Sejm przyjął dziś weto prezydenta do ustawy likwidującej nadzór ministerstwa nad odrolnieniem gruntów. Stanowisko głowy państwa poparło 381 posłów, w tym dwa największe kluby - PO i PiS.
Jednocześnie Kancelaria Prezydenta RP przygotowuje projekt, który w szczególnych przypadkach uprości długotrwałą procedurę odrolnienia gruntów pod budowę domów i obiektów użyteczności publicznej.
Prezydent Bronisław Komorowski zawetował ustawę likwidującą nadzór ministerstwa nad odrolnieniem najlepszych gruntów w związku z ryzykiem, jakie niosłoby jej przyjęcie. Wejście w życie tej nowelizacji zagrażałoby ładowi przestrzennemu, za który gminy ustawowo są odpowiedzialne oraz mogłoby prowadzić do degradacji polskiego krajobrazu, a także mogłoby spowodować nieodwracalną utratę najcenniejszych gleb w Polsce. Podtrzymanie przez Sejm weta prezydenta sprawi, że przepisy nie wejdą w życie.

Niepokojące dane w tym kontekście, dotyczące wykorzystania gruntów rolnych, np. do budowy farm wiatrowych, podał również jeden z ostatnich raportów NIK. Zgodnie z informacjami NIK w ok. 40% skontrolowanych gmin dochodziło do przypadków lokalizowania wiatraków na gruntach należących m.in. do radnych, burmistrzów, wójtów, czy też pracowników urzędów gmin - czyli osób, które jednocześnie w imieniu gminy uczestniczyły w podejmowaniu decyzji ws. miejsca inwestycji. Te osoby po wprowadzaniu nowelizacji podejmowałyby również decyzje o wykorzystaniu gruntów najwyższych klas. Stwarza to ryzyko nasilenia negatywnych zjawisk opisywanych przez NIK.
Prezydent niezmiennie pozostaje zwolennikiem utrzymania szerokich kompetencji i istotnej roli samorządów, dlatego też przygotowywane rozwiązanie wzmocnieni ich rolę, przy jednoczesnym zagwarantowaniu odpowiedniego poziomu ochrony środowiska i krajobrazu.
źródło: www.prezydent.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
TK: przepis pozwalający RPO na wykonywanie zadań po upływie kadencji straci moc za 3 miesiące
15 kwietnia 2021 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok (sygn. akt K 20/20) w sprawie wniosku grupy posłów dotyczącego pełnienia obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie pięcioletniej kadencji, do czasu objęcia stanowiska nowego Rzecznika. Trybunał (...)
Celem nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych i niektórych innych ustaw jest uporządkowanie kwestii z zakresu wymiaru sprawiedliwości. Zmiany mają m.in. rozwiązać problem braków kadrowych w sądach i usprawnić działanie prokuratury. Nowelizacja zawiera także (...)
Porządek w wymiarze sprawiedliwości
Sejm ostatecznie przyjął ustawę gwarantującą konstytucyjny porządek w wymiarze sprawiedliwości Sejm nie zgodził się 23 stycznia 2020 r. na wnioskowane przez Senat odrzucenie ustawy, która gwarantuje konstytucyjny porządek w wymiarze sprawiedliwości i usprawnia pracę sądów - (...)
Konstytucja będzie "w imię Boga wszechmogącego"?
Jeszcze tym tygodniu PiS może przedstawić projekt zmian w konstytucji. - Prezes osobiście nad tym pracuje. Nie spodziewam się wielkich zmian w stosunku do projektu z 2005 r. - mówi Gazecie Wyborczej polityk PiS. Projekt zmiany konstytucji, przedstawiony przez partię w marcu 2005 roku, (...)
Konstytucja według PiS: dyktatura w demokratycznym państwie?
Prezydent otrzyma prawo rozwiązania Sejmu, prawo odmowy powołania premiera lub innego członka rządu, zachowa prawo weta oraz odmówi podpisania niektórych ustaw - to niektóre z propozycji, jakie znalazły się w projekcie konstytucji Prawa i Sprawiedliwości. - W imię Boga (...)
Nie będzie nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji?
Konsekwencje weta PrezydentaW związku z zawetowaniem przez Prezydenta RP nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji Minister Skarbu Państwa ostrzegł przed dalszym istnieniem anachronizmów polskiej gospodarki rynkowej.Minister Aleksander Grad wskazał cztery kwestie, przeciwko którym (...)
Platforma skończy erę bezkarności parlamentarzystów?
Ograniczenie immunitetu pozwoli wszcząć postępowanie karne wobec parlamentarzystów, w ławach poselskich zasiądzie o 160 posłów mniej, prezydenckie weto nie będzie blokować ustaw, lecz „skłaniać do refleksji" - zakłada projekt zmian w Konstytucji RP, przedstawiony (...)
Konstytucja Biznesu podpisana przez Prezydenta
Konstytucja Biznesu podpisana przez Prezydenta Dnia 22 marca 2018 roku Prezydent RP podpisał tzw. Konstytucję Biznesu, składającą się z 5 ustaw zawierających regulacje dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej: ustawę z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców; ustawę (...)
Zwiększenie poziomu finansowania wydatków obronnych
Ustawa o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych zakłada zmianę sposobu obliczania udziału wydatków obronnych w PKB i ich wzrost. Wydatki na obronność mają (...)
Jak odzyskać VAT za materiały budowlane?
Od 1 maja 2004 r. stawka VAT-u na materiały budowlane została podniesiona z 7 do 22 %. Posłowie jednak przygotowali projekt ustawy o zwrocie części VAT-u (wynikającego z różnicy w obu stawkach) osobom, które samodzielnie budują lub remontują dom czy mieszkanie. Osoby budujące czy remontujące (...)
Sejm przyjął budżet na 2008 rok z podwyżkami dla nauczycieli i nieznacznie obniżonym deficytem budżetowym. (...) Przyjęty wczoraj głosami koalicji PO-PSL budżet niewiele różni się od projektu PiS-owskiego, przygotowanego jeszcze przez wicepremier Zytę Gilowską. Nie przeszkodziło to jednak (...)
Konstytucja Biznesu gotowa do podpisu
Konstytucja Biznesu ze zgodą Sejmu Posłowie przyjęli pakiet 5 ustaw, zmieniających polską rzeczywistość biznesową. Ich wprowadzenie będzie najbardziej kompleksową reformą prawa gospodarczego od prawie 30 lat, zapowiedzianą w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zmiany obejmą prawie (...)
Ustawa sędziowska po wecie prezydenta
Wszystko wskazuje na to, że posłom trudno będzie odrzucić weto prezydenta do ustawy sędziowskiejZa odrzuceniem weta zagłosują PO i PSL, przeciw - PiS. Ostatecznej decyzji nie podjęła jeszcze lewica. - W trakcie głosowania nad zmianami do ustawy o ustroju sądów powszechnych byliśmy (...)
Komornicy nie zdecydują o obniżeniu opłat?
Posłowie nie zgadzają się na propozycję Senatu, aby dłużnik składał wniosek o obniżenie opłat za egzekucję bezpośrednio do komornika. To sądy powinny rozstrzygać o obniżeniu opłaty, a nie komornicy - twierdzą kluby parlamentarne. Podczas dzisiejszych obrad w Sejmie posłowie zagłosują (...)
Prezydencka wersja reformy sądownictwa
Prezydent przedstawił projekt ustawy o Sądzie Najwyższym Prezydencki projekt nowej ustawy o Sądzie Najwyższym jest przedstawiany w roku, w którym Sąd Najwyższy obchodzi stulecie swojego istnienia. To dobry moment, aby zaproponować zreformowaną strukturę organizacyjną oraz zakres (...)
Kto może ubiegać się o dodatek osłonowy?
17 grudnia 2021 r. Sejm przyjął ustawę o dodatku osłonowym. Jest to kluczowy element rządowej "tarczy antyinflacyjnej", który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Wsparcie obejmie blisko 7 mln gospodarstw domowych, co stanowi prawie połowę wszystkich gospodarstw (...)
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny rozdzieleni
Prezydenckie weto - do ustawy rozdzielającej funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego - zostało odrzucone przez sejm. Sejm odrzucił weto Lecha Kaczyńskiego do ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze. W głosowaniu wzięło udział 420 posłańców. Za odrzuceniem weta (...)
Tusk: trzeba ograniczyć władzę prezydenta
Premier przedstawił propozycje zmian konstytucyjnych. Według niego przyszły prezydent powinien być wybierany przez Zgromadzenie Narodowe i mieć znacznie ograniczone kompetencje. Po konferencji podsumowującej 2-lecie rządu premier zaproponował wspólną, możliwie szybką pracę na (...)
Sądy nie mają wpływu na wybór sędziego TK ani powoływanie Prezesa oraz Wiceprezesa TK
Kodeks postępowania cywilnego - ocena prawidłowości procesu wyboru sędziego, wiceprezesa i prezesa Trybunału Konstytucyjnego W dniu 11 września 2017 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok (sygn. akt K 10/17 ) dotyczący art. 1, art. 68 § 1 w związku z art. 67 oraz art. (...)
Ustawa o systemie oświaty przyjęta przez Sejm
Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Za odrzuceniem weta prezydenta głosowało 265 posłów, 155 było przeciw, a 9 wstrzymało się od głosu. - To sukces polskiej edukacji - dzieci, rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół. Dzisiaj (...)