Utrata bonifikaty na wykupione mieszkanie od gminy – opinia prawna

Stan faktyczny

Jak wygląda kwestia zwrotu bonifikaty w przypadku  zbycia (darowizny) mieszkania na rzecz osoby bliskiej, która następnie sprzedaje lokal przed upływem terminu? Czy w tym przypadku jest konieczność zwrotu bonifikaty? Czy takie same zasady obowiązują w przypadku zamiany mieszkania z osobą bliską?

Opinia prawna

Niniejsza opinia została sporządzona na podstawie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 261, poz. 2603).

Przepis art. 68 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowi, że „Jeżeli nabywca nieruchomości zbył nieruchomość lub wykorzystał ją na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat, licząc od dnia jej nabycia, a w przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji. Zwrot następuje na żądanie właściwego organu”

Porady prawne

Jednocześnie przepis art. 68 ust. 2a wprowadza wyjątek od powyższej zasady a mianowicie przepisu o zwrotu bonifikaty nie stosuje się w przypadku zbycia (jak w omawianej sprawie) lokalu mieszkalnego na rzecz osoby bliskiej.

Do kręgu osób bliskich omawiana ustawa zalicza: zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione oraz osobę, która pozostaje ze zbywcą faktycznie we wspólnym pożyciu (art. 4 pkt 13)

Problem z interpretacją przedmiotowego przepisu wynika przede wszystkim z braku wyraźnego określenia czy chodzi wyłącznie o nabywcę pierwotnego czyli osobę, która bezpośrednio od gminy zakupiła przedmiotowych lokal (nieruchomość) czy tez obejmuje ona swym zakresem osobę, która nabyła lokal (nieruchomość) od nabywcy pierwotnego. W przypadku gdy nabywca pierwotny sprzedaje lokal osobie obcej – czyli takiej która nie znajduje się w kręgu osób bliskich – postawiona kwestia jest bez znaczenia. W takiej bowiem sytuacji obowiązek zwrotu udzielonej bonifikaty będzie spoczywał na nabywcy pierwotnym zgodnie z postanowieniami przepisów ustawy.
Z inną sytuacją będziemy mieć do czynienia wówczas gdy nabywca pierwotny dokona zbycia lokalu (nieruchomości) na rzecz osoby bliskiej. Wtedy nie znajdą zastosowania przepisy o zwrocie bonifikaty. Powstaje jednak pytanie czy obowiązek ten niejako przechodzi na nabywcę lokalu (nieruchomości) – osobę bliską.


Takiej stanowisko zajął Sąd Najwyższy we wskazanym przez Panią wyroku z dnia 27 maja 2002 r. (I SA 413/02) z tym, że rozstrzygana była kwestia nabycia lokalu w drodze spadku i jego odsprzedaży przez spadkobiercę.


Sąd w wyroku stwierdził, iż: „Brak jest podstaw w ustawie o gospodarce nieruchomościami do zwężenia pojęcia nabywcy określonego w art. 68 ust. 2 tej ustawy tylko do pierwotnego nabywcy. Uwzględniając powiązania omawianego przywileju z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych, należy - posługując się wykładnią funkcjonalną - przyjąć, że nabywcą w rozumieniu art. 68 ust. 2 u.g.n. jest także osoba bliska uprzywilejowanego nabywcy pierwotnego. (...) Uzasadniony jest zatem pogląd, że zastrzeżony w umowie nabycia lokalu mieszkalnego obowiązek zwrotu kwoty bonifikaty obciąża także aktualnego właściciela tego lokalu będącego osobą bliską w stosunku do pierwotnego nabywcy tego, jeżeli zbycie nastąpiło przed upływem terminu określonego w art. 68 ust. 2 u.g.n. i na rzecz nabywcy nie będącego osobą bliską.”
Mają na względzie powyższą interpretację i stosując ją odpowiednio do zadanego przez Panią pytania należałoby przyjąć, iż w przypadku zbycia lokalu na rzecz osoby bliskiej a następnie zbycia przez tę osobę na rzecz osoby nie będącej osobą bliską gmina będzie mogła żądać od osoby bliskiej zwrotu bonifikaty.

W odniesieniu do umowy zamiany lokalu mieszkalnego z osobą bliską również nie będzie istniał obowiązek zwrotu przez nabywcę pierwotnego bonifikaty. W przypadku jednak odsprzedaży przez osobę bliską takiego lokalu zgodnie z tym na co wskazano wyżej taki obowiązek po stornie osoby bliskiej powstanie.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika