Jak odwołać się od mandatu drogowego?
3.7.2025
Sprawdź jak skutecznie odwołać się od mandatu drogowego w 2025 roku. Praktyczny przewodnik krok po kroku, wzór wniosku oraz terminy odwołania.
3.7.2025
Sprawdź jak skutecznie odwołać się od mandatu drogowego w 2025 roku. Praktyczny przewodnik krok po kroku, wzór wniosku oraz terminy odwołania.
3.7.2025
Poznaj wszystkie sposoby zatrudnienia niani w 2025 roku. Dowiedz się o umowie uaktywniającej, dofinansowaniu ZUS, programie Aktywny Rodzic i wymaganych formalnościach.
3.7.2025
Aktualne przepisy 2025: Które dokumenty kierowca musi mieć przy sobie? Prawo jazdy, dowód rejestracyjny, polisa OC - sprawdź co się zmieniło!
3.7.2025
Kompletny przewodnik: jak napisać odwołanie od decyzji administracyjnej, terminy, procedura krok po kroku. Wzory i praktyczne porady na 2025 rok
28.2.2025
Od 2025 roku, według przepisów UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie zostało nałożone na gminy i jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina (...)
26.2.2025
Program Korpus Wsparcia Seniorów z budżetem w wysokości 65 mln zł w roku 2025 skierowany jest do wszystkich gmin w Polsce. Dzięki niemu pomoc otrzymają osoby w wieku 60+ mające problemy z samodzielnym funkcjonowaniem z uwagi na stan zdrowia.
30.1.2025
RODO – inaczej niż jest obecnie – przewiduje sytuacje, gdy wyznaczenie inspektora ochrony danych jest obowiązkowe, np. kiedy administrator danych jest organem lub podmiotem publicznym bądź gdy główna działalność administratora polega na przetwarzaniu na dużą skalę danych (...)
30.1.2025
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) uruchomią program „NaszEauto”. Nabór wniosków w programie startuje 3 lutego 2025 r. Na dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych kategorii M1 przeznaczone (...)
21.1.2025
Wystawiono ci mandat drogowy? Masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie? Jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Sprawdź, kiedy i jak odwołać się od mandatu.
30.12.2024
Dnia 25 maja 2018 roku we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej zaczęło być stosowane Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych 2016/679 (RODO).
29.12.2024
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii weszła w życie 27 grudnia 2024 r. Wprowadza ona znaczące zmiany w systemie rozliczeń prosumentów net-billing, mające na celu zwiększenie opłacalności inwestycji w mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii.
17.12.2024
Określenie przesłanek wyłączenia pracownika od udziału w sprawie ma na celu zapewnienie maksymalnej bezstronności ze strony organu administracyjnego, a także prawidłowość wydanych decyzji. Kodeks Postępowania Administracyjnego zawiera katalog przesłanek, których zaistnienie uzasadnia wyłączenie (...)
11.12.2024
Skład sądu administracyjnego orzekającego w konkretnej sprawie jest okolicznością bardzo istotną z punktu widzenia ważności całego postępowania sądowoadministracyjnego. Otóż jeżeli skład sądu orzekającego był sprzeczny z przepisami prawa albo jeżeli w rozpoznaniu sprawy brał udział (...)
30.11.2024
Inwentaryzacja budynku polega na zebraniu informacji dotyczących danego budynku potrzebnych z punktu widzenia utraty ciepła oraz emisji CO2. Inwentaryzacja taka obejmuje dane dotyczące parametrów technicznych budynku oraz źródeł jego ogrzewania. Inwentaryzacja parametrów (...)
29.10.2024
Na jaką pomoc i preferencje mogą liczyć osoby i przedsiębiorcy z terenów poszkodowanych przez powódź?
30.9.2024
Unijne rozporządzenie o ochronie danych uprawnia organ nadzorczy do nakładania administracyjnych kar pieniężnych. W założeniu tych regulacji kary powinny być proporcjonalne i odstraszające.
24.9.2024
Osoba po rozwodzie, która chce wrócić do nazwiska, które było przez nią noszone przed ślubem, może - aby to załatwić - umówić się na wizytę w urzędzie stanu cywilnego (USC) albo ? jeżeli jest za granicą ? w polskim konsulacie.
22.9.2024
Każdy, kto wyjeżdża za granicę na dłużej niż 6 miesięcy bądź planuje na stałe wyjechać z Polski, musi zgłosić swój wyjazd najpóźniej w dniu, w którym opuszcza kraj. Może to zrobić przez Internet albo w urzędzie gminy. Sprawdź, jak to zrobić.
5.9.2024
W ramach szóstej edycji programu Mój Prąd prosumenci mogą uzyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) do 28 tys. zł dofinansowania na mikroinstalację fotowoltaiczną, magazyn energii elektrycznej i magazyn ciepła.
3.9.2024
Uprawnionym do wniesienia skargi na decyzję administracyjną jest m.in. każdy, kto ma w tym interes prawny (skarga musi więc dotyczyć jego własnej sprawy administracyjnej, czyli przewidzianej w przepisach prawa administracyjnego możliwości wydania decyzji lub innego aktu, w którym skonkretyzowane (...)
26.8.2024
W aplikacji mObywatel użytkownicy mogą od niedawna regulować swoje zobowiązania wobec urzędów nie tylko za pomocą BLIKA, ale też używając kart płatniczych. Wkrótce funkcja będzie dostępna również na portalu mObywatel.gov.pl. Pilotaż nowej metody płatności rozpoczął (...)
5.8.2024
Mogą Cię ukarać, ale nie możesz ugryźć kontrolera.
31.7.2024
Przepisy wprowadzają jednoznaczne zasady zachowania kierowców w dwóch istotnych dla bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego sytuacjach: gdy zachodzi potrzeba umożliwienia służbom ratowniczym szybkiego dotarcia na miejsce zdarzenia drogowego, a także gdy występuje zwężenie (...)
8.7.2024
Ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów wchodzi w życie generalnie 25 września 2024 r. Dowiedz się, co warto wiedzieć o ochronie sygnalistów.
27.6.2024
„Podróże z klasą” i „Kto Ty jesteś? – Polak mały” - to nowe propozycje Ministra Edukacji dla uczniów i przedszkolaków. W czerwcu br. rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych dla uczniów i różnego (...)
31.5.2024
Prawa człowieka wynikają z przyrodzonej człowiekowi godności, przysługują każdemu bez względu na, między innymi, rasę, płeć, język, wyznanie, przekonania polityczne, pochodzenie narodowe i społeczne, majątek. Nie można się ich zrzec. Władza ich nie nadaje ani nie może ich odebrać.
12.5.2024
Po tragicznej śmierci Kamilka z Częstochowy zapewniono system ochrony dzieci przed przemocą, który wprowadziły przepisy nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nazwane „ustawą Kamilka”.
23.4.2024
Rozpoczął się pilotaż programu „Edukacja z wojskiem” dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Program edukacyjno-obronny przygotowany i realizowany wspólnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej ma objąć około 3,5 (...)
15.4.2024
Obowiązek meldunkowy (zameldowanie i wymeldowanie) ma charakter natury administracyjnej i nie ma wpływu np. na "prawo" do mieszkania. Zameldowanie potwierdza fakt przebywania osoby w tym miejscu i jej zamiar przybywania stałego. Jeżeli zatem określona osoba posiada tytuł prawny do zajmowania lokalu, (...)
23.2.2024
Unijny akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA) zaczął obowiązywać w Unii Europejskiej. W Ministerstwie Cyfryzacji odbyły się już konsultacje dotyczące ogólnych założeń, na których ma być oparta polska ustawa wdrażająca regulację. Nowe przepisy mają poprawić (...)
12.2.2024
Wznowienie postepowania nalezy do szczególnych środków uchylenia ostatecznej decyzji administracyjnej. Żądanie wznowienia może być uzasadnione ściśle okreslonymi w przepisach okolicznościami. Wznowienie postępowania administracyjnego pozwala na uchylenie wydanej decyzji administracyjnej, która (...)
5.12.2023
Zima to czas, kiedy na drogach panują trudne warunki atmosferyczne. W związku z tym ważne jest, aby dbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Jednym z istotnych elementów jest odpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy w zimie. Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, (...)
1.12.2023
Samorząd terytorialny jest formą organizacji społeczności lokalnych powołaną do kierowania i zarządzania sprawami publicznymi w interesie mieszkańców. Do istotnych cech samorządu zaliczyć należy to, że: przepisy prawa powinny zagwarantować określonym grupom społecznym i wyłonionym przez (...)
24.11.2023
Z pewnością nikt nie chciałby mieć nazwiska, którego brzmienie wywołuje drwiące uśmiechy wśród znajomych. Niestety zdarza się dość często, że czyjeś nazwisko lub imię może być po prostu śmieszne lub wręcz obraźliwe. W takiej sytuacji można skorzystać z prawa do wniesienia wniosku (...)
23.11.2023
Prawdopodobnie każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył przykrych następstw zakłócania ciszy nocnej. Nasz spokojny sen wpływa na sprawne funkcjonowanie organizmu za dnia, dlatego warto go bronić.
6.11.2023
1 listopada br. weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, która wprowadza m.in. usługi sąsiedzkie jako nową formę usług opiekuńczych. Gminy, które zdecydują się realizację tej formy wsparcia, będą mogły uzyskać dofinansowanie w ramach Korpusu Wsparcia (...)
2.11.2023
Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące organizacji studiów podyplomowych. W sposób szczególny przybliżamy i objaśniamy przepisy w zakresie studiów podyplomowych przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela.
23.10.2023
1 listopada br. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, która wprowadza m.in. nową formę usług społecznych – usługi sąsiedzkie. To wsparcie przede wszystkim dla osób starszych, które potrzebują pomocy np. przy zrobieniu zakupów czy sprzątaniu (...)
21.10.2023
Obowiązek korzystania z e-Doręczeń będzie dotyczył wszystkich podmiotów publicznych oraz firm rejestrowanych w KRS i CEiDG. Obowiązek ten będzie wprowadzany stopniowo, zgodnie z ustalonym harmonogramem. e-Doręczenia to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru.
4.10.2023
Studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, niezależnie od wieku, kształcący się na studiach pierwszego i drugiego stopnia oraz na jednolitych studiach magisterskich mogą ubiegać się o bezzwrotne wsparcie finansowe. Wśród form pomocy są: stypendium socjalne, stypendium dla (...)
Masz inne pytanie do prawnika?
Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zapytaj prawnika