Liczba punktów karnych po wakacjach...

Wakacje 2019 – sprawdź, ile zarobiłeś

To już ostatnia prosta tegorocznych wakacji. Zdjęcia z plaży oglądamy z rozrzewnieniem, zastanawiamy się jak to się dzieje, że wakacje mijają tak szybko… Zanim jednak zaplanujesz przyszłoroczny urlop, sprawdź ile kosztował Cię tegoroczny.

Nie, nie chodzi o pieniądze, a o konto Twoich punktów karnych. Wszystkim życzymy tego, aby wyszli na czysto, przypominamy tylko, że jeżeli macie coś na sumieniu, możecie to sprawdzić w domowym zaciszu, bez świadków, przez internet.


Tylko dla Twoich oczu

– "Do sprawdzenia liczby punktów karnych potrzebujemy dostępu do internetu i profilu zaufanego. To dzięki niemu mamy pewność, że tylko my będziemy mieli dostęp do naszego konta. Nikt inny nie dowie się o naszych drogowych przewinieniach" – przypomniał minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jak sprawdzić online liczbę swoich punktów karnych? Nie musisz włączać nawigacji. 

Pierwsza wskazówka – na stronie www.obywatel.gov.pl należy wybrać e-usługę "Sprawdź swoje punkty karne". Jesteś na odpowiedniej stronie? Jeśli tak, kliknij przycisk "Sprawdź swoje punkty karne".

System przeniesie Cię na stronę profilu zaufanego. Zaloguj się na swoje konto.

Jeśli nie masz jeszcze profilu zaufanego, szybko nadrób tę zaległość.

Po zalogowaniu, system przeniesie Cię z powrotem do serwisu obywatel.gov.pl.

 Chwila oczekiwania (dla niektórych zapewne też niepokoju) i… informacja o Twoich punktach karnych wyświetli się na ekranie. Jeśli chcesz, możesz ją pobrać w formacie PDF i wydrukować. Pamiętaj, że taki wydruk ma tylko charakter informacyjny — nie jest to dokument urzędowy. Oznacza to, że sąd albo urząd może go nie uznać (np. jako dowodu w sprawie). Jeżeli potrzebujesz urzędowego zaświadczenia o punktach karnych, dostaniesz je w komisariacie policji.

Cyfrowa autostrada

"Możliwość sprawdzenia online liczby punktów karnych to jedna z naszych najpopularniejszych e-usług. Tylko w pierwszym półroczu tego roku Polacy skorzystali z niej ponad 279 tysięcy razy" – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. – "Po wakacjach te statystyki na pewno wzrosną" – dodał szef MC.

Dzięki systemowi Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) pakiet e-usług dla kierowców jest naprawdę bogaty. Co w nim mamy?

  • Możliwość sprawdzenia online historii pojazdu (www.historiapojazdu.gov.pl).
  • E-usługę Mój Pojazd, która pozwala sprawdzić online dane o pojazdach, których jesteśmy właścicielami lub posiadaczami.
  • mPojazd – odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Wystarczy, że na swoim telefonie zainstalujesz aplikację mObywatel (w tym momencie usługa mPojazd dostępna jest dla właścicieli telefonów z systemem Android).
  • E-usługę Bezpieczny autobus (www.bezpiecznyautobus.gov.pl).

Bezpiecznej drogi! 

Zob. też: Sprawdź swoje punkty karne on-line

Porady prawne

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika