Prawo administracyjne - Zmiany w prawie (strona: 18)

Nie będzie referendum konstytucyjnego

26.7.2018

Senat nie wyraził zgody na zarządzenie przez prezydenta RP ogólnokrajowego referendum konsultacyjnego w sprawie zmian lub uchwalenia nowej konstytucji. 

„Dostępność plus” i włączanie wyłączonych

22.7.2018

Rząd zdecydował, że w latach 2018-2025 realizowany będzie program Dostępność plus. Zero wykluczenia – to z kolei hasło przewodnie ustawy o dostępności cyfrowej, która właśnie trafiła do konsultacji społecznych.

E-dowody już niedługo

21.7.2018

Według projektu, od marca 2019 r. rozpocznie się wydawanie nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną.

Kiedy będą wyższe zasiłki z pomocy społecznej?

21.7.2018

Rada Ministrów przyjęła 11 lipca 2018 r. rozporządzenie w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Wyższe kryteria zaczną obowiązywać od 1 października 2018 r.

Medycyna na UKSW

15.7.2018

Nowelizacja zakłada utworzenie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie kierunku lekarskiego i prowadzenie go w nowo powołanym Collegium Medicum.

Co sądzisz o zmianie czasu?

13.7.2018

Komisja Europejska postanowiła zapytać mieszkańców UE, czy chcą zmian w kwestii zmiany czasu. Konsultacje potrwają do 16 sierpnia 2018 r. Wyraź swoją opinię!

Opłaty za pobyt w DPS trzeba ustalić w decyzji

6.7.2018

Obowiązek wnoszenia przez osoby zobowiązane opłat za pobyt w domu pomocy społecznej umieszczonej w nim osoby, a w konsekwencji wydanie decyzji o zwrocie kosztów poniesionych zastępczo przez gminę, wymaga uprzedniego skonkretyzowania i zindywidualizowania tego obowiązku począwszy od dnia (...)

Jakie będą znaki wojsk obrony terytorialnej?

6.7.2018

Nowelizacja przewiduje wprowadzenie dla Wojsk Obrony Terytorialnej symboliki przysługującej rodzajowi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – orła wojskowego i flagi rodzaju sił zbrojnych.

Dzienni opiekunowie - samorządy łatwiej ich zatrudnią

5.7.2018

Otwarty i konkurencyjny nabór zamiast zbiurokratyzowanych i czasochłonnych konkursów na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – taki sposób wyboru dziennych opiekunów przez jednostki samorządu terytorialnego i instytucje publiczne (...)

Kontrola przewozu produktów leczniczych

3.7.2018

14 czerwca weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw. W jej ramach monitorowaniem przewozu zostały objęte produkty lecznicze, wyroby medyczne oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, (...)

Projekt nowelizacji ustawy - Prawo oświatowe

3.7.2018

Zmiany w klasyfikacji zawodów, finansowaniu szkół zawodowych, praktycznej nauki zawodu w tym kształceniu młodocianych, we współpracy szkół z pracodawcami, egzaminach zawodowych, awansie zawodowym uwzględniającym nauczycieli polonijnych to najważniejsze obszary ujęte (...)

Zmiany powrotne w IPN

27.6.2018

Sejm błyskawicznie znowelizował ustawę o IPN. Zmiana uchyla artykuł przewidujący odpowiedzialność karną za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej. 

Kolejna zmiana ustawy o kierujących pojazdami

26.6.2018

Dzięki zmianom w ustawie o kierujących pojazdami, osobie ubiegającej się o prawo jazdy oraz o pozwolenie na kierowanie tramwajem będą realnie groziły konsekwencje prawne w przypadku złożenia nieprawdziwego oświadczenia.

Niesłyszący za kierownicą

22.6.2018

Nowelizacja przesądza, że ograniczenia słuchu nie są przeciwskazaniem zdrowotnym w możliwości zdobycia prawa jazdy w kategorii C i C1 (samochody ciężarowe). Stwarza osobom niesłyszącym lub niedosłyszącym, dla których podstawowym sposobem komunikowania się jest język migowy, możliwość (...)

Mecenat państwa obejmie też zagraniczne inicjatywy

21.6.2018

Nowelizacja ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej zakłada rozszerzenie mecenatu państwa nad działalnością kulturalną o ochronę dziedzictwa narodowego poza granicami kraju.

W stanie wyższej konieczności można łamać przepisy drogowe...

18.6.2018

Kierowca przekraczający dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h lub przewożący zbyt dużą liczbę pasażerów nie będzie karany zatrzymaniem prawa jazdy, jeżeli działał w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem grożącym dobru chronionemu (...)

Pytania o konstytucję...

14.6.2018

Prezydent RP przedstawił propozycje pytań referendalnych w sprawie kształtu przyszłej konstytucji RP.

Zmiany w systemie monitorowania przewozu SENT

14.6.2018

Podstawowym celem nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw jest objęcie systemem monitorowania kolejowych przewozów towarów tzw. wrażliwych (paliwa silnikowe i ich pochodne, w tym biodiesel; dodatki do paliw; oleje (...)

Kierowcy nadal muszą wozić ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu

10.6.2018

W związku z licznymi wątpliwościami, od kiedy kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz potwierdzania zawarcia polisy OC, Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniło, że zmiana ta wejdzie w życie w terminie określonym w komunikacie ogłoszonym przez Ministra Cyfryzacji. 

Zwalczanie „fake news” - w kierunku większej cenzury?

9.6.2018

W swoim komunikacie Komisja Europejska przedstawiła kompleksowe podejście, które ma na celu reagowanie na te poważne zagrożenia poprzez promowanie ekosystemów cyfrowych opartych na przejrzystości i uprzywilejowaniu dostępu do informacji wysokiej jakości, umożliwienie obywatelom (...)

Ubój rytualny tylko w zatwierdzonych rzeźniach

8.6.2018

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 29 maja 2018 r., w wyroku w sprawie C-426/16 - Liga van Moskeeën en Islamitische Organisaties Provincie Antwerpen VZW i in. przeciwko Vlaams Gewest, potwierdził, że ubój rytualny bez ogłuszenia może być przeprowadzany tylko w zatwierdzonych (...)

Europosłowi nie można kneblować ust

6.6.2018

Sąd UE stwierdził nieważność decyzji Prezydium Parlamentu Europejskiego nakładających sankcje na europosła Korwina-Mikkego z powodu jego wypowiedzi na sali obrad. 

Paszporty w nowym wydaniu

6.6.2018

Nowe dokumenty będą lepiej zabezpieczone, a na ich stronach znajdą się motywy graficzne związane z obchodzoną w tym roku rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Młodzież i kultura w UE

1.6.2018

Europejska legitymacja studencka, automatyczne wzajemne uznawanie dyplomów i okresów nauki za granicą, poprawa kompetencji językowych młodych ludzi – to niektóre elementy, które mają tworzyć nową strategię dla młodzieży oraz program na rzecz kultury według (...)

Gospodarka bez odpadów?

29.5.2018

Rada UE przyjęła pakiet odpadowy, który ustanawia nowe przepisy o gospodarce odpadowej i prawnie wiążące cele recyklingowe.

Bezpieczne wizy do UE?

28.5.2018

Bardziej wnikliwe badanie podań o tzw. wizy Schengen, z wykorzystaniem wszystkich dostępnych baz danych – KE modernizuje wizowy system informacyjny, aby lepiej zabezpieczyć granice zewnętrzne Unii. 

Europa w bezpiecznym ruchu

28.5.2018

Pierwsze w historii normy emisji CO2 dla pojazdów ciężarowych o dużej ładowności, zaawansowane systemy bezpieczeństwa w autach osobowych, rozwój zautomatyzowanych i połączonych z internetem systemów mobilności - proponuje KE.

Konsultacje w sprawie przyszłości Europy

27.5.2018

Trwają konsultacje społeczne, w których Europejczycy mogą wypowiedzieć się, w jakim kierunku ma podążać Unia Europejska. Internetowa ankieta zawiera 12 pytań opracowanych przez grupę obywateli.

Coraz bliżej e-dowody

12.5.2018

Zaproponowane przepisy zakładają, że dowód osobisty z warstwą elektroniczną, tak jak dotychczas, będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw.

Mniej wolności i prywatności dla większego bezpieczeństwa...

10.5.2018

Komisja zaproponowała nowe narzędzia do transgranicznego gromadzenia elektronicznych materiałów dowodowych w ramach procesów karnych, a także łatwiejszy dostęp organów ścigania do informacji finansowych osób podejrzanych o terroryzm, dane biometryczne we wszystkich (...)

Kto dostanie Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości?

4.5.2018

Celem prezydenckiego projektu jest ustanowienie nowego odznaczenia – Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości, którego nadanie stanowić będzie formę wyróżnienia osób związanych z odzyskaniem i umacnianiem niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.

Więcej oznakowań na przejazdach

28.4.2018

Do końca maja 2018 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakują 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych naklejkami zawierającymi indywidualny numer przejazdu oraz telefony alarmowe.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika