20.9.2021

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Łatwiejsza budowa domów do 70 metrów kwadratowych

Sejm przyjął nowe regulacje

Ułatwienia w budowaniu małych domów jednorodzinnych to jedna z 10 kluczowych regulacji Polskiego Ładu. Sejm przyjął zmiany w ustawie Prawo budowlane oraz ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, dzięki którym budowa przeznaczonych na własne potrzeby domów mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 będzie jeszcze łatwiejsza.

- "Dajemy wybór:  kto chce, będzie mógł wybudować dom w swojej rodzinnej miejscowości, zamiast wyjeżdżać do dużego miasta i kupować mieszkanie. To krok w stronę ograniczenia wyludniania się wsi i miasteczek" – mówił w Sejmie wiceminister Piotr Uściński, odpowiedzialny w Ministerstwie Rozwoju i Technologii m.in. za projekt „Dom bez formalności”.

- "Projekt wpisuje się w założenia Polskiego Ładu i oczekiwania Polaków, którzy chcą szybciej zbudować swój dom, oczywiście przy zachowaniu standardów  bezpieczeństwa i zgodnie z przepisami – podkreślał wiceminister Uściński.

Porady prawne

Najważniejsze założenia

  • Budynki takie mają być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne, a ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane,
  • Budowa musi być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.
  • Obiekty te z założenia mają być niewielkie i o prostej konstrukcji, co ma ułatwiać zachowanie wymagań bezpieczeństwa.
  • Określona została dopuszczalna powierzchnia zabudowy tych domów do 70 m2.
  • Wprowadza się uproszczenie w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 m2, polegające na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia takiej budowy – do budowy będzie można przystąpić od razu  po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia.
  • Inwestor będzie obowiązany dołączyć do zgłoszenia oświadczenia o tym, że:

  - planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,

  - przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nie ustanowienia kierownika budowy,

  - dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna.

  • Dla bezpieczeństwa budowa domu będzie wymagała zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.
  • Rozszerza się także możliwość budowania domków rekreacyjnych w procedurze zgłoszenia oprócz dotychczasowego maksymalnego parametru powierzchni 35 m2 także do 70 m2, przy czym wprowadza się ograniczenia w parametrach: rozpiętość elementów konstrukcyjnych domków rekreacyjnych do 70 m2 nie może przekraczać 6 m, a wysięg wsporników nie może przekraczać 2 m.
  •  W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 m2  wydawana będzie w ciągu 21 dni.

Etap legislacyjny

Projekt został przyjęty przez Radę Ministrów 8.09.2021 r., pozytywnie zaopiniowany przez połączone sejmowe komisje Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, a następnie uchwalony dziś przez Sejm. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Jak wybudować dom bez formalności?

Jak wybudować dom bez formalności?

Od 3 stycznia 2022 r. osoby, które posiadają działki budowlane, mogą - w uproszczonej procedurze - wybudować na niej dom do 70 mkw. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje i rozwiewamy wątpliwości związane z budową „domów bez formalności”. ##baner## Kto może wybudować dom do 70 mkw.? Każdy pełnoletni obywatel Polski, bez względu na swój status (...)

Znamy laureatów konkursu architektonicznego na projekty domów do 70 mkw

Znamy laureatów konkursu architektonicznego na projekty domów do 70 mkw

Jury wyłoniło 38 prac, które zwyciężyły w konkursie na projekty domów o powierzchni zabudowy do 70 mkw. Ich autorzy zostali zaproszeni do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie projektów budowlanych, na podstawie których będzie można wybudować własne domy. ##baner## O jakie projekty chodzi? Projekty opracowane na bazie prac konkursowych (...)

Premia gwarancyjna na zakup mieszkania

Premia gwarancyjna na zakup mieszkania

  Co to jest książeczka mieszkaniowa? Nie jest dla nikogo tajemnicą, że zakup mieszkania stanowi olbrzymi wydatek, na który, niestety, zwłaszcza w obecnych czasach, nie każdego stać. Stanowi to niewątpliwie bardzo doniosły problem społeczny, istniejący jednak od zawsze, który Państwo próbuje rozwiązać na rozmaite sposoby. Jednym z nich, już od lat pięćdziesiątych (...)

Jak zaktualizować metraż mieszkania w księdze wieczystej - opinia prawna

Jak zaktualizować metraż mieszkania w księdze wieczystej - opinia prawna

  Stan faktyczny Obrót na rynku nieruchomości jest już od dłuższego czasu bardzo duży. Jego przedmiotem są najczęściej lokale będące przedmiotem odrębnej własności oraz własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu. Zakup własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu wiąże się ze stosunkowo największymi zagrożeniami, w szczególności w przypadku, gdy nie założono (...)

Likwidacja pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych bez ograniczenia powierzchni

Likwidacja pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych bez ograniczenia powierzchni

Będą zmiany w prawie budowalnym... Minister Waldemar Buda na konferencji prasowej zapowiedział zmiany w prawie budowalnym, a wśród nich, rozszerzenie możliwości budowy w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych, bez limitu powierzchni użytkowej. Minister przekazał w ręce obywateli także pakiet projektów domów jednorodzinnych do 70 m kw. do pobrania za darmo, (...)

Hipermarkety bez pozwolenia

Hipermarkety bez pozwolenia

Jest szansa, że nowy rząd uchyli wprowadzoną we wrześniu ustawę ograniczającą budowę sklepów większych niż 400 metrów kwadratowych - pisze DZIENNIK. I to jeszcze zanim zajmie się nią Trybunał Konstytucyjny, do którego z wnioskiem o zbadanie jej zgodności z konstytucją zwróciły się PKPP Lewiatan i rzecznik praw obywatelskich. (...) Przeciwko ustawie o wielkopowierzchniowych obiektach (...)

Zmiana prawa budowlanego ma ułatwić dostęp do internetu

Zmiana prawa budowlanego ma ułatwić dostęp do internetu

Łatwiejsza budowa infrastruktury na cudzych działkach i wzdłuż dróg, okablowanie nowych domów, prostsze prawo budowlane - umożliwią lepszy dostęp do sieci. Tak wynika z projektu ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci szerokopasmowych w telekomunikacji, który powstał we współpracy Ministerstwa Infrastruktury i Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Teraz trafił do rządowych uzgodnień. (...)

Sąsiedzka bitwa o ścianę. Wyrok NSA

Sąsiedzka bitwa o ścianę. Wyrok NSA

Sąsiad, który chce dobudować dom do bliźniaka nie musi dbać o to, żeby ściany obu domów były równej długości - tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ściana nowego domu nie może zasłaniać dostępu do światła sąsiadom - uznał sąd. Sąsiedzki spór trwał od 2007 roku. W marcu 2007 r. pewne małżeństwo otrzymało od starosty kartuskiego pozwolenie na budowę domu (...)

1,7 mln tanich domów dla młodych małżeństw

1,7 mln tanich domów dla młodych małżeństw

Nawet 1,7 mln mieszkań powstanie do 2012 r. dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu - zapewnił wczoraj szef resortu budownictwa Andrzej Aumiller. Deweloperzy sceptycznie podchodzą do pomysłu ministra. (...) Gminy lub podmioty Skarbu Państwa miałyby wraz z deweloperami powoływać spółki i wnosić do nich aportem grunty. (...) - Po zakończeniu inwestycji 70 proc. mieszkań będzie sprzedawanych (...)

Więcej środków na inwestycje transportowe

Więcej środków na inwestycje transportowe

Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014–2023” (z perspektywą do 2025 r.) Rada Ministrów przyjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014–2023” (z perspektywą (...)

ROK NA DROGACH - podstawowe informacje na temat realizowanych inwestycji

ROK NA DROGACH - podstawowe informacje na temat realizowanych inwestycji

Od 16 listopada 2007 r. do chwili obecnej podpisano umowy na budowę 540 km dróg krajowych, w tym na 220 km autostrad oraz 320 km dróg ekspresowych i obwodnic. Podpisano umowy na budowę ponad 50 km autostrad w systemie tradycyjnym (m.in. budowa autostradowej obwodnicy Wrocławia A8) oraz 170 km w systemie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (A2 Nowy Tomyśl - Świecko i A1 Nowe Marzy - (...)

Procedury budowlane

Procedury budowlane

Jakie procedury budowlane obowiązują? Co do zasady roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę (art. 28 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane - Pb). Prawo budowlane zawiera jednak katalog inwestycji, które można realizować na podstawie zgłoszenia albo w ogóle bez informowania organów administracji architektoniczno-budowlanej. Katalog (...)

Prawo budowlane po nowemu od września 2020 r.

Prawo budowlane po nowemu od września 2020 r.

Zmiany w Prawie budowlanym, wprowadzone w ustawie z 13 lutego 2020 r. uproszczą i przyspieszą proces inwestycyjno-budowlany oraz zwiększą stabilność decyzji podejmowanych w tym procesie. Zmiany wejdą w życie 19 września 2020 r. ##baner## Nowy podział projektu budowlanego Projekt budowlany zostaje rozdzielony na: projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany, projekt (...)

Sposoby nabywania nieruchomości przeznaczonych na cele publiczne

Sposoby nabywania nieruchomości przeznaczonych na cele publiczne

    Częstym zjawiskiem jest, iż grunty przeznaczone w miejscowych planach zagospodarowania publicznego na cele publiczne pozostają własnością osób prywatnych. Nie zawsze jednakże jednostki samorządu terytorialnego posiadają środki na ich wykup. Nierzadkie są też sytuacje, gdy osoby prywatne chciałyby przyspieszyć moment wykupu ich nieruchomości, bądź wręcz przeciwnie (...)

Czy może Ci zostać odebrana Twoja nieruchomość, czyli kiedy jest dopuszczalne wywłaszczenie nieruchomości?

Czy może Ci zostać odebrana Twoja nieruchomość, czyli kiedy jest dopuszczalne wywłaszczenie nieruchomości?

  Wywłaszczenie nieruchomości jest najdalej idącą ingerencją władzy wykonawczej w konstytucyjnie chronione prawo własności. Konstytucja RP dopuszcza wywłaszczenie nieruchomości, jeżeli dokonywane jest w „słusznym celu” i za odpowiednim odszkodowaniem. Praktyczne wskazówki i przesłanki do wywłaszczenia nieruchomości określa ustawa o gospodarce nieruchomościami. Jaka (...)

„Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021 – 2024”

„Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021 – 2024”

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021 – 2024”, przedłożoną przez ministra infrastruktury. ##baner## Uchwała w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021 – 2024” Rada Ministrów przyjęła (...)

Mieszkaniowe ustawy Polskiego Ładu coraz bliżej

Mieszkaniowe ustawy Polskiego Ładu coraz bliżej

Projekty przyjęte przez Radę Ministrów Mieszkanie bez wkładu własnego oraz ułatwienia w budowie domów mieszkalnych do 70 m2 to dwa flagowe projekty Polskiego Ładu, które zostały już przyjęte przez Radę Ministrów. Nowe rozwiązania poprawią sytuację mieszkaniową polskich rodzin. Pomoże w tym wsparcie państwa w uzyskaniu i spłacie kredytu mieszkaniowego oraz (...)

Przejścia dla pieszych mają być bezpieczniejsze

Przejścia dla pieszych mają być bezpieczniejsze

Blisko połowa ofiar wypadków z udziałem pieszych w 2017 r. zginęła w miejscach udostępnionych dla ruchu pieszego. 90% wszystkich pieszych, którzy doznali obrażeń na polskich drogach, zostało rannych także w takich miejscach. Na przejściach dla pieszych odnotowano 4.091 wypadków, w których śmierć poniosło 259 osób, a 4.029 zostało rannych.  - (...)

Od fundamentu aż po dach, czyli jak wybudować swój dom zgodnie z prawem

Od fundamentu aż po dach, czyli jak wybudować swój dom zgodnie z prawem

  Kupiłeś działkę budowlaną i zamierzasz postawić na niej swój wymarzony dom. Wiesz od czego zacząć - przynajmniej tak Ci się wydaje. Co innego jednak teoria, co innego praktyka. Czy w ogóle te wszystkie pojęcia prawne są Ci do czegokolwiek potrzebne? Czy musisz znać prawo budowlane? W zasadzie nie, jednak podstawowa wiedza z tego zakresu może być dla Ciebie przydatna. Kto (...)

Samowola budowlana

Samowola budowlana

  Co to jest samowola budowlana? Istnieje kilka możliwości naruszenia przepisów dotyczących budowania obiektów i przeprowadzania robót budowlanych. Na wybudowanie większości obiektów należy mieć pozwolenie właściwego organu. Istnieje również pewna (wymieniona w ustawie prawo budowlane) grupa obiektów budowlanych, na które nie trzeba uzyskiwać (...)

Program budowy 100 obwodnic

Program budowy 100 obwodnic

Poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej – to główne założenia opracowanego w Ministerstwie Infrastruktury Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Co przewiduje program? Program określa cele i priorytety inwestycyjne w zakresie budowy obwodnic miast na sieci (...)

Nowe obwodnice na Śląsku

Nowe obwodnice na Śląsku

Podpisano umowy na budowę 3 obwodnic w województwie śląskim: północno - wschodniej obwodnicy Bielska-Białej, obwodnicy Lublińca oraz Siewierza. Obwodnicę Bielska-Białej w ciągu drogi ekspresowej S69, za kwotę 1 253 mln zł wybuduje konsorcjum firm: Hermann Polska Sp. z o.o., Hermann Kirchner Bauunternehmung GmbH, Przedsiębiorstwo Robót Mostowych "MOSTY-ŁÓDŹ" (...)

Mniej formalności przy budowie

Mniej formalności przy budowie

1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Ustawa wprowadziła ułatwienia i uproszczenia m.in. dla inwestorów budowlanych. Zmiany w Prawie budowlanym zredukowały niektóre obowiązki administracyjne, doprecyzowały zagadnienia wywołujące wątpliwości interpretacyjne oraz (...)

A2 do granicy z Niemcami gotowa w 2011 roku

A2 do granicy z Niemcami gotowa w 2011 roku

Podpisaniem umowy na budowę i eksploatację autostrady A2 na odcinku Nowy Tomyśl - Świecko zakończyły się 30 sierpnia 2008 r. negocjacje pomiędzy stroną publiczną oraz spółką Autostrada Wielkopolska. Budowa ostatniego, zachodniego odcinka autostrady A2 rozpocznie się w marcu 2009 roku, a zakończy pod koniec 2011 roku. Ze strony publicznej umowę podpisał Minister Infrastruktury (...)

NIK alarmuje o żenującym tempie prac nad szybkim internetem

NIK alarmuje o żenującym tempie prac nad szybkim internetem

Trwa budowa infrastruktury szerokopasmowego Internetu, finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Na rok przed ostatecznym terminem zakończenia inwestycji wybudowano i odebrano nieco ponad 20 proc. planowanej sieci. Unijne dofinansowanie wykorzystano w 37 proc. Odpowiedzialny za inwestycje Minister Infrastruktury uspokaja, że budowa zostanie zakończona zgodnie z (...)

Spór z sąsiadem o ustawienie budynku i ogrodzenia - opinia prawna

Spór z sąsiadem o ustawienie budynku i ogrodzenia - opinia prawna

Stan faktyczny Od roku posiadam pół bliźniaka. Sąsiad w odległości ok. 2 m od mojego płotu ma rozbudowaną część swojego budynku (rozbudowa nastąpiła przed nabyciem nieruchomości przeze mnie), stojącą prostopadle do mojej części. W tej rozbudowanej części, na obu kondygnacjach ma wiele okien, z których widzi cały mój ogródek. Sąsiad stanowczo protestuje przeciwko jakimkolwiek (...)

Gruntowne zmiany w gospodarce nieruchomościami

Gruntowne zmiany w gospodarce nieruchomościami

    W zasadzie od 22 października zaczynają obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zmienią się m.in. zasady sprzedaży dawnych mieszkań komunalnych. Skorzystać będą mogli na tym nowi właściciele lokali i osoby, które wykupiły je przed wejściem zmian w życie.   W jakich dziedzinach nie będzie się stosowało przepisów (...)

Budowa na zajętej nieruchomości - opinia prawna

Budowa na zajętej nieruchomości - opinia prawna

 Stan faktyczny Jestem użytkownikiem wieczystym nieruchomości przeznaczonej pod zabudowę gospodarczą (przemysłową), obciążonej hipoteką na rzecz banku z tytułu kredytu inwestycyjnego. Grunty te miały być przeznaczone na dalszy rozwój mojej działalności gospodarczej, niestety zostały zajęte przez komornika w związku z niespłacaniem kredytu. Chciałbym postawić na tym gruncie (...)

Budowa gazociągu północnego musi być zgodna z prawodawstwem UE w zakresie oceny oddziaływania na środowisko

Budowa gazociągu północnego musi być zgodna z prawodawstwem UE w zakresie oceny oddziaływania na środowisko

Planowany gazociąg północny na dnie Bałtyku jest jednym z wielu gazowych projektów infrastrukturalnych niezbędnych do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania UE na gaz. Należy jednak dokładnie zbadać jego wpływ na środowisko naturalne, dokładniej monitorować realizację tego projektu, a nawet przeanalizować alternatywne trasy przebiegu gazociągu. Oto wnioski ze sprawozdania (...)

Uproszczenia w budownictwie

Uproszczenia w budownictwie

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju. Co przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw? Proces inwestycyjno-budowlany zostanie uproszczony i przyspieszony. Chodzi o uproszczenie zbyt rygorystycznych (...)

Mosty dla regionów

Mosty dla regionów

Uzupełnienie lokalnej infrastruktury drogowej o brakujące przeprawy mostowe w ciągach dróg będących w zarządzie jednostek samorządu terytorialnego przewiduje rządowy program „Mosty dla regionów”. Program, finansujący przygotowanie dokumentacji oraz budowę nowych przepraw mostowych, będzie realizowany w latach 2018-2022. Czemu ma służyć program? Program budowy (...)

Więcej pieniędzy na budowę Muzeum Historii Polski

Więcej pieniędzy na budowę Muzeum Historii Polski

Zwiększenie budżetu na budowę Muzeum Historii Polski z 310 do 659 mln zł oraz wydłużenie terminu budowy do 2020 r. – takie zmiany wprowadza nowelizacja uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie".  Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie” Rada (...)

Zmiany w projektowaniu budynków

Zmiany w projektowaniu budynków

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje podpisana 14 listopada 2017 r. przez ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Budowa na granicy działki Budynek zlokalizowany na granicy działki może przylegać do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce, (...)

Konsultacje publiczne Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej

Konsultacje publiczne Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej

Kończą się konsultacje publiczne Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024. Głównym celem przygotowanego w Ministerstwie Infrastruktury Programu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Podejmowane w ramach Programu działania będą ukierunkowane na zwiększenie ochrony uczestników (...)

Co nowego w partnerstwie publiczno-prywatnym?

Co nowego w partnerstwie publiczno-prywatnym?

Nowelizacja ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym wprowadza tzw. test PPP - minister ds. rozwoju regionalnego będzie obowiązkowo wydawał niewiążącą opinię nt. realizacji projektów w innej formule niż PPP, finansowanych z budżetu państwa w kwocie co najmniej 300 mln zł. Nowe przepisy wynikają bezpośrednio ze Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i mają (...)

Bezpieczeństwo energetyczne priorytetem rządu Donalda Tuska

Bezpieczeństwo energetyczne priorytetem rządu Donalda Tuska

Rząd wyznaczył kierunki działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wśród priorytetów gabinetu Donalda Tuska znalazły się: budowa co najmniej dwóch elektrowni jądrowych na terenie kraju, budowa Gazoportu, rozbudowa magazynów gazu, ropy naftowej i paliw oraz zwiększenie polskiego wydobycia gazu. Rząd przyjął specjalną uchwałę o rozpoczęciu prac nad Programem (...)

Rozpoznawanie odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą

Rozpoznawanie odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą

UZP udostępnił analizę w zakresie rozstrzygania odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą w okresie od 7 grudnia 2007 r. do 7 lipca 2008 r.W okresie od 7 grudnia 2007 r. do 7 lipca 2008 r. Krajowa Izba Odwoławcza rozpoznała 801 odwołań od rozstrzygnięć przez zamawiających protestów w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. W sprawach rozpoznanych odwołań (...)

Wydłużenie ważności pozwolenia na budowę

Wydłużenie ważności pozwolenia na budowę

Ile będzie ważne pozwolenie na budowę? Od 23 sierpnia 2008 r. będzie obowiązywała zmiana w Prawie budowlanym. Przewidziano mianowicie w art. 37 ust. 1, że decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy (...)

Co się może zmienić w prawie budowlanym?

Co się może zmienić w prawie budowlanym?

W Ministerstwie Infrastruktury został opracowany (i trafił już do Sejmu) projekt ustawy zmieniającej prawo budowlane. Projekt ten obejmuje swoim zakresem trzy podstawowe grupy zmian: 1) wprowadzające znaczne ułatwienia dla inwestorów dotyczące: a) zniesienia obowiązku uzyskania przez inwestora decyzji o pozwoleniu na budowę albo dokonania zgłoszenia budowy przyłączy: elektroenergetycznych, (...)

Odwrotne obciążenie VAT przy świadczeniu usług budowlanych

Odwrotne obciążenie VAT przy świadczeniu usług budowlanych

17 marca i 3 lipca 2017 r. 2017 r. i Ministerstwo Finansów objaśniło zasady stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia w transakcjach dotyczących świadczenia usług budowlanych od 1 stycznia 2017 r.   Dlaczego warto poznać objaśnienia resortu finansów w sprawie odwrotnego obciążenia VAT?   Ogólne wyjaśnienia przepisów prawa (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Budowa budynków gospodarczych

Budowa budynków gospodarczych

Pytanie dotyczy możliwości postawienia pomieszczeń gospodarczych do 10 metrów kwadratowych powierzchni. Czy pomieszczenia te mogą być połączone ze sobą i mieć wspólną konstrukcję dachową? (...)

Termin zakończenia prac budowlanych

Termin zakończenia prac budowlanych

Została rozpoczęta budowa budynku mieszkalnego, którego I piętro zostało oddane do użytku 5 lat temu. Czy istnieją przepisy określające termin, w jakim należy ostatecznie zakończyć budowę (...)

Garaż blaszak jako ekspozycja

Garaż blaszak jako ekspozycja

Posiadam firmę handlową, która m.in. w swojej ofercie posiada garaże blaszaki, altany ogrodowe itp. Sklep znajduje się na terenie dzierżawionej, ogrodzonej działki o pow. 25 arów. Czy w ramach (...)

Legalizacja w oparciu o stare przepisy

Legalizacja w oparciu o stare przepisy

Budynek mieszkalny jednorodzinny został wybudowany bez wymaganego pozwolenia na budowę. Budowa została zakończona w 1993r., a więc przed wejściem w życie obowiązującego Prawa budowlanego ( pod (...)

Istota i pojęcie

Istota i pojęcie "nieruchomości"

Zadałem pytanie, które wraz z uzyskaną odpowiedzią, cytuję poniżej. Odpowiedź, choć ciekawa i pouczająca, nie satysfakcjonuje mnie. Chodziło mi o to, że zapis art. 46 par. 1 kc , mówi o tym, (...)

Budowa ogrodzenia od ulicy

Budowa ogrodzenia od ulicy

Jeśli mam ogrodzenie swojej działki budowlanej od ulicy, a przed tym ogrodzeniem (ale od strony swojej działki, a więc na moim terenie) chcę postawić dodatkowe ogrodzenie odcinające mnie od ulicy (...)

Budowa ogrodzenia wysokości 2 m

Budowa ogrodzenia wysokości 2 m

Czy budowa ogrodzenia od strony granicy z inną działką wymaga zgłoszenia w urzędzie bądź uzyskania pozwolenia na budowę? Dodam, że ma być to ceglany murek wysokości 2 m, zbudowany na trwałym (...)

Wymagania w stosunku do budowy zjazdu z drogi publicznej

Wymagania w stosunku do budowy zjazdu z drogi publicznej

Jakie wymagania w stosunku do budowy zjazdu z drogi publicznej do danej nieruchomości, nakłada ustawa o drogach publicznych? Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy o drogach publicznych, budowa lub przebudowa (...)

Legalizacja samowoli budowlanej

Legalizacja samowoli budowlanej

Stodoła została odbudowana przez poprzedniego właściciela po pożarze bez wymaganego pozwolenia. Odbudowy dokonano za wiedzą urzędu gminy, za pieniądze wypłacone z ubezpieczenia. Stodołę odbudowywała (...)

Ogrodzenie od strony drogi wewnętrznej-zgłoszenie

Ogrodzenie od strony drogi wewnętrznej-zgłoszenie

Mama poprosiła mnie o rozebranie starego drewnianego ogrodzenia i wykonania nowego. Nowe ogrodzenie wykonałem z słupków metalowych, murków i siatki ogrodzeniowej. Sąsiadka podała mamę do nadzoru (...)

Ogrodzenie terenu budowy

Ogrodzenie terenu budowy

Czy przystępując do budowy domu jednorodzinnego muszę mieć pozwolenie na wzniesienie (wybudowanie) tymczasowego ogrodzenia okalającego teren budowy? Jestem przekonany co do konieczności uzyskania (...)

Remont hali handlowej

Remont hali handlowej

Kupując grunt stałem się właścicielem hali handlowej /tak jest obecnie użytkowana /. Poprzedni właściel nie dopełnił niezbędnych formalności .Przejmując halę doprowadziłem ją do stanu używalności (...)

Zakończenie budowy obiektu budowlanego

Zakończenie budowy obiektu budowlanego

Mam garaż dwuboksowy wolnostojący w stanie surowym zamkniętym na działce rekreacyjnej. Mój już nieżyjący mąż otrzymał od wójta gminy pozwolenie na budowę w 1991 r. i zgodę sąsiada na umiejscowienie (...)

Budowa ogrodzenia

Budowa ogrodzenia

Co mówi prawo o sposobie wykonania ogrodzenia między sąsiadami (wieś, żadnej drogi twardej w pobliżu)? Chodzi mi głównie o odległości pomiędzy ogrodzeniami i o to, kto musi być obecny przy (...)

Budowa ogrodzenia

Budowa ogrodzenia

Zamierzam wybudować ogrodzenie z siatki drucianej i metalowych słupków, bez fundamentów i murków w granicy mojej działki sąsiadującej z drogą publiczną z jednej strony i drogą gruntową prowadzącą (...)

Budowa wędzarni

Budowa wędzarni

Czy na wsi można wybudować wędzarnię gospodarczą do własnych celów bez zgłaszania tego, czy należy zgłosić ten zamiar w starostwie? Wędzarnię zamierzam pokryć zadaszeniem o pow. ok. 8 mkw. (...)

Budowa wiaty a postępowanie administracyjne

Budowa wiaty a postępowanie administracyjne

Czy budowa wiaty, która będzie chroniła mój samochód przed warunkami atmosferycznymi wymaga wszczęcia procedury administracyjnej? Budowa wiaty o powierzchni do 25 m²  (...)

Budowa altany

Budowa altany

Mam w mieście działkę o pow. 410 m2 z tytułem prawa własności i wpisem do księgi wieczystej. Na działce tej jest wybudowany dom o pow. zabudowy 130 m2, reszta to ogród i podwórze. Ogród z jednej (...)

Budowa garażu na cudzym gruncie

Budowa garażu na cudzym gruncie

W kwietniu 1999 r. wystąpiliśmy do gminy o wykupienie gruntu należącego do Skarbu Państwa zabudowanego garażem wybudowanym ze środków własnych. Zezwolenie na budowę zostało udzielone w maju (...)

Budowa niezgodna ze zgłoszeniem

Budowa niezgodna ze zgłoszeniem

Dokonane zostało zgłoszenie budowy budynku gospodarczego w trybie art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego. W trakcie budowy zgłoszonego budynku gospodarczego samowolnie dobudowano do budynku ubikację (...)

Samowolna budowa garażu

Samowolna budowa garażu

Dwa lata temu wybudowałam garaż (5 na 7 m) na działce należącej do mnie bez pozwolenia na budowę. Jakie konsekwencje poniosę, jeśli nadzór budowlany przeprowadzi kontrolę? Czy musiałabym przeprowadzić (...)

Budowa domku rekreacyjnego

Budowa domku rekreacyjnego

Jak wielki domek mieszkalny (rekreacyjny) można postawić na działce budowlanej bez zgody gminy (bądź innych władz), bez pozwolenia na budowę? Ustawa prawo budowlane wprost wskazuje, budowa jakich (...)

Budowa ze starym pozwoleniem na budowę

Budowa ze starym pozwoleniem na budowę

Kupiłem działkę budowlaną pod zabudowę mieszkaniowo-usługową, przylegającą do działki sąsiada. Sąsiad zaczął właśnie budowę garażu, którego ściana powstaje dokładnie na granicy działek. (...)

Wybudowanie altany a pozwolenie na budowę

Wybudowanie altany a pozwolenie na budowę

Czy wybudowanie altany wymaga uzyskania pozwolenia na budowę? Zgodnie z art. 29. 1ustawy Prawo budowlane pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: 2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, (...)

Przeniesienie na inny podmiot praw z decyzji o pozwoleniu na budowę

Przeniesienie na inny podmiot praw z decyzji o pozwoleniu na budowę

Jakie warunki muszą zostać spełnione, by było możliwe przeniesienie na inny podmiot praw z decyzji o pozwoleniu na budowę? W tym zakresie konieczne jest spełnienie dwóch podstawowych warunków. (...)

Wymogi dla blaszanego garażu

Wymogi dla blaszanego garażu

Chciałabym postawić obok budynku, w którym mam lokatorskie mieszkanie, garaż wolnostojący z blachy, do montażu. Co muszę zrobić, jakie zgody uzyskać (dotyczące samego garażu i terenu, na którym (...)

Wymiana bramy a zgłoszenie

Wymiana bramy a zgłoszenie

Czy częściowa tylko zmiana ogrodzenia od ulicy (dom jednorodzinny) wymaga zgłoszenia do gminy? Ma nastąpić wymiana bramy na nową. Budowa ogrodzeń nie wymaga pozwolenia na budowę, a zgłoszenie (...)

Wybudowanie ogrodzenia

Wybudowanie ogrodzenia

Granica działki została wytyczona przez geodetę sądowego. Zapadł wyrok w sądzie cywilnym w sprawie rozgraniczenia. Po upływie jakiego czasu mogę zacząć budować ogrodzenie? Co mam zrobić jeśli (...)

Wznowienie robót budowlanych

Wznowienie robót budowlanych

W budowie już od kilkunastu lat znajduje się remiza strażacka. Obecnie chcemy wznowić prace budowlane i w tym celu odbędzie się przetarg. Jakie są wymagania co do legalności kontynuacji tej budowy, (...)

Domek narzędziowy

Domek narzędziowy

Posiadam działkę oznaczoną jako pastwiska, lasy: Ps IV, Ls IV. W naszej gminie nie ma ustalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dla działki uzyskałam warunki zabudowy. Nie zamierzam (...)

FORUM PRAWNE

Garaż Blaszany

Garaż Blaszany Od kiedy na garaż blaszany ustawiony na własnym ogródku trzeba mieć pozwolenie? Gdzie znajdę potrzebne informacje. (Felek2002) Wg mnie to nietrzeba pozwolenia, wynika to z artykułu (...)

Uciążliwi lokatorzy

Uciążliwi lokatorzy Mieszkamy w wieżowcu na IX p. powyżej, na Xp mieszka rodzina, która zachowuje się skandalicznie są bardzo uciążliwymi lokatorami wydaje się im, że mieszkają w prywatnym (...)

Jak otrzymać mieszkanie z urzędu

Jak otrzymać mieszkanie z urzędu Witam, słyszałem, że działa w Polsce taka instytucja jak mieszkanie z urzędu. Napiszcie proszę, jakie trzeba spełnić warunki, aby takie mieszkanie otrzymać+gdzie (...)

rozbiórka zabudowania gospodarczego a budowa nowego

rozbiórka zabudowania gospodarczego a budowa nowego Witam mam następujący problem : Zabudowanie gospodarcze przylegające do budynku mieszkalnego ale mające wszystkie ściany własne oraz własne zadaszenie (...)

Budowa domu na działce rolnej

Budowa domu na działce rolnej Dzień dobry, Wraz z żoną byśmy chcieli się wybudować na działce rolnej (ze względu na bardzo fajne miejsce). Jednak od razu pojawiają się problemy z tym związane. (...)

Budowa

Budowa Witam! Mam takie pytanie czy grozi mi cos za zbudowanie coś podobnego do altanki w okolicy 80 metrow od bloku mieszkalnego? Stemple i deski mam swoje tylko wbilem 2 gwoździe w drzewo i mam taka (...)

budowa na gruncie klasyIII Pomocy

budowa na gruncie klasyIII Pomocy witam proszę o doradzenie mi w pewnej sprawie dodam że mało znam sie na ten temat. mam działkę rolna 18 ary klasy III chciałabym sie na niej budowa z tego co wiem (...)

Budowa ogrodzenia i sadzenie drzewe

Budowa ogrodzenia i sadzenie drzewe Witam, mam pytanie zwiazane z budowa ogrodzenia ( plotek drewniany wysokosci ok 1,5m z kamienna podstawa na wysokosc ok 30cm) czy wolno postawic wyrzej opisane ogrodzenie (...)

Odwołanie od decyzji

Odwołanie od decyzji Burmistrz miasta wydał 15 lipca 2016 r. w stosunku do podatnika decyzję ustalającą wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2016 r., w której zmienił decyzję (...)

Rozwod - podzial majatku

Rozwod - podzial majatku Witam Chcialbym uzyskac pomoc prawna w kwestii rozwodu i podzialu majatku. Bedzie to dlugie ale musze wszystko opisac. W 1989 rozpoczelam wspolnie z mama budowe domku jednorodzinnego. (...)

Problemy z budowa altany.

Problemy z budowa altany. Hej. Posiadam działkę budowlaną z domem pod krakowem. chce wybudowac altane dla gości z miejscem na grilla itp. w planach jest umiejscowienie tej atalny na granicy działki (...)

Sprawa w sądzie o zapłatę za usługę budowlaną - prośba o pomoc

Sprawa w sądzie o zapłatę za usługę budowlaną - prośba o pomoc Witam Państwa, na tutejszym forum jest to mój pierwszy post i dlatego też mam nadzieję, że wpisu dokonuje w odpowiednim dziale. Jestem (...)

budowa wodociągu

budowa wodociągu budowa wodociągu W 2004/2005 sporządzono plan budowy wodociągu biegnącego przez kilka miejscowości. W planie tym nie ujęto wszystkich mieszkańców miejscowości, tłumacząc (...)

budowa domu

budowa domu budowa domu u mnie jest tak mój ojciec ma działke na której w 97 roku chciał sie wybudować ale postawił tylko fundamenty do zera chciałbym kontynułować ale niema żadnych rysunków (...)

budowa tarasu

budowa tarasu witam Podudowaliś sobie taras jakieś 9 lat temu i nikomu nie przeżkadzał az do tej pory. W tym roku sonsiatka napisała donos o samowalce budownalej. Taras ledwo co wysaie na zienią (...)

Budowa domu

Budowa domu Witam serdecznie. Chciałam was prosić o pomoc w prawie niestety na tym sie nie znam. Chcem sie budować lecz w planie zagospodarowania przeszczenego przewidziano droge gminą u sasiada która (...)

Budowa domu

Budowa domu Witam serdecznie. Chciałam was prosić o pomoc w pewnie niestety na tym sie nie znam. Chcem sie budować lecz w planie zagospodarowania droga gminna jest przywieziona u sasiada. Co z taka (...)

Budowa garażu

Budowa garażu Dzień dobry wszystkim. 35 lat temu Teść dał zgodę na budowę domu w granicy sąsiadowi. z dwoma okienkami. Okna wychodzą na mój plac i są to okna pomieszczeń gospodarczych. Chciałbym (...)

Budowa osady

Budowa osady Witam serdecznie, Reprezentuje Stowarzyszenie Ziemia 2.0 szukamy osoby/osób które wsparłyby swoją wiedzą prawniczą nasz projekt. Chcemy stworzyć osadę w której docelowo ma zamieszkać (...)

Budowa antresoli

Budowa antresoli Witam wszystkich, Mam pytanie dotyczace budowy antresoli. Mianowicie mam lokal o powierzchni 30 m2 i wysokosci 4,7 metra. Czy moglbym dobudowac antresole na cala powierzchnie zwiekszajac (...)

Porady prawne