Projekt ustawy dotyczącej lotów VIP-ów

Rządowy projekt dotyczący lotów najważniejszych osób w państwie obejmie m.in. zasady organizacji i zabezpieczenia lotów oraz określi, kto może przebywać na pokładzie samolotu.

Minister Michał Dworczyk o założeniach projektu ustawy dotyczącego lotów VIP-ów

Projekt będzie opierał się na trzech filarach: jawności, jasnych regułach i odpowiedzialności – zaznaczył szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Porady prawne

Minister poinformował, że w pracach nad projektem wzięli udział przedstawiciele instytucji zajmujących się organizacją lotów VIP-ów, a także klubów parlamentarnych, z wyjątkiem Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej. Jak dodał, projekt zostanie przekazany do klubów z prośbą o uwagi i opinie. 

Szef KPRM wyjaśnił, że na pokładzie statku powietrznego będą mogły przebywać cztery najważniejsze osoby w państwie: prezydent, premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu, a także członkowie oficjalnych delegacji, osoby z obsługi technicznej, medycznej lub organizacyjnej, dziennikarze, funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa oraz zgłoszeni drogą dyplomatyczną odpowiednicy najważniejszych osób w państwie. Jak dodał, w lotach nie będą mogli uczestniczyć członkowie rodzin VIP-ów – chyba, że są członkami oficjalnej delegacji.

Nowe rozwiązania

Projekt dotyczący lotów VIP-ów wprowadza ponadto podział na rodzaje lotów realizowanych z najważniejszymi osobami w państwie oraz centralny rejestr lotów, w którym znajdą się dane dotyczące dat, tras przelotów oraz list pasażerów poszczególnych lotów o statusie HEAD. 

 Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne