Kupno mieszkania lub domu na rynku wtórnym bez podatku od czynności cywilnoprawnych

Kupno mieszkania lub domu na rynku wtórnym bez podatku od czynności cywilnoprawnych

Kupujący swoje pierwsze mieszkanie lub dom zaoszczędzą od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – to efekt nowelizacji przepisów o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), które weszły w życie 31 sierpnia br. Co jeszcze wprowadza nowelizacja?

Po starcie programu "Pierwsze Mieszkanie" warto było, by osoby zainteresowane kupnem nieruchomości z rynku wtórnego wstrzymały się kilka tygodni ze względu na zniesienie PCC. Od 31 sierpnia 2023 r. przy zakupie pierwszego mieszkania lub domu można zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, która z pewnością przyda się np. przy remoncie. 

Porady prawne

Zniesienie podatku przy kupnie pierwszego mieszkania

Zniesieniu podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% w przypadku kupna na rynku wtórnym lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego będzie obowiązywało, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna, która nie posiada i nigdy wcześniej nie posiadała takich nieruchomości ani udziału w takich nieruchomościach (chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia).

Przykład:

Przy kupnie lokalu o wartości 500 tys. zł, kupujący swoje pierwsze mieszkanie zaoszczędzą 10 tys. zł, a przy mieszkaniu za 700 tys. zł, 14 tys. zł – tyle wynosiły dotychczas kwoty podatku od czynności cywilnoprawnych, które należało opłacić przy podpisywaniu aktu notarialnego.

Zniesienie PCC w tym zakresie dotyczy wszystkich podatników, nie tylko osób zaciągających bezpieczny kredyt 2%.

6% PCC przy hurtowym zakupie mieszkań od stycznia 2024 r.

Jednocześnie ci, którzy kupują duże ilości mieszkań w celach zarobkowych, od 1 stycznia 2024 roku będą musieli liczyć się z tym, że ich zysk zostanie uszczuplony.

Sześcioprocentowy PCC od zakupu szóstego i kolejnego lokalu mieszkalnego będzie obowiązywała wówczas, gdy nabywane lokale (lub udziały w lokalach) będą znajdowały się w jednym budynku lub kilku budynkach, ale wzniesionych na jednej nieruchomości gruntowej.

Celem jego wprowadzenia jest przeciwdziałanie sytuacji, w której podmioty dokonujące pakietowych zakupów mieszkań konkurują ze zwykłymi nabywcami i dzięki większej liczbie kupowanych za jednym razem lokali, są w stanie uzyskać od dewelopera niższą cenę zakupu.

Sześcioprocentowa stawka nie będzie miała zastosowania do umów sprzedaży dokonywanych w wyniku realizacji zobowiązania (np. umowy przedwstępnej czy deweloperskiej) zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy.

Podstawa prawna: 

  • ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw – podpisana 24 lipca 2023 r. (Dz.U. z 2023 r., poz. 1463).
Porady prawne

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika