Odsunięcie wejścia w życie zmiany taryf?
Rada Ministrów przyjęła przepisy, które wzmacniają ochronę gospodarstw domowych przed wzrostem rachunków za energię elektryczną. Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku oraz w 2024 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, przedłożony przez Minister Klimatu i Środowiska.
Rząd chce odsunąć wejście w życie zmianę taryf - dla wsparcia odbiorców energii elektrycznej
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy przygotowany przez Ministra Klimatu i Środowiska przesuwającej termin składania zmiany wniosków taryfowych przez przedsiębiorstwa energetyczne - z 30 kwietnia 2025 r. na 31 lipca 2025 r. Dzięki tej regulacji zmiana taryf pozwoli na lepsze uwzględnienie aktualnych warunków rynkowych w kalkulacjach taryfowych i przyczyni się do większego zbliżenia cen energii dla gospodarstw domowych na IV kwartał w tych taryfach do ceny maksymalnej, która obowiązuje do końca września.

Nowe przepisy wzmacniają ochronę gospodarstw domowych przed nadmiernym wzrostem rachunków za energię elektryczną. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu stabilnej sytuacji na rynkach hurtowych energii.
Aktualne ceny na rynkach hurtowych energii elektrycznej (400-500 zł/MWh), wskazują na możliwość obniżenia cen w taryfach dla energii elektrycznej. Dotyczy to przedsiębiorstw energetycznych, które pełnią funkcję sprzedawców z urzędu dla gospodarstw domowych.
Nowe przepisy przewidują przesunięcie terminu rozpoczęcia obowiązywania w zmienionych taryfach cen energii elektrycznej, z 1 lipca 2025 roku na 1 października 2025 roku.
Zmieni się także termin na złożenie wniosków taryfowych przez przedsiębiorstwa energetyczne – z 30 kwietnia 2025 roku na 31 lipca 2025 roku.
Rozwiązanie pozwoli na maksymalizację korzyści wynikających ze stabilnej sytuacji na rynkach hurtowych. Nowe terminy pełniej odzwierciedlą te warunki rynkowe w taryfach.
- "Chroniliśmy i będziemy chronić polskie rodziny przed wzrostem cen energii elektrycznej i na bieżąco analizujemy sytuację na rynku energii. Ceny na rynku hurtowym systematycznie maleją. Odsuwamy wejście w życie nowych taryf, by spadki cen na rynku hurtowym przełożyły się również na ich wysokość" - powiedziała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Dotychczas podjęte działania pozwoliły na ustabilizowanie cen energii elektrycznej, zapewniając tym samym większą stabilność domowych budżetów. Dzięki rozwiązaniom wprowadzonym przez rząd do końca września 2025 r. gospodarstwa domowe mają zagwarantowana ochronę w postaci ceny maksymalnej 500 zł/MWh.
Najważniejsze rozwiązania w projekcie
Nowe przepisy przewidują przesunięcie terminu rozpoczęcia obowiązywania w zmienionych taryfach cen energii elektrycznej – z 1 lipca 2025 roku na 1 października 2025 roku.
Zmieni się także termin na złożenie wniosków taryfowych przez przedsiębiorstwa energetyczne – z 30 kwietnia 2025 roku na 31 lipca 2025 roku.
Rozwiązanie pozwoli na maksymalizację korzyści wynikających ze stabilnej sytuacji na rynkach hurtowych. Nowe terminy pełniej odzwierciedlą warunki rynkowe w taryfach.
W efekcie, zmienione taryfy obowiązujące w IV kwartale 2025 roku będą odczuwalnym wsparciem dla gospodarstw domowych, jeśli chodzi o rachunki za energię elektryczną. Cena w taryfach będzie istotnie niższa od obecnie obowiązującej, która wynosi średnio ok. 622,8 zł/MWh.
Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Sytuacja na hurtowym rynku energii elektrycznej
Obowiązujące przepisy dot. ochrony odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych zakładają obowiązek złożenia do 30 kwietnia 2025 r. przez sprzedawców energii elektrycznej wniosku o zmianę taryf (obowiązujących do 31 grudnia 2025 r.)
Od wielu miesięcy obserwujemy jednak tendencję spadkową na rynku energii elektrycznej, a obecne warunki kształtowania się cen na rynkach hurtowych wskazują na przestrzeń do większego obniżenia cen w taryfach dla gospodarstw domowych. Dlatego też Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje przesunięcie terminu składania wniosków o trzy miesiące.
Przesunięcie terminu wejścia w życie zrekalkulowanych taryf dla energii elektrycznej przełoży się na poprawę sytuacji odbiorców energii w IV kwartale 2025 r. - pozytywny efekt zmian na rynku hurtowym znajdzie swoje odzwierciedlenie w jeszcze niższych cenach energii elektrycznej w gospodarstwach domowych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?