e-prawnik.pl Porady prawne

Ubezpieczenia zdrowotne porady prawne - Strona 5

Artykuły

Informacje

Pytania i odpowiedzi

Forum

 • Dowód podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu

  Mój mąż (obywatel Niemiec) prowadzi w Polsce działalność gospodarczą, a zatem opłaca ZUS. Ma również - wykupioną wcześniej - polisę w Niemczech (na zasadzie: on płaci tu za leczenie, a potem (...)

  Dowód podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu
 • Konsekwencje zatrudnienia jedynego wspólnika

  Czy obecnie, po wprowadzonych zmianach w k.s.h., jedyny wspólnik i zarazem jedyny członek zarządu, może skutecznie zawrzeć ze spółką umowę o pracę? Czy wynagrodzenie z tego tytułu będzie kosztem (...)

  Konsekwencje zatrudnienia jedynego wspólnika
 • Prawo do świadczeń zdrowotnych małżonka

  Żona jest pracownikiem, za którego są odprowadzane wszystkie składki ubezpieczeniowe łącznie z ubezpieczeniem zdrowotnym. Mąż przebwa w chwili obecnej na urlopie bezpłatnym i nie są płacone (...)

  Prawo do świadczeń zdrowotnych małżonka
 • Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy

  Zaczynam prowadzić własną działalność gospodarczą. Jednocześnie jestem zatrudniona na pół etatu w firmie, która opłaca moje składki ZUS. Słyszałam, że muszę dodatkowo płacić ubezpieczenie (...)

  Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy
 • Składki zdrowotne w okresie urlopu bezpłatnego

  Złożyłem wniosek pracodawcy o udzielenie mi urlopu bezpłatnego na okres 1 miesiąca. Czy pracodawca będzie płacił składki na ubezpieczenie zdrowotne w okresie trwania urlopu bezpłatnego?

  Składki zdrowotne w okresie urlopu bezpłatnego
 • Opodatkowanie ryczałtem a składka zdrowotna

  Czy osoba będąca opodatkowana na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (17% stawka) odlicza składkę na ZUS (ubezpieczenie zdrowotne) od przychodu czy też od kwoty podatku jaką powinna (...)

  Opodatkowanie ryczałtem a składka zdrowotna
 • Składka zdrowotna a kilka firm

  Jeżeli jedna osoba jest udziałowcem w kilku spółkach z o.o. i kilku spółkach cywilnych oraz prowadzi jednoosobową działalność czy jest zobowiązana odprowadzać składkę na ubezpieczenie zdrowotne (...)

  Składka zdrowotna a kilka firm
 • Prowadzenie działu specjalnego z składka zdrowotna

  Czy osoba prowadząca "dział specjalny produkcji rolnej" będąca na rencie opłaca składkę zdrowotną?

  Prowadzenie działu specjalnego z składka zdrowotna
 • Umowa o pracę i zlecenie a składka zdrowotna

  Zatrudniam na umowę zlecenie pracownika, który ma podpisaną umowę o pracę z innym pracodawcą. Czy pracownik ten podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu i co jest podstawą wymiaru składki (...)

  Umowa o pracę i zlecenie a składka zdrowotna
 • Ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca studenta

  Ponownie zadaję pytanie dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego dla obcokrajowca, który studiuje w Polsce na studiach dziennych. Czy ma prawo korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego? Prosze o napisanie przepisów (...)

  Ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca studenta
 • Ubezpieczenie zdrowotne studenta z zagranicy

  Czy student obcokrajowiec, posiadając kartę czasowego pobytu ma prawo do bezpłatnego korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego?

  Ubezpieczenie zdrowotne studenta z zagranicy
 • Książeczka RUM

  Czy posiadajac stałe zameldowanie w Polsce i posiadajac książeczkę rum-u, mimo iż nie opłaca się żadnych składek, można korzystać z porad lekarskich? Co to są ksiażeczki rum-u i komu sie (...)

  Książeczka RUM
 • Obowiązek opłacania składki zdrowotnej od firmy

  Zarejestrowałem działalność - wpis do ewidencji z przewidywanym terminem rozpoczęcia: 01.04. Sposób rozliczeń: książka. Zwolnienie z VAT. Z uwagi na brak zleceń, faktycznie nie rozpocząłem (...)

  Obowiązek opłacania składki zdrowotnej od firmy
 • Ubezpieczenie zdrowotne studenta

  Czy obywatel polski, student studiów dziennych na uniwersytecie za granicą (Niemcy), jest ubezpieczony w Polsce z tytułu pracy rodziców, analogicznie jak studenci uczelni krajowych (oczywiście do (...)

  Ubezpieczenie zdrowotne studenta
 • Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnego

  Mój mąż miał w 99 roku założona firme ale z różnych względów musiał ją zawiesić. W tym momencie jest bezrobotny. Pytanie moje brzmi: czy mąż jest ubezpieczony i czy może chodzić do lekarza (...)

  Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnego
 • Świadczenia lekarskie dla żony-cudzoziemki

  Żona-cudzoziemka (obywatelstwo białoruskie), ma wizę, urodziła dziecko w szpitalu, ja pracuję, zatrudniony na stałe, jestem ubezpieczony w ZUS. Co zrobić, żeby nie płacić za szpital?

  Świadczenia lekarskie dla żony-cudzoziemki
 • Dokumentacja medyczna w przychodni

  Kto jest właścicielem dokumentacji medycznej przechowywanej w przychodni? Czy dyrektor przychodni może zakazać wydawania tej dokumentacji pacjentom?

  Dokumentacja medyczna w przychodni

1

2

3

4

5