Zmiany w prawie strona 2

Zmiany w organizowaniu zbiórek publicznych

2.4.2014

Nowa ustawa jednoznacznie definiuje zbiórki jako zbieranie datków w przestrzeni publicznej - w gotówce lub w naturze, gdzie zbierający i darczyńca pozostają anonimowi.

Mniej biurokracji, prostsze przepisy

5.3.2014

Komisja Europejska właśnie przyjęła ostateczną tablicę wyników w dziedzinie uproszczenia, czyli ponad 120 zmian, które mają uprościć zasady finansowania europejskich przedsiębiorstw.

Praca w niedzielę i święta. Zmieniły się przepisy

5.3.2014

Zgodnie z nowelizacja Kodeksu pracy, pracownicy z firm świadczących usługi drogą mailową lub przez telefon dla zagranicznych podmiotów, są uprawnieni do otrzymania dnia wolnego lub dodatku do wynagrodzenia.

Mniej biurokracji w zamówieniach publicznych?

10.2.2014

Próg prowadzenia zamówień publicznych wzrośnie z 14 do 30 tys. euro, dla instytutów naukowych będzie to do 130 tys. euro, a dla uczelni wyższych - 200 tys. euro - Sejm przyjął w piątek rządowe propozycje zmian prawa o zamówieniach publicznych.

Od marca wchodzą w życie ulgi dla dużych rodzin

6.2.2014

Ulgowe bilety na przejazdy pociągami, do muzeów, galerii i ośrodków sportu, bezpłatny wstęp do parków narodowych, zniżki na usługi hotelowe i gastronomiczne - m.in. takie udogodnienia przewiduje Karta Dużej Rodziny.

Firma na próbę - co dalej z rządowym projektem?

21.1.2014

Do sejmu trafił kolejny - drugi z kolei - projekt ustawy mającej zachęcić do zakładania działalności gospodarczych. ?Firma na próbę? - bo tak nazywa się projekt, to dzieło posłanek i posłów z Twojego Ruchu.

Są nowe przepisy o ogrodach działkowych

25.11.2013

Zmiany w prawie były niezbędne ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 11 lipca 2012 r. o niekonstytucyjności części przepisów dotychczas obowiązującej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

Mieszkanie dla młodych

15.11.2013

Już 23 listopada wchodzi w życie ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Ustawa wprowadza system wsparcia finansowego dla osób do 35 roku życia, które chcą nabyć mieszkanie czy dom na kredyt. Mimo tego, że ustawa wchodzi w życie w listopadzie, wnioski o (...)

Pijany rowerzysta to nie przestępca

5.11.2013

Nietrzeźwy rowerzysta nie popełni przestępstwa. Kradzież poniżej 400 zł nie będzie przestępstwem. To zmiany jakie wchodzą w życie w Kodeksie karnym i Kodeksie wykroczeń od dnia 9 listopada 2013 roku. Nowelizacja to swoista rewolucja ? przepisy o granicznej wysokości przestępstwa i wykroczenia (...)

Rewolucyjna zmiana w procedurze karnej wejdzie w życie

2.9.2013

Najprawdopodobniej tak się stanie w styczniu 2015 roku. 30 sierpnia Sejm uchwalił bowiem nowelizację, zmieniającą zasady prowadzenia procesu karnego. Modyfikacja wprowadza przed sąd karny w większym zakresie zasadę kontradyktoryjności, czyli sporności.

Mniejsze kary za wycinkę drzew

16.7.2013

Ministerstwo Środowiska we współpracy z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska przygotowało projekty zmian przepisów z zakresu ochrony terenów zieleni i zadrzewień.

W pozwie obowiązkowo PESEL i NIP

16.7.2013

Zaledwie tydzień temu weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, a już wśród prawników budzi ona kontrowersje. Otóż, od dnia 7 lipca obowiązkowym elementem pozwu wnoszonego do sądu jest PESEL bądź NIP pozwanego. Problem może pojawić się już na tym etapie postępowania, (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika