18.1.2012
Zespół
e-prawnik.pl
Reguły dotyczące prowadzenia spraw spółki partnerskiej oraz jej reprezentacji należą do tych zagadnień które z całą pewnością stanowią jej specyficzne cechy odróżniające ją od innych.
Prowadzenie spraw spółki partnerskiej
Prowadzenie spraw spółki należy do prawa wspólnika związanego z uczestnictwem w spółce, w wykonywaniu określonych czynności zarówno natury prawnej jak i faktycznej (charakter osobisty z spośród uprawnień organizacyjnych). Prowadzenie jej spraw to tzw. sprawowanie zarządu o swoistym charakterze. Jest to uprawnienie i obowiązek zarazem każdego wspólnika.
Czym jest „prowadzenie spraw spółki"?
Jest to nic innego jak tylko podejmowanie decyzji we wszystkich sprawach które mieszczą się w zakresie zwykłych czynności spółki.
Jakie zasady obowiązują przy prowadzeniu spraw spółki partnerskiej?
W przypadku prowadzenia spraw spółki partnerskiej stosuje się zasady które obowiązują w spółce jawnej w tym zakresie, jednak tylko wtedy, gdy umowa spółki nie stanowi inaczej. Jest to właściwie cały katalog obowiązujących reguł:
- nieważne jest umowne ograniczenie prawa wspólnika do osobistego zasięgania informacji o stanie majątku i interesów spółki oraz umowne ograniczenie prawa do osobistego przeglądania jej ksiąg i dokumentów,
- każdy wspólnik ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki,
- każdy wspólnik może bez uprzedniej uchwały wspólników prowadzić sprawy nieprzekraczające zakresu zwykłych czynności spółki. Jeżeli jednak przed załatwieniem takiej sprawy choćby jeden z pozostałych wspólników sprzeciwi się jej przeprowadzeniu wymagana jest uprzednia uchwała wspólników,
- prowadzenie spraw spółki może być powierzone jednemu lub kilku wspólnikom na mocy umowy spółki bądź na podstawie późniejszej uchwały wspólników; pozostali wspólnicy są wówczas wyłączeni od prowadzenia spraw spółki,
- ustanowienie prokury wymaga zgody wszystkich wspólników mających prawo prowadzenia spraw spółki a odwołać prokurę może każdy wspólnik mający prawo prowadzenia jej spraw,
- w sprawach przekraczających zakres zwykłych czynności spółki potrzebna jest zgoda wszystkich wspólników, w tym także wspólników wyłączonych od prowadzenia spraw spółki,
- wspólnik mający prawo prowadzenia spraw spółki może bez uchwały wspólników wykonać czynność nagłą której zaniechanie mogłoby wyrządzić spółce poważną szkodę (to, czy rzeczywiście zaistniało zagrożenie poważnej szkody dla spółki należy rozstrzygać z uwzględnieniem całokształtu okoliczności dotyczących konkretnej spółki - np. stanu jej majątku, charakteru świadczonych przez nią usług),
- prawa i obowiązki wspólnika prowadzącego sprawy spółki ocenia się w stosunku między nim a spółką według przepisów o zleceniu a w przypadku, gdy wspólnik działa w imieniu spółki bez umocowania albo gdy wspólnik uprawniony do prowadzenia spraw przekracza swe uprawnienia - według przepisów o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia.
Czy prawo prowadzenia spraw spółki wspólnik posiada bezwzględnie na stałe?
Z ważnych powodów prawo prowadzenia spraw spółki może być wspólnikowi odebrane. Może do tego dojść na mocy prawomocnego orzeczenia sądu, co dotyczy również zwolnienia wspólnika od obowiązku prowadzenia spraw spółki.
Wspomniane „ważne powody" nie majÄ… jednolitego charakteru. Można tu zaliczyć na przykÅ‚ad nieuczciwość wspólnika, niezdolność fizycznÄ… lub umysÅ‚owÄ… wspólnika, jego dÅ‚ugotrwałą nieobecność, nielojalność partnerskÄ…, niezachowanie tajemnic spółki.
Należy pamiętać, iż umowa spółki partnerskiej może przewidywać, że prowadzenie spraw i reprezentowanie spółki powierza się zarządowi. W tym przypadku będą miały zastosowanie przepisy dotyczące zarządu i odpowiedzialności cywilnoprawnej członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
PowoÅ‚anie w spółce partnerskiej zarzÄ…du, w szczególnoÅ›ci bez udziaÅ‚u partnerów, nie uchyla natomiast normy, z której wynika, iż nieważne jest umowne ograniczenie prawa wspólnika do osobistego zasiÄ™gania informacji o stanie majÄ…tku i interesów spółki oraz umowne ograniczenie prawa do osobistego przeglÄ…dania ksiÄ…g i dokumentów spółki (art. 38 § 2 ksh). Partner ma wiÄ™c zagwarantowane z mocy prawa (przeciwne postanowienie umowne nie ma mocy prawnej) uprawnienie do osobistego zasiÄ™gania informacji o stanie majÄ…tku i interesów spółki oraz prawo do osobistej rewizji ksiÄ…g i dokumentów spółki. Jednakże powoÅ‚anie zarzÄ…du spółki partnerskiej (bez udziaÅ‚u partnerów) wyklucza partnerów niebÄ™dÄ…cych w zarzÄ…dzie wyłącznie z prowadzenia spraw spółki w zakresie zwykÅ‚ego zarzÄ…du (zwykÅ‚ych czynnoÅ›ci spółki). W sprawach przekraczajÄ…cych zakres zwykÅ‚ego zarzÄ…du wymagana jest zgoda wszystkich partnerów, w tym także wyłączonych od prowadzenia spraw spółki (niewchodzÄ…cych w skÅ‚ad zarzÄ…du), chyba że umowa spółki partnerskiej stanowi inaczej.
Kto jest uprawniony do reprezentowania spółki partnerskiej?
Każdy partner ma prawo reprezentować spółkę samodzielnie (jednoosobowo), chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Umowa spółki partnerskiej może zawierać, za zgodą partnera, inne rozwiązanie, a mianowicie:
- całkowicie pozbawić jednego lub niektórych partnerów prawa reprezentowania spółki pozostawiając reszcie partnerów prawo samodzielnego jej reprezentowania,
- pozbawiając niektórych partnerów prawa do reprezentowania spółki uprawnić pozostałych do jej łącznego reprezentowania,
- ustanowić reprezentację łączną (lub mieszaną), nie wyłączając z niej żadnego z partnerów.
Czy istnieje możliwość pozbawienia partnera prawa reprezentowania spółki?
Istnieje taka możliwość. Jest to odebranie mu wbrew jego woli prawa reprezentowania spółki decyzją pozostałych partnerów (np. w spółce jawnej pozbawienie prawa reprezentowania spółki może nastąpić tylko na mocy prawomocnego orzeczenia sądu). Pozbawienie partnera prawa reprezentowania spółki uchwałą wspólników (partnerów) może nastąpić tylko przy jednoczesnym ziszczeniu się trzech warunków:
- istnienia „ważnych powodów",
- większości trzech czwartych głosów (oddanych),
- kworum wynoszącego co najmniej dwie trzecie ogólnej liczby partnerów.
Umowa spółki może przewidywać surowsze warunki niezbędne do powzięcia uchwały pozbawiającej partnera prawa reprezentowania spółki.
Jaki jest zakres reprezentacji spółki?
Podobnie jak w przypadku prowadzenia spraw spółki tak i reprezentowanie dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasądowych spółki. Tak więc reprezentacja obejmuje dokonywanie w imieniu spółki z bezpośrednim dla niej skutkiem czynności materialno-prawne jak i procesowe (np. zawieranie umów, składanie tzw. oświadczeń, wytaczanie powództw, itp.).
Pamiętaj, że:
- Spółki partnerskiej nie obowiązuje zasada, iż nie można powierzyć prowadzenia spraw spółki osobom trzecim z wyłączeniem wspólników.
- Za prowadzenie spraw spółki partnerskiej wspólnik nie otrzymuje wynagrodzenia.
- Prawa reprezentowania spółki nie można ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich.
- Jeśli umowa spółki przewiduje ograniczenia prawa reprezentacji spółki przez partnerów to okoliczność ta musi zostać zaznaczona w zgłoszeniu spółki partnerskiej do rejestru przedsiębiorców.
- Skutki prawne pozbawienia partnera uchwałą wspólników prawa reprezentowania spółki (w rozumieniu bezskuteczności względem osób trzecich czynności prawnych zdziałanych przez niego z tymi osobami) następują dopiero z chwilą wpisu pozbawienia do rejestru przedsiębiorców.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zmianami).

Potrzebujesz porady prawnej?
Kto jest uprawniony do zarzÄ…dzania spóÅ‚kÄ… akcyjnÄ…?W spóÅ‚kach osobowych (np. spóÅ‚ce jawnej, partnerskiej), opartych na osobistej odpowiedzialnoÅ›ci wspólników za zobowiÄ…zania spóÅ‚ki, każdy wspólnik ma prawo prowadzenia jej spraw i jÄ… reprezentować. (...)
Rozwiązanie i likwidacja spółki partnerskiej
RozwiÄ…zanie i likwidacja spóÅ‚ki partnerskiej Kodeks spóÅ‚ek handlowych okreÅ›la sytuacje powodujÄ…ce rozwiÄ…zanie spóÅ‚ki partnerskiej. Dzieje siÄ™ tak w przypadku: zaistnienia przyczyn przewidzianych w umowie spóÅ‚ki, powziÄ™cia jednomyÅ›lnej uchwaÅ‚y przez wszystkich (...)
Prowadzenie spraw i reprezentacja spółki jawnej
Reprezentacja spóÅ‚ki Zgodnie z kodeksem spóÅ‚ek handlowych, każdy ze wspólników jest uprawniony do reprezentacji spóÅ‚ki. Prawa tego nie można ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich. Oznacza to, że w kontaktach handlowych osoby trzecie, które (...)
Kim jest prokurent? - Prokura w Kodeksie cywilnym
Kim jest prokurent, a co to jest prokura? Zgodnie z art. 109[1] ustawy Kodeks cywilny, prokura jest peÅ‚nomocnictwem udzielonym przez przedsiÄ™biorcÄ™ podlegajÄ…cego obowiÄ…zkowi wpisu do rejestru przedsiÄ™biorców, które obejmuje umocowanie do czynnoÅ›ci sÄ…dowych i pozasÄ…dowych, jakie (...)
Założenie spółki partnerskiej
Umowa spóÅ‚ki ZaÅ‚ożycielami i wspólnikami w spóÅ‚ce partnerskiej mogÄ… być osoby fizyczne wykonujÄ…ce wolny zawód. W celu zaÅ‚ożenia spóÅ‚ki partnerskiej osoby te powinny zawrzeć umowÄ™ spóÅ‚ki partnerskiej. Umowa ta powinna mieć formÄ™ pisemnÄ… (...)
Obowiązek zwrotu przez członka zarządu zaciągniętego zobowiązania od spółki - opinia prawna
Stan faktyczny Doszło po śmierci byłego Prezesa Zarządu Spółki z o.o. do wykrycia przestępstw przez niego popełnianych (obciążanie kosztami spółki za budowę prywatnego domu). Dwaj pozostali członkowie Zarządu postanowili w imieniu Spółki dochodzić odszkodowania za działanie na jej (...)
Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Jakie sÄ… funkcje zarzÄ…du? SpóÅ‚ka z o.o. jest spóÅ‚kÄ… kapitaÅ‚owÄ…, w której pierwszorzÄ™dnÄ… rolÄ™ odgrywa wniesiony do spóÅ‚ki kapitaÅ‚. Jest to zasadnicza cecha, która odróżnia spóÅ‚ki kapitaÅ‚owe od osobowych. W tych ostatnich pozycje wspólnika (...)
Spółka cywilna - Zasady funkcjonowania, wady i zalety spółki cywilnej
SpóÅ‚ka cywilna nie jest przedsiÄ™biorcÄ… w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej. Status ten przysÅ‚uguje natomiast jej wspólnikom. SpóÅ‚ka cywilna nie posiada podmiotowoÅ›ci prawnej - wszelkie prawa i obowiÄ…zki zaciÄ…gane sÄ… nie w imieniu (...)
Prawa komandytariusza w spółce komandytowej
Jak klasyfikuje siÄ™ prawa komandytariusza? Prawa i obowiÄ…zki przyznane lub obciążajÄ…ce komandytariusza sÅ‚użą realizacji jego statusu w spóÅ‚ce. PodziaÅ‚ ich w oparciu o model klasyczny, oparty na wyodrÄ™bnieniu praw korporacyjnych i majÄ…tkowych, zostaÅ‚ poddany krytyce z tego wzglÄ™du, (...)
Odpowiedzialność majątkowa członków zarządu spółek prawa handlowego
Odpowiedzialność materialna czÅ‚onków zarzÄ…du spóÅ‚ek prawa handlowegoCzÅ‚onkowie zarzÄ…dów spóÅ‚ek prawa handlowego majÄ… szeroki zakres kompetencji i daleko posuniÄ™tÄ… niezależność w sprawowaniu swych funkcji. Niejednokrotnie za peÅ‚nienie obowiÄ…zków (...)
Przystąpienie do udziału w spółce będącej kontrahentem - opinia prawna
Stan faktyczny Prowadzę działalność gospodarczą od kilku lat w zakresie handlu tekturą litą. Wielość i tempo kontraktów powodują zacieśnianie się mojej współpracy z pewną Spółką z o.o. Moja współpraca z tą firmą polega na kupowaniu jej wyrobów w celu dalszej odsprzedaży. Obecnie (...)
Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
SpóÅ‚ka z ograniczonÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ… jest najpopularniejszÄ… spóÅ‚kÄ… handlowÄ… w Polsce. Jest odpowiedniÄ… formÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ci np. dla wspólników, którzy chcÄ… zachować bezpoÅ›redni nadzór nad prowadzeniem spraw spóÅ‚ki i ograniczyć ryzyko (...)
Mocodawca i przedstawiciel PeÅ‚nomocnictwo może zostać udzielone przez każdÄ… osobÄ™ majÄ…cÄ… peÅ‚nÄ… zdolność do czynnoÅ›ci prawnych. ProkurÄ™ może ustanowić jedynie przedsiÄ™biorca wpisany do Krajowego Rejestru SÄ…dowego (np. spóÅ‚ki osobowe," spóÅ‚ki kapitaÅ‚owe, przedsiÄ™biorstwa (...)
Spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej (7-9 maja 2009 r., Wrocław)
W dniach 7-9 maja 2009 r. we WrocÅ‚awiu odbyÅ‚o siÄ™ X spotkanie Ministrów SprawiedliwoÅ›ci PaÅ„stw Grupy Wyszehradzkiej.I. Uczestnicy spotkania.ze strony czeskiej:1. Pan JiÅ™i Pospíšil, Minister SprawiedliwoÅ›ci,2. Pan Pavel Stanek, ZastÄ™pca (...)
Spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej (7-9 maja 2009 r., Wrocław)
W dniach 7-9 maja 2009r. we WrocÅ‚awiu odbyÅ‚o siÄ™ X spotkanie Ministrów SprawiedliwoÅ›ci PaÅ„stw Grupy Wyszehradzkiej.I. Uczestnicy spotkania.ze strony czeskiej:1. Pan JiÅ™i Pospíšil, Minister SprawiedliwoÅ›ci,2. Pan Pavel Stanĕk, ZastÄ™pca (...)
Władza rodzicielska - prawa i obowiązki rodziców wobec dziecka
Dziecko pozostaje pod wÅ‚adzÄ… rodzicielskÄ…, ponieważ nie jest zdolne do samodzielnego prowadzenia swoich spraw. Z tego wzglÄ™du wymaga pomocy i ochrony ze strony osób dorosÅ‚ych. Do tego zobowiÄ…zani sÄ… przede wszystkim rodzice, którym przysÅ‚uguje wÅ‚adza rodzicielska. Ma ona (...)
Odpowiedzialność pełnomocnika przedsiębiorstwa państwowego - opinia prawna
Stan faktyczny Jak w świetle art. 32 punkt 1 i 2 ustawy z 1981 roku o przedsiębiorstwie państwowym przedstawia się odpowiedzialność pełnomocników dyrektora przedsiębiorstwa, jeśli działali w ramach posiadanych pełnomocnictw? Czy dyrektor jako organ może podpisać samodzielnie umowy (...)
Jak zmienić sposób płacenia podatków i prowadzenia księgowości?
JeÅ›li prowadzisz firmÄ™, jednym z twoich obowiÄ…zków jest terminowe opÅ‚acanie podatków i prowadzenie ksiÄ™gowoÅ›ci. Jeżeli wybraÅ‚eÅ› danÄ… formÄ™ opodatkowania i zasady pÅ‚acenia zaliczek nie oznacza to, że nie możesz tego zmienić. Dowiedz siÄ™, jak dokonać zmiany formy opodatkowania (...)
PUE ZUS – obowiÄ…zkowy profil dla pÅ‚atników skÅ‚adek
Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jeśli płatnik do 30 grudnia 2022 r. nie założył samodzielnie konta na PUE ZUS lub nie upoważnił nikogo do dostępu do profilu płatnika, ZUS utworzy mu profil techniczny (...)
Jak obywatel Ukrainy może założyć w Polsce firmę?
Nawet jeżeli nie masz polskiego obywatelstwa, możesz prowadzić w Polsce firmÄ™. Przeczytaj, w jakiej formie to zrobić i czego bÄ™dziesz potrzebować do rejestracji dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej. Kto może zaÅ‚ożyć w Polsce firmÄ™? Obywatel Ukrainy, który: przebywa w Polsce legalnie i posiada numer (...)