. poprzez wydzielenie stref poruszania się po planie.

W  celu  właściwego przygotowania przewidzianego w 4 etapie powrotu do publicznych form kultury i rozrywki, konieczne jest też podjęcie działań niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych, m.in. odbywanie prób i ćwiczeń bez publiczności, a także dokonywanie nagrań fonograficznych i audiowizualnych. Obecne złagodzenie ograniczeń umożliwi organizację prób w teatrach dramatycznych, muzycznych i lalkowych, filharmoniach, operach oraz innych form ćwiczeń i lekcji w teatrach baletowych.  Próby, lekcje i ćwiczenia będą mogły prowadzić - oprócz instytucji kultury - także zespoły, orkiestry i grupy artystyczne zorganizowane w formule NGO, często działające w domach i ośrodkach kultury.  Będzie też możliwość dokonywania nagrań  fonograficznych  i audiowizualnych, dzięki czemu wiele zespołów artystycznych będzie mogło powrócić do działań zapewniających im dodatkowy dochód,  jak również realizacji zaplanowanych już projektów.

Zezwolenia dla kin samochodowych w czasie zagrożenia epidemicznego

W związku z epidemią COVID-19 otrzymujemy wiele pytań dotyczących uzyskania zezwoleń na wykorzystywanie częstotliwości radiowych dla tzw. kin samochodowych, w których dźwięk wyświetlanego filmu jest dostępny w odbiornikach radiowych samochodów, a jego transmisja odbywa się z wykorzystaniem częstotliwości z pasma UKF.

Informujemy, że w celu korzystania z zasobów widma radiowego na potrzeby takich wydarzeń kulturalnych konieczne jest uzyskanie decyzji Prezesa UKE dopuszczającej czasowe używanie urządzenia radiowego w celu zapewnienia okazjonalnego przekazu informacji na okres nieprzekraczający 30 dni (zgodnie z art. 144a ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne, Dz.U. z 2019 r., poz. 2460, z późn. zm.).

Wszelkie szczegółowe informacje dotyczące składania wniosków o wydanie decyzji pozwalających na wykorzystanie częstotliwości przeznaczonych dla służby radiodyfuzyjnej (radiofonii i telewizji) są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej UKE (pkt. II.2).

Galerie sztuki współczesnej już otwarte dla publiczności

Centra Sztuki Współczesnej w Toruniu i w Warszawie są już dostępne dla zwiedzających. W ponownie otwartym Zamku Ujazdowskim w Warszawie można osobiście doświadczyć instalacji Kornelii Dzikowskiej „Próba sił”, a w CSW w Toruniu publiczność zobaczy m.in. wystawę „Znaki Apokalipsy”. Natomiast Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki otwiera swoje wnętrza etapowo.

CSW w Toruniu

Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu zostało ponownie otwarte 12 maja. Dla zwiedzających udostępnione zostały wystawy oraz księgarnia. Obecnie na 200 m²prezentowane są dwie wystawy: „Współczesna Sztuka Ukrainy „Sztuczny Ból” oraz „Znaki Apokalipsy”. Od piątku będzie można także zobaczyć cztery ekspozycje w ramach 11. PLASTER – Międzynarodowy Festiwal Grafiki Projektowej. Będą to monograficzne ekspozycje dwóch ikon francuskiego plakatu – Alaina Le Querneca i Michela Bouveta, plakaty autorstwa studentów kilku francuskich szkół artystycznych (wystawa "F1") oraz projekt plenerowy – zestaw 40 wielkoformatowych plakatów poświęconych kinu francuskiemu autorstwa Łukasza Klisia, Sebastiana Kubicy i Tomasza Tobolewskiego (wystawa "Trzej muszkieterowie").

Regulamin zwiedzania dostępny na stronie https://csw.torun.pl/csw/csw-otwarte-od-12-maja-32201/

Aktualne wystawy można obejrzeć również w formie wirtualnej galerii na: http://zwiedzaj.csw.torun.pl/

CSW Zamek Ujazdowski

W ponownie otwartym Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie o można znów osobiście doświadczyć instalacji Kornelii Dzikowskiej „Próba sił”. Termin trwania wystawy, której wernisaż się odbył tuż przed zamknięciem placówek muzealnych z powodu wirusa COVID-19, przedłużony został do 31 maja 2020 . Czynna jest też księgarnia Art Bookstore.

Natomiast od 19 czerwca 2020 będzie można obejrzeć zbiorową wystawę „Żarty żartami”, której kuratorami jest artystyczny kolektyw Slavs and Tatars. Tematem wystawy jest satyra zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym. Grafiki, aktywistyczne interwencje, memy, stand-upy – od Europy Wschodniej aż po Bliski Wschód. Tydzień później, 25 czerwca 2020, otwarta zostanie druga wystawa z tegorocznego cyklu Project Room Jana Baszaka. Jeszcze w tym roku w przestrzeni Projekt Roomu publiczność zobaczy też nowe prace Adeliny Cimochowicz, Piotra Brucha, Sebastiana Sebulca i Marka Wodzisławskiego.

Z powodu epidemii koronawirusa CSW zmodyfikowało niektóre plany wystawiennicze. Wystawa „Codzienne formy oporu”, opowiadająca o strategiach życia pod presją w Palestynie, którą miała zostać otwarta w kwietniu, przeniesiona jest na przyszły rok. Indywidualna wystawa austriackiej artystki Ursuli Mayer „To, co po nas przetrwa” otwarta zostanie we wrześniu 2020.

Regulamin zwiedzania dostępny na stronie https://u-jazdowski.pl/program/project-room/kornelia-dzikowska?tid=zwiedzaj-bezpiecznie.

CSW Zamek Ujazdowski, podobnie jak inne placówki muzealne przygotował bogatą ofertę on-line; są to m.in. internetowe archiwa performansów i filmów. Więcej informacji o stale rozwijającej się ofercie online można znaleźć na stronie www.u-jazdowski.pl.

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Wernisaż wystawy Pauliny Pankiewicz „Być jak Paul Cézanne” — zrealizowany 12 maja online bez udziału gości i transmitowany na żywo w mediach społecznościowych — był wstępem do inauguracji spotkań z widzami. To właśnie ta wystawa jest dostępna od środy 13 maja w ponownie otwartym Miejscu Projektów Zachęty na ul. Gałczyńskiego. W piątek udostępniony zostanie dla publiczności główny budynek Zachęty i kolejne wystawy na placu Małachowskiego, a także Księgarnia Artystyczna Zachęty. Tego dnia będzie można zobaczyć wystawy „Wideotaśmy. Wczesna sztuka wideo (1965–1976)” oraz „Ahmed Charkaoui w Warszawie. Polsko-marokańskie relacje artystyczne w latach 1955–1980”. Wystawa „Andrzeja Krauzego Lekcja fruwania” zostanie ponownie otwarta 22 maja.

Program publiczny i edukacyjny realizowany jest online. Szczegółowe informacje dotyczące wydarzeń, warsztatów rodzinnych, warsztatów dla nauczycieli, oprowadzań, transmisji wystaw 3D oraz inicjatyw w polskim języku migowym znajdują się na stronie https://zacheta.art.pl/pl w zakładce: KALENDARZ i EDUKACJA.

Przed wizytą w Zachęcie i Miejscu Projektów Zachęty zachęcamy do zapoznania się z kilkoma nowymi zasadami dotyczącymi bezpiecznego odwiedzania galerii - https://zacheta.art.pl/pl/wizyta.



A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika