Prawo spadkowe: Zachowek - Porady prawne (strona: 2)

Przepisanie mieszkania z babki na wnuka

Moja babka chce przepisać na mnie swoje mieszkanie własnościowe. W księdze wieczystej jednak jest wpisany dziadek i babcia. Dziadek nie żyje juz 12 lat. Babka ma 3 dzieci - 2 synów i córkę. Chcemy (...)

Przywrócenie terminu wniesienia sprawy o zachowek

Z powodu choroby nie wniosłem w terminie sprawy o zachowek. Czy przedstawiając zaświadczenie lekarskie i opinię biegłego lekarza można termin wniesienia sprawy o zachowek przywrócić?

Unieważnienie wykupu mieszkania kwaterunkowego

W mieszkaniu kwaterunkowym babci zameldowany był wnuk (faktycznie nie mieszkał). Wnuk dał babci pieniądze, a ona wykupiła od miasta za 10% wartości rynkowej lokal (bo mieszkała tam powyżej 10 lat), (...)

Dziedziczenie testamentowe rodzeństwa

Wujek nie miał najbliższej rodziny, jego bracia nie żyją, rodzice również. Żyją obie żony braci i mają po dwoje dzieci, które nie są zamężne. Ja jestem po rozwodzie. Kto dziedziczy po zmarłym (...)

Zachowek dla rodzeństwa

Jest rodzeństwo brat i dwie siostry. Rodzeństwo to nie ma wstępnych (rodzice nie żyją). Jedna z sióstr nie posiada męża ani dzieci. Co się dzieje jeżeli właśnie ta bezdzietna siostra zapisze (...)

Prawo do zachowku i spadku

Moja przyrodnia siostra nie miała żadnych kontaktów z własnym ojcem od 1960 roku (siostra urodziła się w 1956 r). Mieszkali w odległości kilkuset kilometrów od siebie. Ani mama, ani ona nie otrzymywała (...)

Darowizna a zachowek

Kilka miesięcy temu mój ojciec spisał notarialnie akt darowizny, w którym darował siostrze swój udział (52%) w kamienicy w centrum Krakowa. Siostra z rodziną obecnie mieszkają w tej kamienicy. (...)

Wydziedziczenie bez przyczyny

Moja babcia zmarła w styczniu br. Babcia zapisała cały swój spadek swoim córkom, wydziedziczając dzieci swojego zmarłego syna tzn. mnie wraz z siostrą. 28 czerwca odbędzie się posiedzenie o stwierdzenie (...)

Darowizna a zachowek

Małżeństwo miało dwoje dzieci (X i Y). W styczniu 2006 zmarła matka (mąż matki zmarł wcześniej). Po śmierci męża matka przekształciła prawo do lokalu z lokatorskiego spółdzielczego na własnościowe. (...)

Termin do zapłaty zachowku

Mąż w testamencie przepisał mi mieszkanie, które wyczerpuje cały po nim spadek. Po jego śmierci zjawiła się jego córka z zagranicy, która nie utrzymywała przez lata z nim i mną żadnych kontaktów. (...)

Roszczenia wnuka do testamentu i darowizny

Babcia zapisała mojej siostrze w testamencie mieszkanie będące jej własnością i zameldowała ją tam. Teraz w obawie przed roszczeniami jednego z wnuków (córki babci i ja, brat przyszłej spadkobierczyni (...)

Osoba niegodna zachowku

Mąż w testamencie przepisał mi mieszkanie. Po jego śmierci adoptowana córka, która otrzymała od niego w swoim życiu wszystko: mieszkanie, studia itp. rości sobie prawo do zachowku. Przez lata (...)

Dziedziczenie roszczenia o zachowek

X wystąpił przeciwko swojej przyrodniej siostrze z roszczeniem o zapłatę kwoty z tytułu zachowku swojej matki, której był jedynym spadkobiercą. Stwierdził, że jego matka nie została powołana (...)

Testament notarialny a prawo do zachowku

Mój ojciec po śmierci swoich rodziców został adoptowany wraz ze swoją siostrą przez osobę, która wcześniej nie należała do jego rodziny. Było to w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. (...)

Zachowek a oszczędności spadkodawcy

W postępowaniu sądowym o zachowek reprezentuję jako przedstawiciel ustawowy mojego małoletniego syna. W trakcie postępowania sądowego na mój (powoda) wniosek sąd zażądał od banku, w którym (...)

Zachowek a zmiana stwierdzenia nabycia spadku

Gdy w trakcie toczącej się sprawy o zachowek został złożony pozew o zmianę stwierdzenia nabycia spadku, można złożyć wniosek o wstrzymanie postępowania o zachowek do czasu zakończenia postępowania (...)

Sfałszowany testament a zachowek

Trwa od dwóch lat postępowanie o sfałszowanie testamentu przez spadkobiercę, który przejął w ten sposób cały majątek. Czy wystąpienie o zachowek pozostałych uprawnionych do spadku oznaczałoby (...)

Wartość darowizny a wysokość zachowku

Ojciec przekazuje mi w formie notarialnej umowy darowizny - własność domu. Dom jest stary, zniszczony i wymaga remontu. Ma obecnie np. wartość 120.000 zł. (porównując aktualne ceny rynkowe podobnych (...)

Termin wypłaty zachowku

Proszę o podanie terminów zapłaty podatku od spadków i darowizn w przypadku dobrowolnej wypłaty zachowku w ratach osobie uprawnionej do zachowku. Czy obowiązują jakieś terminy do wypłaty zachowku (...)

Stosunki rodzinne a spadek

Mieszkam z Babcią. Babcia jest drugą żoną Dziadka (zmarł w 1988 r.). Dziadek z poprzedniego małżeństwa ma 4 dzieci, w tym jedna z jego córek jest moją mamą. Babcia natomiast nigdy nie miała (...)

Cesja wierzytelności o zachowek

Jakie są warunki dokonania cesji wierzytelności o zachowek?

Pozew o zachowek

Mojej żonie i jej przyrodniej siostrze przysługuje zachowek od jedynego spadkobiercy uczynionego w testamencie przez ich ojca. Wobec niemożności porozumienia się z jedynym spadkobiercą co do wysokości (...)

Otwarcie testamentu a pozew o zachowek

Mam prawo do zachowku, czy wniosek o zachowek ma być złożony do sądu w trakcie sprawy tzn. otwarcia testamentu czy jest to zupełnie osobne działanie? Nadmieniam, iż spadkobierca zobowiązany do (...)

Wymagania dla dziedziczenia gospodarstwa rolnego

Czy żeby wnuk (uczy się w szkole podstawowej) mógł odziedziczyć gospodarstwo po zmarłych dziadkach musi spełniać jakieś specjalne wymogi?

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego

W 1977 r. zmarła moja matka, która nie zostawiła testamentu na gospodarstwo rolne wraz zabudowaniem. W 2007 r. będzie 30 lat od zasiedzenia przeze mnie. Czy w roku 2007 będę mógł złożyć do sądu (...)

Zabezpieczenie roszczenia o zachowek

Siostra jest jedynym spadkobiercą testamentowym. Jaką umowę zawrzeć z siostrą, aby była wiarygodna, egzekwowalna co do zapłaty zachowku gdy w skład spadku wchodzi mieszkanie własnościowe (wykupione (...)

Odmowa przyjęcia zachowku

Czy można odmówić przyjęcia zachowku i jakie są tego konekwencje?

Jaką część spadku stanowi zachowek w przypadku kiedy jednemu z dwojga dzieci ojciec nic nie zapisze?

Jaką część spadku stanowi zachowek w przypadku kiedy jednemu z dwojga dzieci ojciec (matka nie żyje) nic nie zapisze?

Jaka część zachowku należy mi się po ojcu jeżeli, gdy zmarł byłam niapełnoletnia, a uzyskałam pełnoletnosć w trakcie trwania postępowania spadkowego

Jaka część zachowku należy mi się po ojcu jeżeli, gdy zmarł byłam niapełnoletnia, a uzyskałam pełnoletnosć w trakcie trwania postępowania spadkowego?

Wydziedziczenie małoletniego

Czy testamentem można dziecko pozbawić zachowku?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika