Polski Bon Turystyczny – pomocne informacje
Od 1 sierpnia na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS można aktywować Polski Bon Turystyczny. Osoby, które są uprawnione do świadczenia wychowawczego 500+ (składały wniosek o to świadczenie), na swoim profilu na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon] mają wszystkie informacje o przyznanym im bonie i mogą go aktywować. Od 1 sierpnia tym bonem mogą dokonywać płatności za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne w podmiotach turystycznych wpisanych na listę podmiotów uprawnionych do obsługi płatności bonem. Taką listę publikuje Polska Organizacja Turystyczna.
W trakcie korzystania z bonu osoby uprawnione i podmioty turystyczne zgłaszają różnego typu sytuacje problemowe. Aby Państwu pomóc, ZUS przygotował odpowiedzi na kilka pytań, które w ostatnim czasie najczęściej pojawiają się na temat bonu.
Osoby uprawnione do bonu
Na PUE ZUS nie mam zakładki [Polski Bon Turystyczny]. Co zrobić?
Przed aktywacją bonu warto sprawdzić, która osoba w rodzinie jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego Rodzina 500+ (tzn. która osoba składała wniosek o 500+). Na PUE ZUS zakładka [Polski Bon Turystyczny] jest widoczna u tej właśnie osoby. Czasem – w zależności od monitora – nie widać jej od razu. W zakładce [Ogólny] w menu bocznym po lewej stronie na dole strony znajduje się szara strzałka skierowana w dół – trzeba ją nacisnąć.
Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500+. Jeżeli zakładka [Polski Bon Turystyczny] nie jest widoczna u osoby, która jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego Rodzina 500+ (tzn. u osoby, która składała wniosek o 500+), może to wynikać z braku odpowiedniej informacji w zbiorze udostępnionym ZUS do przygotowania bonów. W takiej sytuacji należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej wniosek o ustalenie prawa do bonu lub dodatkowego uprawnienia do bonu. Do wniosku należy dołączyć informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego Rodzina 500+ wydanego przez właściwy organ. Wniosek można złożyć papierowo na adres POT (ul. Chałubińskiego 8, 00-613 Warszawa) lub elektronicznie na skrzynkę ePUAP Polskiej Organizacji Turystycznej. Wzór wniosku będzie dostępny od 6 sierpnia na stronie www.bonturystyczny.gov.pl. POT rozpatrzy wniosek i wyda decyzję.
Termin realizacji wniosku zależy od liczby zgłoszeń.
Jeżeli bon zostanie przyznany przez POT, zakładka [Polski Bon Turystyczny] będzie widoczna na PUE ZUS u osoby uprawnionej do bonu.
Na PUE ZUS w danych dotyczących bonu turystycznego widzę nieaktualny numer dowodu osobistego. Czy to ma znaczenie przy dokonywaniu płatności bonem?
Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500+. Dane widoczne w zakładce [Mój bon] pochodzą ze zbioru udostępnianego ZUS do przygotowania bonów.
Jeżeli na PUE ZUS w danych dotyczących bonu turystycznego ktoś widzi nieaktualny numer dowodu osobistego, nie należy się tym przejmować. Nie ma to wpływu na możliwość płatności bonem. Aby zapłacić bonem, należy podać kod obsługi płatności (przekazywany na adres e-mail i widoczny na PUE ZUS) oraz potwierdzić płatność jednorazowym kodem potwierdzenia płatności przekazywanym w esemesie.
Wkrótce zmienimy oprogramowanie i nie będziemy już pokazywać numeru dowodu osobistego wśród danych dotyczących bonu.
Nie mogę wysłać oświadczenia o niepełnosprawności dziecka, które jest podstawą do przyznania dodatkowego świadczenia polski bon turystyczny. Co zrobić?
Jeżeli przy próbie wysyłki oświadczenia o dodatkowe świadczenie w formie bonu (DBT) pojawia się komunikat błędu „Dokument jest niezgodny ze schematem – proszę otworzyć formularz w trybie edycji i poprawić istniejące błędy”, to przyczyną jest to, że w adresie e-mail podawanym przy aktywacji bonu wprowadzona została spacja (np. na końcu adresu).
W takiej sytuacji trzeba poprawić adres e-mail w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon], w sekcji [Dane kontaktowe]. Można to zrobić przy pomocy przycisku [Zmiana danych kontaktowych]. Po wykonaniu tej czynności należy ponownie wykonać wysyłkę oświadczenia DBT.
Podmioty turystyczne
Jestem managerem podmiotu turystycznego na PUE ZUS. Oprócz mnie rolę managera ma kilka innych osób. Dlaczego widzę dane managerów z innych placówek mojego podmiotu turystycznego?
Managerowie widzą wzajemnie swoje dane i widzą dane recepcjonistów. Widzą je, bo każdy manager podmiotu turystycznego może dodać/usunąć innego managera lub recepcjonistę. W systemie nie ma podziału na placówki podmiotu, bo zgodnie z zakresem oświadczenia podmiotu turystycznego taka informacja nie jest wprowadzana do systemu. Managerowie i recepcjoniści są przypisani do podmiotu turystycznego, a nie do konkretnej placówki podmiotu.
W aplikacji do obsługi płatności (aplikacja dla recepcjonisty) po zalogowaniu pojawia się komunikat „Brak dostępnych miejsc świadczenia usług turystycznych”. Dlaczego?
Taki komunikat wyświetla się, jeżeli na PUE ZUS nie został dodany recepcjonista. Recepcjonista to osoba, która przyjmuje płatności bonem turystycznym. Aby podmiot turystyczny mógł przyjmować płatności bonem turystycznym, manager podmiotu turystycznego na PUE ZUS musi dodać przynajmniej jedną osobę w roli recepcjonisty. Manager może sam sobie nadać taką rolę.
Jestem managerem podmiotu turystycznego. Na PUE ZUS w zakładce [Podmiot Turystyczny] nie widzę informacji dotyczących transakcji bonem turystycznym. Dlaczego?
Informacje dotyczące transakcji dokonanych bonem turystycznym będą widoczne na PUE ZUS od 8 sierpnia 2020 r. Będzie je widział manager podmiotu turystycznego.
Widoczny będzie:
- unikalny identyfikator transakcji,
- numer bonu użytego do realizacji transakcji,
- data transakcji,
- kwota,
- aktualny status transakcji.
Będzie też można sprawdzić aktualne saldo rozliczeń w ramach bonu turystycznego – pojawią się informacje o aktualnym saldzie rozliczeń, kwocie płatności przyjętych za pomocą bonu oraz otrzymanych przelewach.
W przypadku pytań o bon turystyczny można nawiązać do kontakt ze specjalną całodobową infolinią dotyczącą Polskiego Bonu Turystycznego pod numerem telefonu 22 11 22 111, adres e-mail bon@zus.pl.
Prezes ZUS: Realizacja bonu turystycznego tylko przez PUE ZUS
Obsługa bonu turystycznego odbywa się przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. „Bon to kolejny projekt, który udało nam się zrealizować w ciągu tych ostatnich trudnych miesięcy. Dokonaliśmy postępu technologicznego” – podkreśliła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Prof. Uścińska była jednym z uczestników briefingu prasowego na temat programu Polski Bon Turystyczny. Spotkanie odbyło się w czwartek (30 lipca) w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Gośćmi byli m.in. wicepremier Jadwiga Emilewicz oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
- "To kolejny projekt, który udało nam się zrealizować w ciągu tych ostatnich trudnych miesięcy. Dokonaliśmy postępu technologicznego" - powiedziała prezes ZUS.
Przypomniała, że konto na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Szefowa ZUS wyjaśniała, że po wejściu na PUE osoby uprawnione aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego zapłacą pomiotowi turystycznemu. Kiedy zapłacą bonem, otrzymają potwierdzenie tej płatności SMS-em. Płatność bonem, według planów, będzie dostępna od 1 sierpnia.
Od 24 lipca działa całodobowa infolinia (22 11 22 111), która udziela informacji na temat Polskiego Bonu Turystycznego. Na infolinię mogą dzwonić zarówno osoby prywatne, które chcą skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego, jak i podmioty turystyczne, które chcą przystąpić do programu. Konsultanci wyjaśniają wszelkie wątpliwości dotyczące bonu. Najczęstsze pytania dotyczą m.in. tego, komu przysługuje bon turystyczny, co trzeba zrobić żeby go otrzymać, jak założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i do kiedy bon jest ważny.
Obsługa bonu turystycznego odbywa się przez PUE ZUS. W sobotę (25 lipca) ruszyła rejestracja podmiotów turystycznych do programu. Zgłosiło się do niego już ponad 6,5 tys. przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Lista podmiotów turystycznych, które będą przyjmować płatności bonem będzie udostępniana na stronach internetowych Polskiej Organizacji Turystycznej www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel.
Ponad pół miliona wydanych bonów
Osoby uprawnione aktywowały już ponad 504 tys. bonów na łączną kwotę 431 mln złotych. Obsługa bonu odbywa się przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.
ZUS wydał ponad 504 tys. bonów o łącznej wartości ponad 431 mln złotych. Beneficjenci wykonali już ponad 50 tys. płatności bonami na łączną kwotę 36 mln złotych. Do tej pory zgłosiło się ponad 13,6 tys. podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które chcą świadczyć swoje usługi w ramach bonu.
Obsługa bonu odbywa się przez PUE ZUS. Aby skorzystać z programu nie trzeba składać wniosku. Bon jest dostępny na PUE ZUS w zakładce [Ogólny]. W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę [Polski Bon Turystyczny] >[Mój bon].
Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500+. „Dlatego ważne jest, aby przed aktywacją bonu sprawdzić, która osoba w rodzinie jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego Rodzina 500+ (tzn. która osoba składała wniosek o 500+). Na PUE ZUS zakładka [Polski Bon Turystyczny] jest widoczna u tej właśnie osoby” - wyjaśnia rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
- „Czasem – w zależności od monitora – nie widać zakładki od razu. W zakładce [Ogólny] w menu bocznym po lewej stronie na dole strony znajduje się szara strzałka skierowana w dół – trzeba ją nacisnąć” – dodał.
Przy aktywacji bonu trzeba podać swoje dane kontaktowe – adres e-mail i nr telefonu komórkowego.
Po aktywacji bonu, na adres e-mail przekazywany jest kod obsługi płatności. Trzeba go podać kiedy płaci się bonem za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną na terenie Polski. Każda płatność jest potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym, który jest wysłany esemesem.
Na każde dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon w wysokości 500 zł.
Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze.
Uruchamiono adres mailowy do zgłaszania m.in. prób oszustw związanych z bonem turystycznym
W związku z doniesieniami medialnymi o ofertach odsprzedaży Polskiego Bonu Turystycznego, Polska Organizacja Turystyczna uruchomiła specjalny adres mailowy nieprawidlowosci@bonturystyczny.gov.pl. Zgłoszenia, które będą dotyczyć sprzedaży bonów, POT kierować będzie do organów ścigania.
Celem wprowadzenia Ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, było wsparcie polskich rodzin, a przede wszystkim 6,5 mln dzieci, które realizując bony pośrednio wspierają turystykę krajową. Zależy nam na tym, żeby młodzi Polacy zwiedzali ojczyznę i wyrobili sobie nawyk podróżowania po kraju. W internecie pojawiły się oferty oszustów, którzy próbują sprzedać bon. Pamiętajmy jednak, że bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Skorzystać z niego mogą tylko osoby uprawnione - mówi Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.
Zgodnie z ustawą o Polskim Bonie Turystycznym, świadczenie musi być spożytkowane na dziecko, na które zostało przyznane. Oznacza to, zapłata bonem na rzecz innego dziecka jest niezgodna z prawem. Z nienależytym wykonaniem mamy do czynienia na przykład wtedy, gdy usługa nie jest realizowana na rzecz dziecka, na które zostało przyznane świadczenie. Płatności bonem musi dokonać jednak osoba uprawniona.
- "Jednocześnie przestrzegam wszystkich przed kupowaniem Polskiego Bonu Turystycznego. Pamiętajmy, że zarówno sprzedawanie bonu, jak i używanie kupionego bonu jest niezgodne z prawem. Kupujący mogą stać się ofiarami oszustwa. Nie można mieć pewności, czy środki na danym bonie, nie zostały wcześniej wydane" - powiedział Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
Należy przestrzec także turystów przed kupowaniem świadczenia przez internet. Należy pamiętać, że sam 16-cyfrowy kod nie wystarczy, żeby nim zapłacić za usługę turystyczną. Trzeba jeszcze dysponować drugim kodem, który przychodzi na telefon beneficjenta dopiero w momencie regulowania należności. Próba obejścia tego procesu może być traktowana jako próba oszustwa.
Drugim przykładem nieprawidłowości, które można zgłaszać do POT na specjalnie dedykowany adres, jest przypadek, gdy płatność została przyjęta nie na usługę hotelarską bądź imprezę turystyczną. Jeśli bon zostanie wydany na innego rodzaju usługi, niż te przewidziane ustawowo, to wtedy POT wszczyna postępowanie i dochodzi należności.
POT będzie analizował wszystkie sygnały dotyczące nieprawidłowości w realizacji programu Polski Bon Turystyczny. W celu zgłoszenia takich przypadków, prosimy o przesłanie wiadomości na adres e-mail: nieprawidlowosci@bonturystyczny.gov.pl.

Potrzebujesz porady prawnej?
Jak skorzystać z bonu turystycznego 500+?
Polski Bon Turystyczny Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią COVID-19. Za pomocą bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022 r. ##baner## Ważne dla osoby uprawnionej do bonu Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie (...)
Kto dostanie bon turystyczny 500 zł?
Pieniądze w ramach bonu będą z jednej strony wakacyjnym wsparciem dla rodzin, a z drugiej – dla polskiej branży turystycznej. To 500 zł na każde dziecko przyznawane – tak jak w programie „Rodzina 500+” – niezależnie od dochodów. ##baner## Nowe przepisy Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym przewiduje świadczenie w formie bonu turystycznego w wysokości (...)
Projekt ustawy o Polskim Bonie Turystycznym przyjęty przez Sejm
Przedstawiony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekt ustawy o Polskim Bonie Turystycznym dotyczy przyznania osobom pobierającym świadczenie wychowawcze, o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, świadczenia w formie bonu w wysokości 500 zł na każde dziecko, przeznaczonego na sfinansowanie usług hotelarskich lub imprez turystycznych (...)
Z piątku na sobotę można aktywować bon turystyczny
500 zł na dziecko do 18. roku życia i dodatkowe 500 zł na dziecko z niepełnosprawnością – tyle wyniesie świadczenie z tytułu bonu turystycznego. Z piątku na sobotę będzie można aktywować bon i z niego skorzystać. Za jego pomocą beneficjenci opłacą np. wczasy, kolonie, obozy, tzw. zielone szkoły czy pobyt w hotelu na terenie Polski. Lista obiektów, które przyjmą (...)
Ostatnie przygotowania do wdrożenia Polskiego Bonu Turystycznego
Polski Bon Turystyczny stanowi wsparcie dla polskich rodzin oraz polskiej branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią Covid-19. Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych przypadła rola utworzenia, dostosowania i utrzymania infrastruktury informatycznej do obsługi bonu. Trwają ostatnie przygotowania do jego wdrożenia. ##baner## Kto otrzyma świadczenie w formie (...)
Polski Ład to plan odbudowy naszej gospodarki. Restart podatkowy w #PolskiŁad Ważne miejsce w Polskim Ładzie zajmuje restart podatkowy. Rząd chce, by system podatkowy w Polsce był bardziej sprawiedliwy. Podnosi kwotę wolną do 30 tys. zł i podwyższa limit dla drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł. Zmiany dotkną 18 mln Polaków. Na portalu podatki.gov.pl/polski-lad będzie komplet (...)
Ostatnie wakacje z bonem turystycznym
Wakacje to najlepszy moment, by wykorzystać bon turystyczny. Na blisko 4,3 mln uprawnionych osób wciąż nieaktywnych jest 895 tys. bonów. Warto się pospieszyć, bo ważność bonu upływa 30 września. Po tym terminie nie będzie można nim opłacić wypoczynku ani pobytu w hotelu. Od sierpnia 2020 r. za pomocą bonu rodzice mogą płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne (...)
Rejestracja recepcjonistów Polskiego Bonu Turystycznego
W nocy z 31 lipca na 1 sierpnia ZUS udostępnił możliwość aktywacji bonu turystycznego na PUE ZUS. Od tego momentu recepcjoniści podmiotów turystycznych mogą przyjmować płatności bonem. ##baner## Wymogi Aby przyjmować płatności bonem turystycznym, podmiot turystyczny musi: spełniać warunki przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny; Musi prowadzić legalną działalność, (...)
Więcej osób może skorzystać z bonu turystycznego
Rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego nawet, jeśli złożyli wniosek o 500+ po 31 grudnia 2021 r., ale w ciągu trzech miesięcy od narodzin dziecka. Dotyczy to dzieci urodzonych od października do grudnia ubiegłego roku. ##baner## Bon turystyczny Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na każde dziecko. Jeśli dziecko jest niepełnosprawne, przysługuje (...)
Polski Bon Turystyczny – trwa rejestracja podmiotów turystycznych przez PUE ZUS
Od 25 lipca ZUS na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS udostępnił przedsiębiorcom turystycznym i organizacjom pożytku publicznego możliwość zgłoszenia udziału w programie Polski Bon Turystyczny. Aktualnie ponad 4,6 tys. podmiotów turystycznych złożyło przez PUE ZUS oświadczenia wymagane w celu wpisania ich na listę uprawnionych do przyjmowania płatności za pomocą (...)
Bon turystyczny o wartości 500 zł na każde dziecko, przyznawany niezależnie od poziomu dochodów w rodzinie; będzie miał formę elektroniczną i będzie można go wykorzystać do końca 2021 r. Szczegóły swojej inicjatywy, z której skorzysta ok. 6 mln dzieci, przedstawił Prezydent Andrzej Duda. Wyjaśnił też, że bon będzie można dostać rejestrując się na Platformie (...)
Polski Bon Turystyczny ważny do 31 marca 2023 r.
Wydłużenie Polskiego Bonu Turystycznego Nowelizacja ustawy o Polskim Bonie Turystycznym (PBT) sprawiła, że czas na wykorzystanie bonów zostanie przedłużony do końca I kwartału 2023 roku. Potrzebę przedłużenia terminu realizacji programu PBT w takim wymiarze wskazywały we wspólnym stanowisku z 15 lipca Rada Polskiej Organizacji Turystycznej i Rada Ekspertów do spraw (...)
Ustawa o bonie turystycznym gotowa
Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym przewiduje przyznanie osobom pobierającym świadczenie wychowawcze, o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, świadczenia w formie bonu w wysokości 500 zł na każde dziecko, przeznaczonego na sfinansowanie usług hotelarskich lub imprez turystycznych realizowanych na terenie kraju; przyznania osobom wychowującym (...)
Lista otwieranych zawodów. Zobacz, jak na tym zyskasz
Koniec z egzaminami na detektywa, pilota wycieczek, bibliotekarza czy taksówkarza. Rząd ułatwi dostęp do prawie 50 profesji. Wszystko za sprawą przygotowanego projektu, który przedstawiło już Ministerstwo Sprawiedliwości. - Wyjmujemy pierwszą cegłę w murze przywilejów, które zapewniły sobie rozmaite korporacje – mówił szef tego resortu podczas prezentacji (...)
Bon turystyczny też na wycieczki jednodniowe
Sejm przyjął nowelizację zawierającą zmiany w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym. Nowe przepisy znacznie rozszerzają katalog aktywności opłacanych bonami i listę podmiotów turystycznych, które mogą korzystać z programu. - Nowelizacja stanowi rozszerzenie możliwości wykorzystania bonu. Zwiększy się grono przedsiębiorców, którzy będą uczestniczyć w programie. (...)
Wsparcie przedsiębiorców z obszarów nadodrzańskich
Ustawa o wsparciu przedsiębiorców znad Odry Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wsparciu przedsiębiorców znad Odry. Uprawnieni otrzymają jednorazowe świadczenie w wysokości 3010 zł na każdego ubezpieczonego pracownika. Rząd przygotował, a parlament uchwalił przepisy w trybie pilnym. Teraz etap wypłat tych środków. Trafią one do firm, które prowadzą (...)
Wsparcie przedsiębiorców znad Odry coraz bliżej
Sejm uchwalił ustawę o wsparciu przedsiębiorców znad Odry Sejm uchwalił ustawę o wsparciu finansowym dla przedsiębiorców znad Odry. Firmy nadodrzańskie, których przychód spadł co najmniej o połowę, będą mogły starać się o wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości 3010 zł za każdego ubezpieczonego pracownika. - „Cieszę się, że tak ważne (...)
Biura podróży wypłacą środki za niewykorzystane vouchery podróżne
W odpowiedzi na skargi konsumenckie Prezes UOKIK Tomasz Chróstny zbadał praktyki stosowane przez dwanaście biur podróży. Prezes UOKiK sprawdził jak przedsiębiorcy rozliczają się z voucherów oferowanych za odwołane usługi z powodu pandemii koronawirusa. Badane biura podróży zmieniły niezgodne z prawem zasady – turyści otrzymają zwrot pieniędzy (...)
Wsparcie przedsiębiorców znad Odry - można już składać wnioski
Jakie wsparcie dla firm znad Odry? Ustawa w sprawie pomocy dla przedsiębiorców znad Odry przewiduje wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 3010 zł za każdego ubezpieczonego pracownika. Firma otrzyma świadczenie, jeżeli jej przychód spadł o co najmniej 50 proc. - "Przedsiębiorcy, którzy ucierpieli z powodu sytuacji ekologicznej na Odrze (...)
Sprawy rodzinne, motywacja zarobkowa, szansa na rozwój, chęć zdobycia fachu – to powody, dla których w czołówce form aktywizacji są bony na zasiedlenie, stażowe, szkoleniowe i zatrudnieniowe. Do końca 2018 z różnych form aktywizacji skorzystało już 176,3 tys. bezrobotnych. Bony trampoliną do rynku pracy - "Po ośmiu latach pracy za granicą wróciłam (...)
Bony i vouchery a VAT - co nowego od 2019 r.?
Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług już w Sejmie Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług zakłada wprowadzenie rozwiązań wdrażających przepisy unijne dotyczące bonów na towary lub usługi (dyrektywa 2016/1065) oraz niektórych obowiązków wynikających z podatku od wartości dodanej w przypadku świadczenia (...)
Z jakiego wsparcia aktywizacyjnego mogą korzystać bezrobotni?
Instrumenty rynku pracy wspierają podstawowe usługi rynku pracy. Osoby bezrobotne mogą korzystać z wielu form aktywizacji zawodowej, przewidzianych ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Opisano je w niniejszym artykule. Dodatek aktywizacyjny Dodatek aktywizacyjny został przewidziany w art. 48 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o (...)
O 6 miesięcy – do 30 września 2022 r. został przedłużony termin płatności bonem turystycznym za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Jak skorzystać z bonu turystycznego? Aby skorzystać z bonu turystycznego, wystarczy mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Trzeba też aktywować bon. Można to zrobić w dowolnym momencie, np. na kilka (...)
Nowe regulacje prawne na Nowy Rok
Nowe regulacje prawne wchodzące w nowym roku 2021 r. Wypłacanie obowiązkowych zaliczek i częściowych płatności, precyzyjne warunki zapłaty wynagrodzenia i jego waloryzacji, brak obowiązku żądania płacenia wadium przez zamawiających, mniejsze kary pieniężne – to jedne z wielu korzyści dla przedsiębiorców w nowym Prawie zamówień publicznych, którego przepisy (...)
Stan epidemii a działalność przedsiębiorców
Wprowadzenie stanu epidemii oznaczało, że na terytorium Polski wystąpiła epidemia. Minister Zdrowia wprowadził obowiązki oraz ograniczenia, a w niektórych wypadkach zakazał działalności, które wiążą się z dużymi skupiskami ludzi. Sprawdź, czy dotyczą one twojej firmy. ##baner## Od kiedy obowiązują ograniczenia? Pierwsze ograniczenia w powadzeniu działalności wprowadzono 14 (...)
Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie dobre wspomnienia. Zacznij od zaplanowania wyjazdu i rozsądnie zaplanuj podróż stosownie (...)
Dzięki wejściu Polski do Unii Europejskiej podejmowanie pracy w państwach członkowskich UE i EFTA stało się znacznie łatwiejsze. Polacy mogą obecnie swobodnie podejmować zatrudnienie we wszystkich państwach członkowskich UE, EOG (obok państw UE również Islandia, Lichtenstein i Norwegia) i Szwajcarii. Podejmując pracę w tych krajach nie trzeba starać się o pozwolenie na pracę, (...)
Dekalog dobrych praktyk OSAT dla większego bezpieczeństwa turystów Wybierasz się na urlop, wycieczkę, w daleką podróż? Pamiętaj, że agent turystyczny ma obowiązek poinformowania Cię o tym co ważne przed podróżą - jak korzystnie ubezpieczyć urlop, jak zabezpieczyć się na wypadek rezygnacji, jak chronić zdrowie i finanse w podróży. 10 najważniejszych zasad (...)
Pomoc dla sklepików szkolnych wpisana do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów
Pomoc dla sklepików szkolnych, przedłużenie terminu na realizację vouchera turystycznego, przesunięcie terminu zwrotu wypłat do TFZ oraz umarzanie spłat pomocy przyznawanej z tarczy antykryzysowej – przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Projekt został 22 marca br. wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych (...)
Wiceminister Szejnfeld wspiera polski sektor turystyczny
Przemysł turystyczny, promocja polskiej gospodarki, konsekwencje wejścia Polski do strefy Schengen oraz rozwój turystyki - to główne tematy omawiane podczas spotkania wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda z Zarządem Polskiej Izby Turystyki, które odbyło się 15 lipca br. w Warszawie. Wiceminister Szejnfeld podkreślił rolę przedsiębiorców z sektora przemysłu (...)
Karty podarunkowe w ramach Unii Europejskiej
W okresie przedświątecznym stajemy przed trudnym dylematem, jakim prezentem uszczęśliwić bliską osobę. Często poszukując bezpiecznego rozwiązania, decydujemy się na zakup karty podarunkowej. Czy istnieje zatem możliwość kupowania bonów upominkowych w innym kraju UE, na jakich zasadach możemy z nich korzystać? Czy sprzedawcy mają prawo dokonywać zwrotu na kartę? Na te (...)
Na wakacje z Europejską Kartą Zabezpieczenia Społecznego
Polacy, jako obywatele kraju członkowskiego Unii Europejskiej, mogą uzyskać na terenie Unii Europejskiej oraz państw EFTA, co do zasady, bezpłatną pomoc lekarską. System ten obejmuje publiczną opiekę zdrowotną, wobec której każde państwo ma swoje odrębne przepisy. W niektórych krajach leczenie jest bezpłatne, w innych chory ponosi część kosztów, a w jeszcze innych (...)
9 paździerrnika w Przysusze odbyła się prezentacja Polskiego Ładu dla polskiej wsi z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy oraz komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. Polski Ład dla polskiej wsi obejmuje 7 kluczowych zmian Dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw. Przejście (...)
Co powinieneś wiedzieć zanim pojedziesz na wymarzone wakacje? - ABC turysty
Pierwszą podstawową rzeczą z jaką powinien zapoznać się każdy wybierający się na wakacje jest przewodnik turystyczny, który zapewnia turyście łatwy dostęp do wszelkich informacji przydatnych w czasie podróży. Przewodniki dostępne są w księgarniach całej Polski. W przewodniku można znaleźć wiadomości topograficzne, krajoznawcze i praktyczne, a w niektórych w blokach (...)
Nabór wniosków na dofinansowanie zadań z zakresu turystyki w 2018 r.
Minister Sportu i Turystyki ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu turystyki w 2018 roku i zaprasza do składania ofert. Zlecenie realizacji zadań publicznych nastąpi poprzez ich wsparcie finansowe w formie dotacji. Termin składania ofert upływa 3 stycznia 2018 r. (w przypadku ofert składanych drogą pocztową liczy się data stempla pocztowego). Ruszył (...)
Jakie fundusze europejskie są przeznaczone na innowacje firm?
Fundusze europejskie stawiają na rozwój innowacyjnych firm oraz na współpracę przedsiębiorców z jednostkami naukowo-badawczymi. Jeśli przedsiębiorca ma pomysł i chce rozwinąć swoją firmę w tym obszarze, to może skorzystać z szerokich możliwości dofinansowania. Środki na projekty badawcze firm, współpracę z jednostkami naukowymi, jak też wdrażanie (...)
Uruchomienie portalu internetowego o polskich lekarzach za granicą
Portal http://www.polscylekarze.org/ powstał dzięki inicjatywie Polskiego Towarzystwa Medycznego w Niemczech i osobistemu zaangażowaniu się w ten projekt wieloletniego przewodniczącego Towarzystwa, dra Zbigniewa Kosteckiego, przy współpracy Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych na świecie i finansowemu wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Towarzystwo współpracowało też z Naczelną (...)
Trwają konsultacje społeczne Strategii Demograficznej 2040
Projekt Strategii Demograficznej 2040 Premier Mateusz Morawiecki, Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg i Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Demograficznej Barbara Socha zaprezentowali projekt Strategii Demograficznej 2040. Strategia zakłada wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń. Rząd planuje osiągnąć (...)
Bezpieczne i spokojne wakacje?
Zwiększa się zabezpieczenie finansowe na rzecz klientów biur turystycznych. Od września nie powinno być problemów zarówno z powrotem do Polski jaki uzyskaniem zwrotu zapłaconych pieniędzy, jeśli organizator wyjazdu zbankrutuje bądź w inny sposób nie będzie się wywiązywał z umowy. Podstawową zmianą jest wprowadzenie obowiązku posiadania w Polsce oddziału (...)
Wspólny front dla bezpieczeństwa podróżujących
W dn. 26 czerwca 2008 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Narkomanii ruszyła INFORMACYJNA KAMPANIA PROFILAKTYCZNA DOTYCZĄCA BEZPIECZEŃSTWA PODRÓŻY ZAGRANICZNYCH OBYWATELI POLSKICH, której organizatorami są: Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Komenda Główna Policji, Komenda Główna Straży Granicznej.Kampania pod patronatem Ministra (...)