Zmiany w prawie strona 4

Sejm uchwalił zmiany w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych

27.7.2012

Nowelizacja dotyczy przepisów pozwalających nabywać spółdzielni grunt na szczególnych, zbliżonych do zasiedzenia, zasadach oraz regulacji dotyczących wygaśnięcia ustanowionych na nieruchomościach posiadanych przez spółdzielnie hipotek. Przepisy te zostały uznane przez Trybunał Konstytucyjny (...)

Zwrot kosztów dojazdu do sądu świadka w postępowaniu karnym

27.7.2012

Wobec orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny niezgodności z Konstytucją przepisu o zwrocie kosztów dojazdu do sądu świadka, Senat przygotował projekt nowelizacji Kodeksu karnego. Jednocześnie zapowiedział utratę mocy przez archaiczny dekret z 1950 roku, który nadal stosowany jest się w (...)

Lokale komunalne - nowe zasady najmu

17.7.2012

Łatwiejsze zasady najmu lokali dla najuboższych, większa możliwość rotacji lokatorów, krótsze okresy najmu ? to podstawowe zasady zmian jakie szykuje rząd w związku z nowelizacją ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych (...)

Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych

11.7.2012

Rada Ministrów w dniu 3 lipca 2012 r. zaakceptowała przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiany w powyższej ustawie argumentowane są względami społecznymi.

Rewolucja w postępowaniu karnym - część pierwsza

9.7.2012

Przyspieszenie i uproszczenie postępowania karnego. To główny cel zmian, jakie proponuje w ramach tej procedury Rząd. Propozycje trudno nazwać nowelizacją, to prawdziwa rewolucja, która ma zmienić obowiązujące od lat zasady prowadzenia procesu karnego.

Zmiany w Kodeksie pracy

2.7.2012

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt zmian w zakresie prawa pracowniczego. Zasadniczo zmiany wydają się przemawiać na korzyść pracownika.

Od wczoraj tańszy roaming. Będzie większa konkurencja

2.7.2012

- Chcemy Europy zjednoczonej i bez granic. Nie możemy być karani finansowo za to, że wyjeżdżamy do innego kraju Unii, albo nawet za zbliżenie się do granicy. Wysokie opłaty roamingowe niczym się nie tłumaczą - powiedziała posłanka PO Róża Thun.

Dofinansowanie zakupu podręczników

25.6.2012

?Wyprawka szkolna? to rządowy program zapewniający pomoc finansową na zakup podręczników dla dzieci. W tym roku na dofinansowanie kosztów zakupu książek przeznaczono 140 milionów złotych ? to o 25 milionów więcej niż w 2011 roku. Chcący skorzystać z pomocy powinni ustalić czy w szkole (...)

Zmiany w zakresie dozoru elektronicznego

25.6.2012

Skazani odbywający karę w systemie dozoru elektronicznego, będą mogli być zwolnieni z odbycia reszty kary pozbawienia wolności. Dotychczas nie było takiej możliwości, co mogło być uznane za rozwiązanie dyskryminujące osoby, które korzystały z tej formy odbywania kary.

Postępowanie cywilne po zmianach - jak prowadzić sprawy?

22.6.2012

3 maja 2012 roku weszła w życie zmiana Kodeksu postępowania cywilnego. Nowelizacja zniosła postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych i nadała sądowi szersze uprawnienia w zakresie decydowania o przebiegu postępowania.

Wpisy dzieci do paszportów tracą ważność

21.6.2012

Już 26 czerwca 2012 roku, tracą ważność wpisy dzieci do paszportów ? same paszporty nie tracą ważności. Od tego dnia dzieci będą mogły podróżować wyłącznie z własnym dokumentem ? paszportem bądź dowodem osobistym (jeśli zezwalają na to kraje przejazdu czy pobytu). Zmiana wynika (...)

Więcej wolnego na dziecko. Zmiany w kodeksie pracy

20.6.2012

Płatne zwolnienie z pracy na wizytę z dzieckiem u lekarza, szczepienia i badania sanitarno-epidemiologiczne – takie zmiany w najbliższym czasie mają pojawić się w kodeksie pracy. Rząd poddał już projekt konsultacji społecznej.

Expose premiera. Zmiany w sądownictwie

18.6.2012

Kancelaria Premiera przedstawiła dziś raport opisujący stan realizacji najważniejszych założeń expose premiera Donalda Tuska dotyczących miedzy innymi sądownictwa w Polsce.

Demonstracje ograniczone. Organizacje protestują

13.6.2012

Wydłużenie czasu na zgłoszenie zgromadzenia i brak regulacji zgromadzeń spontanicznych to najważniejsze zastrzeżenia, jakie organizacje pozarządowe zgłaszają do projektu ograniczającego zgromadzenia.

Nowelizacja w ustawie drogowej. Bezpieczniej na drogach

13.6.2012

Inteligentne Systemy Transportowe zgodne z wytycznymi Komisji Europejskiej mają znacznie wpłynąć na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Rząd przyjął właśnie nowelizację ustawy wprowadzającą zmiany do zarządzania infrastrukturą.

Nowy taryfikator mandatów

13.6.2012

Nowy taryfikator mandatów obowiązuje od dnia 9 czerwca 2012 roku . Z tą datą weszło w życie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego. Nowe przepisy nie tylko zwiększają liczbę punktów (...)

Ułatwienia na granicy z Rosją

14.5.2012

Dziś wchodzi w życie umowa o małym ruchu granicznym z Rosją podpisana w Moskwie w połowie grudnia. Umowa ułatwi przygranicznym mieszkańcom podróż w obie strony, co powinno ożywić branże handlową i usługową.

Rozkład jazdy będą zunifikowane

7.5.2012

Od 10 maja będzie mniej samowoli przy publikowaniu rozkładów jazdy. Przewoźnik nie będzie już mógł samodzielnie rozklejać ich na przystankach. Zamiast tego, o każdej zmianie w rozkładzie będzie musiał informować zarządcę danego przystanku.

Bankructwo dewelopera nie będzie już tak groźne

26.4.2012

Kupujący nowe mieszkania zyskają większą ochronę na wypadek bankructwa dewelopera. Za trzy dni wejdzie w życie ustawa, która ma ich zabezpieczyć przed utrata pieniędzy w takiej sytuacji.

Tyle zarobi asysten sędziego

19.4.2012

Nowe rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie wynagrodzenia zasadniczego asystentów sędziów jasno określa ich zarobki.

Koniec lokat antybelkowych

30.3.2012

Od 1 kwietnia nie będzie już można uniknąć płacenia podatku od lokat bankowych. Zmiany w Ordynacji Podatkowej, które do tego doprowadzą, dotyczą m.in. zasad zaokrąglania podatku.

Prawo pracy. Wchodzą ważne zmiany

27.3.2012

Pracodawcy nie będą już musieli pisemnie zgłaszać wolnych wakatów do urzędów pracy. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie standardów i warunków prowadzenia usług rynku pracy mają zwiększyć napływ nowych ofert.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika