Prezydencka inicjatywa dla szkół

16.7.2020

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

„Rodzice decydują”

Prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt zmian w Prawie oświatowym, który jednoznacznie przesądza, że działalność wszelkich organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, która miałaby być prowadzona na terenie szkoły wymaga nie tylko zgody dyrekcji szkoły, rady szkoły, ale przede wszystkim zgody rodziców. 

– "Czas najwyższy, by w naszym systemie prawnym, systemie edukacyjnym zgodnie z oczekiwaniami wielokrotnie wyrażanymi przez rodziców, wreszcie to prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami – a tym samym prawo rodziców do decydowania, jakie treści będą dzieciom przekazywane np. w szkole – było realizowane i zagwarantowane ustawowo" – zaznaczył Prezydent.

Co przewiduje projekt?

Projekt dotyczy zapewnienia wszystkim rodzicom możliwości współdecydowania o rodzajach treści oraz sposobie prowadzenia zajęć dodatkowych, organizowanych w szkołach lub placówkach oświatowych, do których uczęszczają ich dzieci przez stowarzyszenia i inne organizacje, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form dziłalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki.

Andrzej Duda, gdy spotkał się z rodzinami, mówił także o edukacji domowej, która odbywała się w praktyce w związku z zamknięciem szkół z powodu koronawirusa. – "Uważam, że to się sprawdziło. I nie mam żadnych wątpliwości, że rodzice powinni mieć możliwość realizowania edukacji domowej w formie ustawowej" – ocenił. Przypomniał, że został zgłoszony poselski projekt w tej sprawie.

– "Mam nadzieję, że oba te projekty – zarówno mój, dotyczący decyzji podejmowanej przez rodziców w sprawach edukacyjnych, programowych i organizacji, które mogą prowadzić na terenach szkół zajęcia z dziećmi, jak również dotyczący edukacji domowej, jak najszybciej zostaną rozpatrzoną przez parlament i będziemy mieli te przepisy w naszym systemie prawnym" – akcentował Prezydent.

Pliki do pobrania: Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo oświatowe 

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

skuteczny adwokat prawo rodzinne ŁÓDŹ!!

12.10.2021 przez: arturro75

Dobry adwokat KRAKÓW

20.2.2020 przez: izabela_w

Partnerka krzyczy i zaczyna bic dziecko

23.7.2019 przez: mati13524