Policja ostrzega przed nowymi typami wyłudzeń podobnych do tych, tzw. na wnuczka. Niepokojąca jest liczba zgłoszeń dotycząca nowej metody kradzieży - na policjanta. Jak nie dać się oszukać?
Przestępcy nie próżnują i modyfikują swoje działania. W ostatnim czasie często wykorzystywaną przez nich metodą jest tzw. kradzież na policjanta. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób.
Sposób działania sprawców jest podobny. Najpierw telefonują, podając się za członka rodziny (najczęściej wnuczka). Zmieniony głos tłumaczą chorobą lub wzbudzają poczucie winy w starszej osobie, z powodu tego, że go nie poznaje. Proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Zazwyczaj pieniądze mają zostać wykorzystane w celu pokrycia szkód po wypadku drogowym, na ważną operację, na zakup samochodu albo wakacji w promocyjnej cenie.

Oszuści są bezwzględni - umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby. Chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy do ofiary dzwoni kolejna - podając się za funkcjonariusza CBŚ lub Policji. Na ogół przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa. Mówi, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Informuje o tym, że oszust został namierzony. Nalega, aby osoba pokrzywdzona wypłaciła określoną sumę pieniędzy z banku i przekazała ją wyznaczonej osobie lub prosi o wykonanie przelewu bankowego na wskazany numer konta.
Fałszywy funkcjonariusz podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi, aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na Policję. Wtedy inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta.
Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował.
Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.
Jak nie stać się ofiarą oszustów?
Przede wszystkim należy stosować metodę ograniczonego zaufania - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o sumie pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta - zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
Statystyki są niepokojące: od 2006 roku stale rośnie liczba oszustw popełnianych metodą na wnuczka. W 2013 roku doszło do 1264 oszustw przeprowadzonych tą metodą, a łączne straty poniesione przez pokrzywdzonych wyniosły przeszło 11 mln złotych.
Tylko w I półroczu 2014 roku odnotowano już 762 przestępstwa popełnione taką metodą, a łączne straty poniesione przez poszkodowanych sięgają 6 mln zł. Nie jest to pełen obraz problemu. Część pokrzywdzonych wstydzi się bowiem przyznać do tego, że padła ofiarą oszustów i nie zgłosiła przestępstwa.

Potrzebujesz porady prawnej?
Opodatkowanie brytyjskich zarobków w przyszłym roku
Nowa Konwencja 20 lipca 2006 w Londynie została podpisana Konwencja między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków (...)
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią do ratyfikacji!
Nowa Konwencja 20 lipca 2006 w Londynie została podpisana Konwencja między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków (...)
Najważniejsze zmiany podatkowe na 2021 rok
Przeczytaj o najważniejszych zmianach dla podatników: systemie estońskim, obniżonej stawce CIT, większej dostępności ryczałtu, podwyżce podatku od dochodów zagranicznych. Sprawdź, o czym należy pamiętać w 2021 roku i jakie warunki spełnić, żeby skorzystać z preferencji. ##baner## Kto (...)
Leasing operacyjny i jego rozliczenie w podatku dochodowym
Pojęcie leasingu operacyjnego w podatku dochodowym W praktyce umowa leasingu operacyjnego cieszy się większą popularnością niż leasing finansowy. Wynika to z dość przejrzystych procedur wzajemnych rozliczeń. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, iż w leasingu operacyjnym opłaty leasingowe (...)
Nowelizacja przepisów ustawy o podatku" dochodowym od osób fizycznych w z 5 marca 2009r r. wprowadziła dla przedsiębiorców możliwość dokonania odpisów amortyzacyjnych o wartości nieprzekraczającej 100.000 euro, bez stosowania ograniczenia 3,5 tys. zł wartości (...)
Wpływ Konwencji MLI na opodatkowanie dochodów z pracy za granicą
Konwencja MLI zmienia w niektórych polskich umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania (dalej: UPO) metodę unikania podwójnego opodatkowania – z metody wyłączenia (zwolnienia) z progresją na metodę odliczenia (zaliczenia/kredytu) proporcjonalnego. Już dziś metoda (...)
Resort gospodarki chce wzmocnić prawa dłużnika
Upowszechnienie systemu wymiany informacji o wiarygodności płatniczej i obniżenie kosztów jego użytkowania to główne cele przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki projektu ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Dokument został 18 czerwca 2015 r. (...)
Samochód osobowy i ciężarowy w podatku dochodowym
Definicja samochodu osobowego i ciężarowego Od 1 stycznia 2007 r. obowiązuje nowa definicja samochodu osobowego, która powoduje, że mniejsza niż dotychczas liczba samochodów jest uważana za samochody ciężarowe dla celów podatku dochodowego. Jest to oczywiście (...)
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Malezją zatwierdzona
Prezydent Bronisław komorowski podpisał wczoraj ustawę ratyfikującą umowy między rządami Rzeczypospolitej Polskiej a Malezji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. Celem umowy, której dotyczy ustawa ratyfikacyjna, (...)
Podwójne opodatkowanie. Prezydent ratyfikował umowę z Singapurem
Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji Umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Singapuru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. Celem umowy jest zmiana dotychczas obowiązującej umowy (...)
Praca w Wielkiej Brytanii a obowiązek podatkowy w Polsce
Co spowodowała zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania? Do 2006 r. Polacy, którzy podejmowali pracę na Wyspach często po powrocie do Polski byli zaskakiwani przez urzędy skarbowe, które wymagały od nich aby rozliczyli się oni z dochodu osiągniętego za granicą, (...)
Nowelizacja ustawy o rynku mocy
Projekt przyjęty przez Sejm 24 czerwca 2021 r. Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o rynku mocy oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy zapewnią m.in. sprawne funkcjonowanie rynku mocy, spełnienie unijnych wymogów limitów emisyjności, a także wprowadzą - korzystne (...)
Będzie wielka reforma procesu cywilnego!
Założenia reformy Zwolnienie z sądowych opłat mniej zamożnych Polaków, a także pracowników, którzy dochodzą swoich praw od pracodawców oraz niższe aż o dwie trzecie opłaty za powództwa w sprawach konsumenckich poprzedzonych mediacją – to niektóre (...)
Kosztowna metoda ochrony dzieci
Posłowie chcą narzucić firmom medialnym obowiązek znakowania swoich produktów sprzedawanych w Polsce. Będzie to je kosztowało co najmniej kilkaset milionów złotych. (...) Projekt ustawy nakłada m.in. na stacje telewizyjne, radiowe, nadawców internetowych, wydawców prasy, firmy reklamy zewnętrznej, (...)
Koszty uzyskania przychodu oraz ich rozliczanie w czasie
Koszty uzyskania przychodu w 2007 roku Nowelizacja ustaw podatkowych zmieniła ogólną definicję kosztów uzyskania przychodów. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, (...)
Nowa metoda na mandaty na autostradzie
500 złotowy mandat za zbyt szybką jazdę dostaniemy na podstawie średniej prędkości, z jaką przejechaliśmy dany odcinek drogi. Młodzi kierowcy mieliby jeździć autostradą maksymalnie 100 km/h. Nie trzeba będzie zdjęcia z fotoradaru, by ukarać pirata drogowego za przekroczenie prędkości. (...)
Pozwy zbiorowe - nowy sposób na szybsze postępowanie
Nowa metoda na sprawne postępowanie O nadmiernej długości postępowań sądowych w Polsce da się słyszeć niemal przy każdej okazji poruszania tematów polskiego wymiaru sprawiedliwości. Często podawanymi powodami są niewystarczająca ilość sędziów, ich przeciążenie błahymi sprawami kancelaryjnymi (...)
KE powinna nakładać sankcje na państwa, które nie implementują unijnych przepisów
Komisja Europejska powinna nakładać sankcje na kraje, które nie przestrzegają orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości dotyczących opóźnień we wdrażaniu przepisów wspólnotowych. PE przyjął sprawozdanie autorstwa posłanki Lidii Geringer de Oedenberg, w którym (...)
Nowa ulga inwestycyjna dla firm?
Przedsiębiorcy będą mogli dokonać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych w wysokości do 100 tys. zł rocznie i zaoszczędzić w ten sposób nawet 17,7 tys. zł. Takie rozwiązanie przygotowało Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Finansów. Projekt ustawy (...)
Nowa ustawa antylichwiarska w drodze
Bezpieczne zakupy na raty, „chwilówki” bez zdzierstwa, koniec z odbieraniem mieszkań za niespłacone pożyczki o wielokrotnie niższej wysokości, limity kosztów dodatkowych i surowe kary za lichwę – to pakiet rewolucyjnych zmian w prawie, które przygotowało (...)
Kiedy obowiązywać będzie nowy wzór policyjnych legitymacji?Od 1 stycznia 2009 roku, przez najbliższe trzy lata obowiązywać będzie nowy wzór policyjnych legitymacji. Są one plastikowe, mają wiele zabezpieczeń a swoimi wymiarami przypominają dowód osobisty. Od nowego roku (...)