Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą

Funkcjonariusze Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej w Kłodzku rozbili polsko-wietnamską grupę przestępczą. Jej członkowie działali głównie na terenie województwa dolnośląskiego. Grupa zajmowała się legalizacją pobytu obywateli Wietnamu na terytorium Polski poprzez aranżowanie pozornych polsko - wietnamskich związków małżeńskich. Były one zawierane wyłącznie w celu obejścia przepisów ustawy o cudzoziemcach z dnia 13.06.2003 r.

Po trwającym dwa lata śledztwie, nadzorowanym przez Prokuraturę Rejonową Wrocław - Stare Miasto, funkcjonariusze zatrzymali łącznie 24 osoby. Tylko w połowie października 2008 r., w trakcie szeroko zakrojonych działań prowadzonych równolegle na terenie Warszawy, Wrocławia oraz okolicznych miejscowości zatrzymano i przekazano do dyspozycji prokuratury 12 osób narodowości polskiej i wietnamskiej. Prokuratura postawiła 8 członkom grupy zarzut m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw.

Porady prawne

Jak zawierano fikcyjne małżeństwa

Mechanizm działania grupy polegał na znalezieniu obywatela Polski, który w zamian za uzyskanie korzyści majątkowej godził się zawrzeć pozorny związek małżeński z obywatelem Wietnamu. Ponadto, wyrażał zgodę na szereg czynności, które uwiarygodniały zawarte małżeństwo oraz jego trwałość. Były to elementy konieczne w postępowaniach administracyjnych w sprawie uzyskania zezwolenia na pobyt cudzoziemca lub zezwolenia na osiedlenie się na terytorium RP, prowadzonych przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki.

Ślub z obywatelem polskim skutecznie chronił obywatela Wietnamu przed prawną możliwością wydalenia go z naszego kraju. Tym samym polscy małżonkowie meldowali, faktycznie nie mieszkających u nich, wietnamskich współmałżonków. W ten sposób zeznawali nieprawdę w postępowaniu przed organami administracji publicznej oraz posługiwali się dokumentami poświadczającymi nieprawdę.

Związki małżeńskie były zawierane w jednym z dolnośląskich urzędów. W zamian za trzyletni „kontrakt", polski małżonek otrzymywał jednorazowo kwotę 1000 dolarów amerykańskich, a następnie, po wydaniu karty pobytu na rok, kwotę 1000 złotych. Kolejne 1000 dolarów obywatel Wietnamu przekazywał po uzyskaniu zgody na osiedlenie się w Polsce. Końcowym etapem „umowy" był rozwód, zaraz po zalegalizowaniu pobytu cudzoziemca w naszym kraju.

Lukratywny proceder

Trzon grupy stanowili obywatele Wietnamu, którzy od kilku, a nawet kilkunastu lat mieszkali w Polsce. Na procederze zarabiali ok. 7 tysięcy zł, czasami znacznie więcej. Wysokość stawki zależała od stopnia skomplikowania czynności, które musieli wykonać.

Na potrzeby grupy pracowała m.in. jedna z wrocławskich lekarek, która w zamian za uzyskanie korzyści majątkowej, wydawała zaświadczenia o faktycznie nieistniejącej ciąży u kobiet, które chciały zawrzeć, bądź zawarły pozorny związek małżeński. Zatrzymana lekarz ginekolog, Teresa Z., po przedstawieniu zarzutów przyznała się do winy, złożyła obszerne wyjaśnienia i przy zastosowaniu środków zapobiegawczych w postaci dozoru policyjnego, zakazu opuszczania kraju, zatrzymania paszportu i wpłaceniu poręczenia majątkowego została zwolniona.

Działania Straży Granicznej i prokuratury

Dotychczas w śledztwie zatrzymano 24 osoby, zarzuty postawiono 36 członkom grupy przestępczej. Przeciwko 18 obywatelom Polski, Prokuratura Rejonowa Wrocław - Stare Miasto sformułowała i skierowała akt oskarżenia. Ponadto, sąd wobec 9 osób zatrzymanych zastosował izolacyjny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres do 90 dni (na chwilę obecną środek został uchylony). Pozostałe osoby zostały objęte innymi środkami w postaci dozoru policyjnego, zakazu opuszczania kraju, zatrzymania paszportu czy poręczeń majątkowych.

Podczas działań zabezpieczono kwotę 23 800 złotych oraz 1000 dolarów amerykańskich. Zatrzymano kilkanaście paszportów, praw jazdy i kart pobytu oraz inne dokumenty należące do obywateli Wietnamu.

Osobom zaangażowanym w nielegalny proceder przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej art. 258 § 1 kk, umożliwianie cudzoziemcom pobytu na terytorium RP wbrew obowiązującym przepisom w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej art. 264 a § 1 kk, składanie fałszywych zeznań art. 233§ 1 kk, wystawianie dokumentów poświadczających nieprawdę, co do okoliczności mających znaczenie prawne w zamian za uzyskanie korzyści majątkowej art. 271 § 3 kk. Grozi im kara od roku do ośmiu lat pozbawienia wolności. Okres procederu obejmuje lata 2004 - 2007, w tym czasie zawarto kilkanaście pozornych małżeństw. Wprawdzie czynności w tej sprawie zostały zrealizowane, aczkolwiek nie wykluczone są dalsze zatrzymania.

Źródło: www.mswia.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika