E-faktura już od 1 stycznia 2022 r.

Sejm przegłosował projekt ustawy wdrażającej w Polsce Krajowy System e-Faktur (KSeF). Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta. Uchwalono również zmiany w fakturowaniu stanowiące część pakietu SLIM VAT 2. W pierwszej fazie wdrażania e-faktury, polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie. W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obowiązkowe.

Porady prawne

 

Jakie korzyści przyniesie przedsiębiorcom korzystanie z e-faktury?

Podatnicy wybierający e-fakturę, otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej – termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40.

Faktura pozostanie w bazie danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów.

- "Udostępniając przedsiębiorcom e-fakturę, dołączamy do grona europejskich liderów nowoczesnych e-usług administracji. Polska będzie czwartym krajem UE, który ją wdroży. W 2017 r. zrobiły to Włochy, rok później Hiszpania, a w 2019 Portugalia. E-faktura to nie tylko znaczne ułatwienie dla firm, ale również najbardziej zaawansowany technologicznie sposób zwalczania wyłudzeń VAT. Dzięki analizom big data, tempo wykrywania podatkowych przestępców skróciło się z kilku lat do kilku miesięcy. Po wdrożeniu e-faktury, będzie ono liczone już nie w miesiącach, tylko w tygodniach. Pozwoli to na dalsze zmniejszenie luki VAT do poziomu około 5%, takiego jak we Francji" – wyjaśnił wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Zmiany w fakturowaniu stanowiące część pakietu SLIM VAT 2

Dotyczą one m.in.:

  • braku obowiązku zamieszczania oznaczenia „Duplikat”, gdy faktura pierwotna ulegnie zniszczeniu lub zaginie;
  • braku obowiązku umieszczania na fakturze korygującej wyrazów „Faktura korygująca” albo „Korekta”, czy wskazywania przyczyny korekty.

- "SLIM VAT 2 to pakiet postulowanych przez rynek uproszczeń i ułatwień w podatku VAT. W jego ramach wdrożyliśmy już w tym roku m.in. zmiany poprawiające płynność firm korzystających z mechanizmu podzielonej płatności, czy też umożliwiające składanie oświadczenia o wyborze opodatkowania nieruchomości bezpośrednio w akcie notarialnym. Ustawa o e-fakturze wprowadza zapowiedziane w ramach pakietu SLIM VAT 2 zmiany w fakturowaniu, które oszczędzą firmom wielu formalności" – dodał wiceminister Sarnowski.

apraszamy również podmioty, które zajmują się rozwojem oprogramowania do fakturowania, do udziału w testach Krajowego Systemu e-Faktur. Udział w pilotażu nie wymaga oficjalnego zgłoszenia. W środowisku testowym zalecamy używanie zanonimizowanych danych.

Jak wziąć udział w testach?

Trwa pilotaż Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). MF chce, aby zainteresowane podmioty, które zajmują się rozwojem oprogramowania do fakturowania, przetestowały nowe rozwiązanie.

Dostęp do wersji testowej oprogramowania jest możliwy za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej.

Udział w pilotażu nie wymaga oficjalnego zgłoszenia. Faktury wystawione podczas testów nie będą wywierać żadnych skutków prawnych. Po określonym czasie będą usuwane z systemu.

MF zaleca jednocześnie, aby w środowisku testowym używać zanonimizowanych danych.

Oprogramowanie testowe

Szczegółowy opis oprogramowania wraz odnośnikami do jego poszczególnych modułów znajduje się na dedykowanej stronie.

Cel pilotażu

Celem pilotażu jest przetestowanie nowego rozwiązania przez zainteresowane podmioty zajmujące się rozwojem oprogramowania do fakturowania. Pilotaż ma umożliwić dostosowanie systemów informatycznych do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur, który planujemy udostępnić w styczniu 2022 r. w wersji fakultatywnej.

W ramach środowiska pilotażowego należy używać zanonimizowanych danych. Faktury wystawione w okresie testowym nie będą wywierały żadnych skutków prawnych oraz będą po określonym czasie usuwane z systemu

Udział w pilotażu

Udział w pilotażu nie wymaga oficjalnych zgłoszeń.

Główne założenia pilotażu

Opublikowaliśmy roboczą wersję struktury logicznej e-Faktury (FA_VAT) oraz udostępniamy narzędzia informatyczne

W wersji testowej:

  • zastosujesz samodzielnie wygenerowane podpisy i pieczęci,
  • przekażesz faktury do Krajowego Systemu e-Faktur za pomocą udostępnionego API w trybie wsadowym lub interaktywnym,
  • udostępnimy UPO z listą faktur wysłanych we wsadowej paczce lub w trakcie trwania interaktywnej sesji.
Udostępniona usługa zweryfikuje zgodność plików XML e-Faktur z opublikowaną roboczą strukturą logiczną e-Faktury w formacie XSD.

Zarządzanie uprawnieniami w pilotażu

Zarządzanie uprawnieniami pozwala na przeglądanie, nadawanie i odbieranie uprawnień. Dostępne role to:

  • właściciel – rola określana przez system
  • faktury_odczyt – rola nadawana przez zarządzającego uprawnieniami
  • faktury_zapis – rola nadawana przez zarządzającego uprawnieniami
  • poświadczenia – odczyt – rola nadawana przez zarządzającego uprawnieniami
  • poświadczenia – zarządzanie – rola nadawana przez zarządzającego uprawnieniami
  • samofakturowanie – rola nadawana przez zarządzającego uprawnieniami
  • przedstawiciel podatkowy – rola nadawana przez zarządzającego uprawnieniami
  • operacje egzekucyjne – rola nadawana przez zarządzającego uprawnieniami (komornik sądowy lub organ egzekucyjny)
  • komornik sądowy – rola określana przez system
  • organ egzekucyjny – rola określana przez system

Komunikacja w ramach pilotażu

Bierzesz udział w pilotażu i masz uwagi lub propozycje ewentualnych modyfikacji? Prześlij na adres: info.ksef@mf.gov.pl - wpisując w tytule wiadomości hasło: "Pilotaż"


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika