Artykuły dotyczące prawa administracyjnego - Strona 3
-
23.12.2019
Rejestr Danych Kontaktowych
Chcesz mieć pewność, że urząd ma Twoje aktualne dane kontaktowe – numer telefon i adres e-mail? Przekaż je do Rejestru Danych Kontaktowych (RDK). Dzięki temu urzędnik w ważnych dla Ciebie (...)
-
9.12.2019
„Senior+” w 2020 roku
Trwa nabór ofert do nowej edycji wieloletniego programu „Senior+” realizowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rok 2020. Poznaj odpowiedzi na najczęściej (...)
-
2.12.2019
Jak zapisać dziecko do żłobka?
Chcesz wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim albo wychowawczym? A może chcesz zacząć nową pracę? Możesz zapisać swoje dziecko do żłobka.
-
28.11.2019
mPojazd na iPhony
Kierowcy, którzy używają telefonów komórkowych z systemem iOS, czekali na to od dawna. mPojazd, czyli jedna z najpopularniejszych usług aplikacji mObywatel, jest już dostępna (...)
-
24.11.2019
Jak dostać kartę parkingową?
Jesteś osobą niepełnosprawną? Chcesz parkować na tak zwanych kopertach? Sprawdź, jak uzyskać kartę parkingową. Dzięki karcie parkingowej możesz parkować na tak zwanych kopertach w (...)
-
23.11.2019
Jak uzyskać zgodę na edukację domową?
Chcesz, aby twoje dziecko uczyło się w domu? Złóż wniosek o zgodę na edukację domową. Sprawdź, jak to zrobić.
-
21.11.2019
Jak odwołać się od mandatu drogowego?
Wystawiono ci mandat drogowy? Masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie? Jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Sprawdź, kiedy i jak odwołać się od mandatu.
-
16.11.2019
Konto punktów karnych - kiedy się opróżni?
Co Polacy zrobili w tym roku już ponad 454 tysiące razy? Sprawdzili online swoje punkty karne. Zrób to i Ty. Zwłaszcza, że za nami kolejny długi weekend. Wielu spędziło go w drodze. Kiedy (...)
-
12.11.2019
Korytarz życia i jazda na suwak zgodnie z przepisami
Nowe przepisy wprowadzają jednoznaczne zasady zachowania kierowców w dwóch istotnych dla bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego sytuacjach: gdy zachodzi potrzeba umożliwienia służbom (...)
-
26.10.2019
Gdzie oddać stary sprzęt elektryczny?
Zużytego lub zepsutego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, np. suszarek do włosów czy tabletów, nie wolno wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci. Możesz oddać go w sklepie. Przy (...)
-
24.10.2019
Prawa człowieka
Prawa człowieka wynikają z przyrodzonej człowiekowi godności, przysługują każdemu bez względu na, między innymi, rasę, płeć, język, wyznanie, przekonania polityczne, pochodzenie narodowe i (...)
-
21.10.2019
„Mój Prąd” - można wnioskować przez Internet
Miliard złotych – to budżet programu „Mój prąd”. Do tej pory wnioski o dofinansowanie w jego ramach można było składać jedynie w formie papierowej. Od teraz załatwisz tę (...)
-
19.10.2019
Jakie są prawa dziecka?
Na czym polegają osobiste, polityczne lub publiczne, socjalne oraz ekonomiczne prawa dziecka, podobnie jak prawa człowieka? Skąd one wynikają?
-
25.9.2019
Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej
„Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” to kolejny program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej adresowany do osób niepełnosprawnych. Pierwsza edycja programu będzie (...)
-
22.9.2019
Dane w Rejestrze Dowodów Osobistych do sprawdzenia
Chcesz sprawdzić swoje dane, które znajdują się w Rejestrze Dowodów Osobistych (RDO)? Chcesz potwierdzić, że są poprawne? Sprawdź, jak uzyskać bezpłatnie dostęp do swoich danych (...)
-
16.9.2019
Bezpieczniej w nowym roku szkolnym
Program wychowawczo-profilaktyczny opracowany na podstawie przeprowadzonej diagnozy potrzeb i problemów występujących w danej społeczności szkolnej, uregulowanie ustawowo zasad instalowania (...)
-
4.9.2019
„Mój Prąd” już działa!
Rozpoczął się pierwszy nabór wniosków do programu „Mój Prąd”. To aż miliard złotych na rozwój fotowoltaiki prosumenckiej. Po raz pierwszy zastosowano tak duże (...)
-
3.9.2019
Co nowego w nowym roku szkolnym 2019/2020?
2 września br. ok. 4,6 mln uczniów z blisko 24 tys. szkół rozpoczęło zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2019/2020. W szkołach podstawowych będzie uczyć się ponad 3 mln (...)
-
30.8.2019
Liczba punktów karnych po wakacjach...
Zanim zaplanujesz przyszłoroczny urlop, sprawdź ile kosztował Cię tegoroczny. Nie, nie chodzi o pieniądze, a o konto Twoich punktów karnych. Jeżeli macie coś na sumieniu, możecie to (...)
-
28.8.2019
mObywatel na poczcie i na torach
Z aplikacji mObywatel korzysta już ponad 340 tysięcy osób. Wiele z nich teraz na poczcie i w pociągu PKP Intercity, choć nie tylko... mObywatel to bezpłatna i oficjalna rządowa (...)
-
25.8.2019
Zmiany w obrocie paliwami opałowymi
Osoba fizyczna albo podmiot, który nie prowadzi działalności gospodarczej i ogrzewa swój dom (albo budynek) lub korzysta z nagrzewnicy zasilanej olejem opałowym od 1 września (...)
-
24.8.2019
Podstawowe informacje o wizach
Np. jednolita wiza Schengen jest ważna na obszarze strefy Schengen i uprawnia do pobytu na terytorium wszystkich państw tej strefy. Długość pobytu lub pobytów nie może przekraczać 90 (...)
-
22.8.2019
Korekta deklaracji dot. opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Warto poznać interpretację Ministerstwa Środowiska dotyczącą składania korekty deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stwierdzania nadpłaty w opłacie za gospodarowanie (...)
-
22.8.2019
Zasady segregowania odpadów komunalnych
Przedstawiamy wskazówki odnośnie do ustalonych w gminach zasad segregowania odpadów komunalnych. Główne cele ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach to przede (...)
-
18.8.2019
Przyjazdy osób z Wielkiej Brytanii do Polski po „hard brexicie” a cło
W przypadku bezumownego brexitu, Wielka Brytania będzie traktowana jako państwo trzecie. Dla Polaków mieszkających i pracujących w Zjednoczonym Królestwie może to oznaczać w przyszłości (...)
-
30.7.2019
ELA mówi, ile zarabiają absolwenci
Do tej pory ELA przeanalizowała sytuacje aż 1 ,5 mln absolwentów szkół wyższych na rynku pracy. System jest skarbnicą rzetelnych danych na temat wysokości pensji absolwentów (...)
-
29.7.2019
Wydawnictwa naukowe – jak ubiegać się o włączenie do wykazu?
Wydawnictwa naukowe, które nie znalazły się w wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe, mogą do 15 września ubiegać się o umieszczenie na liście ministerialnej. Zgłoszenia (...)
-
23.7.2019
Rehabilitacja osób niepełnosprawnych poza domem
Poza świadczeniami finansowymi, istnieje szereg działań i usług, które mają służyć rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Z myślą o indywidualnym rozwoju (...)
-
19.7.2019
Bezpieczne aplikacje mobilne
Od kilku dni, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie media społecznościowe zalewa fala zmodyfikowanych, „postarzonych” zdjęć użytkowników. Różni eksperci wskazują (...)
-
13.6.2019
Rekrutacja na studia nigdy nie była tak prosta
Jakie studia powinienem wybrać? Co studiować, żeby dobrze zarabiać? Czy utrzymam się ze stypendium w szkole doktorskiej? O jakie granty mogę się starać? Pytania te, które mógłby (...)
-
12.6.2019
Lekcje w szkołach a upały
Przepisy oświatowe wprost nie wskazują górnej granicy temperatury, która warunkuje zawieszenie zajęć w szkołach czy placówkach. Dyrektor może za zgodą organu prowadzącego (...)
-
3.6.2019
Jak instytucje kościelne mogą uzyskać osobowość prawną na podstawie prawa polskiego?
Inne instytucje kościelne mogą na wniosek władzy kościelnej uzyskać osobowość prawną na podstawie prawa polskiego. Możliwość uzyskania osobowości prawnej na podstawie prawa polskiego – (...)
-
2.6.2019
Jak uzyskać polskie obywatelstwo?
Jeśli ktoś chce dostać polskie obywatelstwo, to powinien przeczytać niniejszy artykuł. Należy w tym celu złożyć wniosek do Prezydenta o nadanie polskiego obywatelstwa.
-
31.5.2019
Jak ubiegać się o uznanie za polskiego obywatela?
Cudzoziemiec, który spełnia określone warunki, może zostać uznany za polskiego obywatela. Jak to załatwić?
-
31.5.2019
Zasady chowania zmarłych w polskim systemie prawnym
Zasady chowania zmarłych zostały wyczerpująco sformułowane w ustawie z dnia 31 stycznia 1959r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych ( Dz. U. z 2000r. Nr 23 poz. 295 ). Zgodnie z art. 12 ust. 1 tej ustawy (...)
-
30.5.2019
Mienie zabużańskie
Osobami uprawnionymi do otrzymania rekompensaty są właściciele nieruchomości, którzy w dniu 1 września 1939 r. byli obywatelami polskimi i zamieszkiwali na terenach wschodnich RP, a następnie (...)
-
29.5.2019
Co wspiera Fundusz Kościelny?
Fundusz Kościelny został powołany na mocy art. 8 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o przejęciu przez Państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu (...)
-
28.5.2019
Jak uzyskać zgodę na służbę w obcym wojsku?
Obywatel polski może przyjąć służbę w obcym wojsku lub obcej organizacji wojskowej za zgodą ministra właściwego do spraw wewnętrznych, a w przypadku byłych żołnierzy zawodowych za zgodą Ministra (...)
-
24.5.2019
Prawa mamy
Jakie prawa przysługują kobiecie w ciąży i po urodzeniu dziecka, z jakiego wsparcia może korzystać świeżo upieczona mama, jaki urlop jej przysługuje? Dowiedz się więcej.
-
23.5.2019
Pomoc dla osób poszkodowanych w wyniku nawałnic
Każda poszkodowana osoba może zgłosić się do właściwego ośrodka pomocy społecznej, którego pracownicy, powinni zająć się zorganizowaniem i udzieleniem pomocy adekwatnej do (...)