Uwaga internauci!!! „Merry Christmas" od spamera

12.12.2008

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia wszyscy możemy spodziewać się wzmożonej aktywności spamerów, którzy nie tylko kusić nas będą wyjątkowymi okazjami tanich zakupów czy szansą na wysoką wygraną w konkursie lecz również przekonywać do odwiedzenia wybranych stron www, pobrania „darmowego" oprogramowania, czy rejestracji w nowych portalach internetowych. Nie dajmy się zwieść. Jest to najpopularniejszy wśród komputerowych przestępców sposób dystrybucji złośliwego oprogramowania oraz wyłudzania danych osobowych i pieniędzy. Dlatego bądźmy ostrożni i przestrzegajmy poniższych wskazówek:

  • • nigdy nie należy odpowiadać na spam (dla nadawcy będzie stanowiło to potwierdzenie faktycznego istnienia danego adresu poczty elektronicznej i sygnał do przesyłania jeszcze większej ilości niezamówionych informacji),

  • • nie należy otwierać załączników z wiadomości od nieznanych nadawców (mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie); 

  • • nie należy otwierać linków zamieszczonych w nieznanych i niezamówionych wiadomościach (mogą one bezpośrednio przekierowywać na strony internetowe zawierające złośliwe oprogramowanie),

W okresie świątecznym mamy do czynienia z nasileniem się tzw. „świątecznego spamu" - wiadomości, które w tytule nawiązują do życzeń z okazji bożego narodzenia, nowego roku itp., informują o świątecznych okazjach i przecenach, przypominają łańcuszki szczęścia lub  kartki świąteczne. Zwłaszcza te ostatnie potrafią być niezwykle groźne - namawiają do zainstalowania oprogramowania (np. najnowszego flashplayera, aktualizacji przeglądarki, itp.), a tak naprawdę przekierowują na stronę zawierającą złośliwe oprogramowanie. Zainfekowany komputer wykorzystywany jest dalej do rozsyłania jeszcze większej ilości spamu.

Należy przypomnieć, iż w zeszłym roku w okresie świąt odkryto potężny bot-net wysyłający spam składający się z 5,5 miliona komputerów zombie (zainfekowanych przez wirusa i będących pod całkowitą kontrolą przestępców) pochodzących głownie z Polski.

  • nie należy podawać na stronach internetowych danych osobowych oraz numerów kart kredytowych, haseł dostępu czy jednorazowych haseł wykorzystywanych przy internetowych przelewach bankowych itp. (spamerzy często wysyłają nieprawdziwe informacje z prośbą o weryfikację dotychczasowych zabezpieczeń, np. kont bankowych, uzyskane w ten sposób informacje są następnie wykorzystywane przez cyber-przestępców - ten rodzaj oszustwa internetowego określany jest jako phishing),

Świąteczny szał zakupów (dokonywanych coraz częściej przez Internet) jest okazją dla cyberprzestępców, którzy wykorzystując fałszywe strony banków i innych instytucji finansowych, a nawet legalnie działających sklepów internetowych starają się przechwycić hasła kart kredytowych oraz inne dane. Przestrzegamy również przed podejrzanie wyglądającymi „okazjami", które często w tym czasie pojawiają się na portalach aukcyjnych.

  • • należy instalować wszelkie dostępne i uwiarygodnione aktualizacje do systemu komputerowego, klientów poczty elektronicznej, baz danych programów antywirusowych i oprogramowania typu firewall.

Są to oczywiście podstawowe zasady, których powinien przestrzegać każdy użytkownik Internetu - nie tylko w okresie przedświątecznym.

Źródło: www.mi.gov.pl

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: