Prawo administracyjne - Zmiany w prawie (strona: 20)

Ulice zdekomunizowane

13.12.2017

Dzięki decyzjom wojewodów patronami polskich ulic nie będą już m.in. Armia Ludowa, gen. Zygmunt Berling czy Obrońcy Stalingradu. Ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie. Dokumentów będzie można używać (...)

Mobilna biblioteka nie tylko dla uczniów

13.12.2017

Uruchomiono internetową bibliotekę, w której uczniowie z całej Polski znajdą lektury do szkół podstawowych i liceów. Nie będą musieli wyrabiać sobie kart ani stać w kolejkach. Nie grozi im także, że ktoś ich ubiegnie i wypożyczy książkę przed nimi – (...)

Ułatwienia dla pożytecznych obcokrajowców

13.12.2017

Nowelizacja ma na celu usprawnienie procedury legalizacji pobytu cudzoziemców i ich rodzin, którzy będą ubiegać się o pobyt czasowy w Polsce w związku z przeniesieniem wewnątrz przedsiębiorstwa spoza UE oraz cudzoziemców studiujących w Polsce, poszukujących pracy po (...)

Nowy, stary rząd

11.12.2017

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda powołał Mateusza Morawieckiego na urząd Prezesa Rady Ministrów. Powołał też członków Rady Ministrów. Prezydent odebrał również przysięgę od premiera i nowo powołanych członków rządu.

Rozwijanie strzelnictwa

11.12.2017

Korzystając ze środków z budżetu obronnego, będzie można przekazywać samorządom dotacje na budowę i remonty strzelnic oraz rozwijanie sportu strzeleckiego. Jednym z warunków dotowania strzelnic ma być możliwość szkolenie wojska. Projekt przewiduje również, że MON będzie (...)

Dokumenty publiczne mają być bezpieczniejsze

6.12.2017

 Nowa ustawa ma stworzyć skuteczny system bezpieczeństwa dokumentów publicznych. Potrzeba kompleksowego uregulowania kwestii dokumentów publicznych wynika z zagrożeń przestępstwami fałszowania dokumentów, wpływającymi bezpośrednio na bezpieczeństwo państwa i (...)

Działa Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego

30.11.2017

Wdrożony przez GITD Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego to m.in. baza danych przedsiębiorców transportu drogowego, umożliwiająca wymianę gromadzonych w rejestrze danych z innymi krajami Wspólnoty Europejskiej. Użytkownicy korzystający z (...)

Zakaz handlu w niedziele

29.11.2017

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele wejdzie w życie 1 marca 2018 r. i właśnie od tego momentu w kolejnych miesiącach przyszłego roku będą dwie niedziele handlowe (pierwsza i ostatnia), w 2019 r. – jedna niedziela w miesiącu (ostatnia), a od 2020 r. zakaz handlu obowiązywał będzie (...)

Finansowanie zadań oświatowych po nowemu

27.11.2017

Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych obejmuje zmiany w sposobie finansowania oświaty oraz w ustawie Karta Nauczyciela. To pierwszy etap planowanych rozwiązań, które docelowo uporządkują system finansowania zadań oświatowych, tak aby był on przejrzysty i łatwiejszy w stosowaniu (...)

Ustawa o płatnościach bezgotówkowych w konsultacjach publicznych

27.11.2017

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem płatności elektronicznych. Oprócz upowszechnienia ich stosowania, ustawa ma przyczynić się do zastąpienia części transakcji gotówkowych, cyfrowymi instrumentami płatniczymi, (...)

Wkrótce będzie Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

26.11.2017

Już 1 września przyszłego roku pierwsze szkoły zaczną funkcjonować w Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. To nie tylko podłączenie do szybkiego internetu, ale również dostęp do treści edukacyjnych oraz darmowe narzędzia bezpieczeństwa w sieci, pozwalające jednocześnie identyfikować (...)

Lepsza diagnoza sytuacji smogowej?

25.11.2017

Celem proponowanej nowelizacji przepisów ustawowych jest podniesienie jakości badań powietrza atmosferycznego, a także wzmocnienie systemu oceny wpływu zanieczyszczeń na środowisko i zdrowie ludzi (chodzi o podejmowanie skutecznych działań naprawczych i usprawniających zarządzanie jakością (...)

W domach pomocy społecznej i innych placówkach ma być lepiej

24.11.2017

Poprawa bezpieczeństwa oraz warunków pobytu osób starszych i niepełnosprawnych przebywających w placówkach całodobowej opieki, ograniczenie skali nieprawidłowości czy poszerzenie katalogu zwalniania z opłat – to najważniejsze zmiany, jakie przewiduje projekt ustawy (...)

Weterani zwolnieni z odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej

21.11.2017

Celem nowelizacji jest wsparcie członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa przewiduje możliwość zwolnienia członków Korpusu z ponoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej z urzędu albo na wniosek, w części lub całkowicie.

Serce unijnego systemu ochrony granic w Warszawie

21.11.2017

21 listopada br. weszło w życie porozumienia o siedzibie Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex). Siedziba Frontexu – jednej z najważniejszych unijnych agencji – znajdzie się w Warszawie. Głównym zadaniem unijnej agencji Frontex jest pomoc w zarządzaniu (...)

Zmiany w Prawie prasowym dotyczące autoryzacji

20.11.2017

Nowelizacja ustawy o Prawie prasowym dotyczy autoryzowania tekstów przez osoby udzielające informacji. Dziennikarz nie będzie mógł odmówić osobie udzielającej informacji autoryzacji dosłownie cytowanej wypowiedzi, o ile nie była ona uprzednio publikowana lub była wygłoszona (...)

Eksmisje nie mogą prowadzić do bezdomności...

18.11.2017

TK orzekł, iż eksmisje w ramach egzekucji administracyjnej nie mogą prowadzić do bezdomności. Opróżnienie lokalu przez osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej bez wskazania jakiegokolwiek lokalu lub pomieszczenia, do którego ma ona nastąpić, czyli dokonanie eksmisji (...)

Będą kary za cofanie liczników samochodowych

16.11.2017

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmiany w prawie, które mają ukrócić oszukańczy proceder „przekręcania” liczników w używanych samochodach. Np. za każde „przekręcenie” licznika będzie grozić od 3 miesięcy do 5 lat więzienia – (...)

Planowane zmiany na drogach

16.11.2017

Zaproponowano zmiany, które umożliwiają zaliczenie wszystkich kategorii dróg publicznych lub ich odcinków do dróg o znaczeniu obronnym. Natomiast inny projekt przewiduje, że nazwy zagranicznych miast na znakach drogowych będą zapisywane także po polsku.

Małolaty nie skorzystają z solarium

13.11.2017

Nowa ustawa przewiduje m.in. całkowity zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, obowiązek zamieszczania w miejscach udostępniania solariów informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium oraz całkowity zakaz promocji (...)

Szybciej CEPiK 2.0

31.10.2017

Zmiany w Prawie o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustawach przyspieszają wejście w życie przepisów dotyczących systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0), w zakresie odnoszącym się do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).

Więcej pieniędzy na opiekę nad dziećmi

30.10.2017

Trzykrotnie większe środki na wsparcie instytucji opieki nad najmłodszymi, łatwiejsze ich zakładanie oraz większe bezpieczeństwo dzieci – to niektóre ze zmian dot. programu Maluch+. Ruszyła edycja 2018. O dofinansowywanie mogą ubiegać się wszystkie podmioty działające na (...)

Wniosek o 500+ do końca października

27.10.2017

Wsparciem programu „Rodzina 500 plus” do końca sierpnia br. objętych zostało prawie 4 mln dzieci. Trwa przyjmowanie wniosków na nowy okres. Jeżeli złożymy go w październiku to mamy gwarancję otrzymania 500+ na cały okres świadczeniowy. Przepisy unijne nie pozwalają (...)

Życie publiczne ma być jawne

25.10.2017

Minister Mariusz Kamiński i minister Maciej Wąsik zaprezentowali w projekt ustawy o jawności życia publicznego. Jego celem jest wzmocnienie przejrzystości zarządzania państwem oraz jego majątkiem. Ustawa ma przyczynić się do bardziej efektywnego zarządzania państwem, a także będzie (...)

Co zakłada ustawa okołobudżetowa na przyszły rok?

24.10.2017

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2018 (czyli tzw. ustawy okołobudżetowej). Ponadto rząd zdecydował o wprowadzeniu korekty do przepisów dotyczących budżetu na rok 2017. Z danych (...)

Legitymacja osoby niepełnosprawnej a korzystanie z ulg i uprawnień

23.10.2017

Wkrótce rozpocznie się wydawanie legitymacji dokumentujących niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności według nowych wzorów, w tym dla osób, które uzyskały orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność po 1 września 2017 r. Czy można korzystać (...)

Projekt Dużej Ustawy Reprywatyzacyjnej

21.10.2017

Projekt Dużej Ustawy Reprywatyzacyjnej trafi do szerokich konsultacji. Nowa ustawa ma zakończyć wszelkie patologiczne zjawiska, które przyjęły formę dzikiej reprywatyzacji. Ostatecznie utraci moc dekret Bieruta.

Współpraca dotycząca restytucji dóbr kultury

21.10.2017

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie współpracy dotyczącej restytucji dóbr kultury, w tym zwrotu dóbr kultury wyprowadzonych z naruszeniem prawa z terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej. Ma ono zapewnić prawidłową współpracę i koordynację (...)

Więcej pieniędzy na budowę Muzeum Historii Polski

20.10.2017

Zwiększenie budżetu na budowę Muzeum Historii Polski z 310 do 659 mln zł oraz wydłużenie terminu budowy do 2020 r. – takie zmiany wprowadza nowelizacja uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie". 

Koniec gabinetów politycznych na szczeblu samorządowym

19.10.2017

Zmiany w ustawie o pracownikach samorządowych przewidują likwidację gabinetów politycznych funkcjonujących na szczeblu samorządowym przy wójtach (burmistrzach, prezydentach miast), starostach i marszałkach województw.

Nowe święto państwowe

15.10.2017

Ustawa o ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej ma na celu ustanowienie świętem państwowym dzień 12 lipca - dla upamiętnienia zasług polskiej wsi i jej patriotycznej postawy w walce z okupantami podczas II Wojny Światowej.

10 tys. zł za deputat węglowy

13.10.2017

Projekt ustawy zakłada jednorazową wypłatę rekompensaty za utracone prawo do świadczenia w wysokości 10 tysięcy złotych netto. Wypłata świadczenia zaplanowana jest do końca 2017 roku.

Koniec patologii przy reprywatyzacji

11.10.2017

Przygotowano pierwszy po 1989 roku kompleksowy projekt ustawy pozwalający definitywnie uregulować kwestie reprywatyzacji dóbr przejętych przez władze komunistyczne po 1944 roku. Nowa ustawa zakończy wszelkie patologiczne zjawiska, które przyjęły formę tzw. dzikiej reprywatyzacji. (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika