Prawo pracy: Wynagrodzenie - Artykuły (strona: 5)

Czy można zrezygnować z tworzenia z ZFŚS w trakcie roku - opinia prawna

7.11.2008

Obowiązek tworzenia zakładowego fundusz świadczeń socjalnych spoczywa na pracodawcach zatrudniających według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Przepisy dopuszczają jednak możliwość odstąpienia od tworzenia ZFŚS. Układ zbiorowy (...)

Odprawa dla członka zarządu - opinia prawna

13.5.2007

Z członkiem zarządu spółki z o.o. zawarto umowę o pracę. Umowa o pracę zawierała między innymi następujące postanowienia: „§ 5. Członkowi zarządu przysługuje odprawa pieniężna w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia za pracę w razie wygaśnięcia mandatu lub odwołania (...)

Diety zagraniczne - Sposób rozliczania delegacji zagranicznych

31.10.2006

Podróżą służbową odbywaną poza granicami kraju jest wykonywanie zadania w terminie i w państwie określonym przez pracodawcę. Czas pobytu pracownika poza granicami kraju liczy się w takim wypadku inaczej w zależności od tego, jakimi środkami transportu porusza się pracownik. Pracownikowi (...)

Prawo do premii a rozwiązanie stosunku pracy - opinia prawna

3.2.2006

Pracownik rozwiązał umowę o pracę za 3-miesięcznym wypowiedzeniem. Następnie w toku rozmów strony ustaliły, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpi za porozumieniem stron z określonym dniem. Problemem jest zapis w propozycji treści porozumienia, wprowadzony tam przez zakład pracy. Brzmi on (...)

Składniki Twojego wynagrodzenia (podstawowe, premia, nagrody, dodatki)

5.1.2006

Świadczenia należne pracownikowi z tytułu wykonywanej pracy można podzielić na składniki konieczne, czyli wynagrodzenie podstawowe (płaca zasadnicza) oraz składniki (świadczenia) dodatkowe. Różnica między nimi polega na tym, że wynagrodzenie podstawowe występuje w każdym wynagrodzeniu (...)

Dopuszczalność potrącenia z wynagrodzenia - opinia prawna

23.12.2005

Zatrudnieni w danej firmie pracownicy często dokonują w niej zakupu towarów, którymi ta handluje. Co może zrobić pracodawca, jeśli pracownik nie uregulował należności za kupione przez siebie rzeczy? Czy istnieje możliwość dokonania potrącenia z wynagrodzenia kwoty wynikającej z niespłaconych (...)

Kiedy pracownikowi przysługuje dodatek zagraniczny - opinia prawna

5.12.2005

Coraz więcej Polaków wykonuje pracę za granicą. W jakim przypadku pracownik powinien otrzymać dodatkowe świadczenie z tego tytułu? Jakiego wynagrodzenia może żądać pracownik zatrudniony w wojsku? Kiedy znajduje zastosowanie rozporządzenie RM w sprawie należności pieniężnych i świadczeń (...)

Zmiana regulaminu wynagradzania nauczycieli - opinia prawna

16.11.2005

Regulamin pracy to akt, który ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników. Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa corocznie dla nauczycieli (...)

W jaki sposób zmienić pracownikowi wynagrodzenie? - opinia prawna

7.3.2005

Wypowiedzenia warunków płacy uważa się za dokonane jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki (art. 42 § 2 k. p.). Do wypowiedzenia warunków płacy i pracy na mocy art. 42 § 1 kodeksu pracy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące wypowiadania umowy o pracę, co oznacza, że (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika