Forum prawne (strona 298)

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem przebywającym na zwolnieniu lekarskim?

Zgodnie z art. 53 § 1 Kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż 3 miesiące, gdy pracownik ... Zobacz wątek

1 odpowiedzi

2013.4.30 10:36:6

Dyscyplinarka dla kobiety w ciąży na podst. art. 52 Kodeksu pracy

Pracodawca może wręczyć pracownikowi zwolnienie dyscyplinarne również w okresie kiedy jest on objęty okresem ochronnym np. na zwolnieniu lekarskim czy w czasie ciąży. Art 177 § 1 Kodeksu pracy. ... Zobacz wątek

1 odpowiedzi

2013.4.30 10:34:59

przyczyny odwołania pracownika z urlopu bezpłatnego

Przyczyny mogą być określone w momencie udzielenia urlopu. Co istotne mają one charakter konsensualnych uzgodnień pracownika i pracodawcy. ... Zobacz wątek

2 odpowiedzi

2013.4.30 10:34:17

umowa zlecenie i urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny dotyczy wyłącznie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. ... Zobacz wątek

1 odpowiedzi

2013.4.30 10:32:41

Indywidualne ogrzewanie w bloku

Witam,
widzę, że temat jest "starszy" ale chciałabym go trochę odświeżyć i prosić o radę. W kwietniu 2012r. kupiliśmy z mężem mieszkanie w wspólnocie.Wprowadziliśmy się w lipcu.Początkowo ... Zobacz wątek

4 odpowiedzi

2013.4.30 9:34:41

Jak wymeldować uciążliwego męża z mieszkania moich rodziców

Ile dni mu dacie, to Wasza sprawa. Naliczanie odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu musi być adekwatne do kosztów najmu porównywalnego lokalu. Natomiast z faktu, że facet będzie płacił ... Zobacz wątek

5 odpowiedzi

2013.4.30 9:13:6

czy kurator dla.....????

Witam,jestem mama 17 miesiecznego syna ale wczesniej przed jego poczeciem narozrabiałam...
Poczawszy od pobicia jednej z dziewczat dostalam wyrok DO KONCA LISTOPADA TEGO ROKU!!!!!!6 miesiecy w zawieszeniu ... Zobacz wątek

4 odpowiedzi

2013.4.29 20:33:25

Z powodu redukcji etatu należy zwolnić nauczyciela dyplomowanego z 17 letnim stażem pracy, czy dyplomowanego,

Z powodu redukcji etatu należy zwolnić nauczyciela dyplomowanego z 17 letnim stażem pracy, czy dyplomowanego, który nabył praw emerytalnych. Z powodu likwidacji oddziału muszę zwolnić jednego ... Zobacz wątek

0 odpowiedzi

2013.4.29 20:13:8

Praca za granicą

Córka podjęła legalną prace za granicą postanowiła na moje konto przesyłać pieniądze na utrzymanie wnuków którymi się opiekuje. Czy muszę to gdzieś zgłaszać? ... Zobacz wątek

8 odpowiedzi

2013.4.29 19:47:40

Jestem na praktykach studenckich oczywiście bezpłatnych. Czy muszę odrobić Boże Ciało skoro jest

Jestem na praktykach studenckich oczywiście bezpłatnych. Czy muszę odrobić Boże Ciało skoro jest to w ustawie dzień wolny od pracy? Czy są na to jakieś paragrafy? ... Zobacz wątek

0 odpowiedzi

2013.4.29 19:37:27

czy święto wypadające w tygodniu trzeba odpracować przepisy 2012?

Jestem na praktykach studenckich bezpłatnych oczywiście. Czy w ustawie jest, że muszę odrobić Boże Ciało skoro jest to dzień wolny od pracy? ... Zobacz wątek

1 odpowiedzi

2013.4.29 19:35:57

Ulga na dziecko

czy mogę odliczyc ulgę na dziecko,jezeli córka urodziła syna w Niemczech a jest zameldowana w Polsce.Syn jej ma obecnie 10 m-cy,i nie ma peselu bo w Niemczech jego nie nadaja. ... Zobacz wątek

3 odpowiedzi

2013.4.29 18:51:1

Jestem nauczycielką. Czy w okresie ochronnym przed emeryturą dyrektor może ograniczyć mi wymiar etatu

Jestem nauczycielką. Czy w okresie ochronnym przed emeryturą dyrektor może ograniczyć mi wymiar etatu do 14 godzin? ... Zobacz wątek

0 odpowiedzi

2013.4.29 18:36:39

Kiedy ustępuje prawo zastawu? Czy gdy najemca zwróci część sprzętu dłużnikowi gdy umowa zastawu

Kiedy ustępuje prawo zastawu? Czy gdy najemca zwróci część sprzętu dłużnikowi gdy umowa zastawu dotyczy wszystkich sprzętów to czy wtedy umowa zastawu spisana na całość staje się nie ważna ... Zobacz wątek

0 odpowiedzi

2013.4.29 18:22:10

jakie dane wpisujemy do pitu m

jakie dane wpisujemy do pitu m ... Zobacz wątek

0 odpowiedzi

2013.4.29 17:37:28

czy można prawnie bez jakichś probłemów, w wieźć e -papieros wraz z liquidem do irlandii, lecąc

czy można prawnie bez jakichś probłemów, w wieźć e -papieros wraz z liquidem do irlandii, lecąc samolotem?? ... Zobacz wątek

0 odpowiedzi

2013.4.29 16:24:55

Reklama działalności

Chciałem się nieco zareklamować w ramach mojejdziałalności SEO dla stron firmowych. Chciałem stworzyc strone www z opisem usługi. Jednak, czy mogę reklamować świadczenie usługi, gdy wykonywałbym ... Zobacz wątek

0 odpowiedzi

2013.4.29 16:4:59

moja pomyłka przy wpłacie podatku

Po obliczeniu PIT38 mojego i męż,mamy do zwrotu dla US moje 1100 i 2500 mąż. Niestety dopiero teraz zdałem sobie sprawę z tego że pomyliłam nasze nr. pesel....Co mam zrobić wie ktoś??? ... Zobacz wątek

0 odpowiedzi

2013.4.29 16:2:9

Darowizna zwolniona z podatku to dochód?

Dostalam darowizne od 15 tys zł. Zgłosilem ja na druku do urzedu skarbowego od darowizny nie płacilam podatku. Taka darowizna wchodzi w dochód do obliczania zasiłku rodzinnego dla mnie ?

... Zobacz wątek

0 odpowiedzi

2013.4.29 15:59:49

Odwołanie od decyzji KRUS

Czy ktoś składał odwołanie od decyzji KRUS w sprawie dodatku pielęgnacyjnego? Jak napisać odwołanie, na jaką podstawę prawną się powołać i gdzie złożyć. W miarę możliwości proszę o ... Zobacz wątek

0 odpowiedzi

2013.4.29 15:55:16

odszkodowanie po śmierci

Witam,
Członek mojej rodziny kilka dni temu zmarł w Norwegii. Od roku był tam na zasiłku dla bezrobotnych, który to zasiłek był płatny. Przedtem pracował tam 4 lata. Chciałbym się dowiedzieć ... Zobacz wątek

0 odpowiedzi

2013.4.29 15:51:16

Wniosek o udostępnienie informacji publicznej

Witam

Czy Gmina ma obowiązek udostępnić wnioskodawcy treść umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste i przeniesienie własności budynku, która została zawarta ze wspólnikami spółki ... Zobacz wątek

0 odpowiedzi

2013.4.29 13:28:12

ubezpieczenie telefonu a nowy właściciel

Witam,
kupiłam telefon na allegro od osoby, która posiada abonament w T-mobile. Telefon został ubezpieczony i abonent opłaca składkę co miesiąc. Posiadam fakturę za telefon i potwierdzenie, że ... Zobacz wątek

0 odpowiedzi

2013.4.29 12:21:39

Umowa o dzieło a wypowiedzenie

Tak na prawdę pracujesz bez pisemnej umowy więc nie masz żadnych konsekwencji prawnych - podpisujecie umowę z datą wstecz. Istnieje umowa ustna a ta jak wiemy jest ciężka do udowodnienia w każdym ... Zobacz wątek

3 odpowiedzi

2013.4.29 12:14:38

egzekucja komornicza

Komornik nie może Ci zająć całej pensji ... Zobacz wątek

8 odpowiedzi

2013.4.29 12:12:57

nieuregulowane sprawy

Witam, Rzeczywiście istnieje taka ewentualność, iż w razie niedostatku Pani ojciec może domagać się alimentów od Pani. Jednakże w sytuacji faktów przez Panią podanych z pewnością ... Zobacz wątek

1 odpowiedzi

2013.4.29 11:55:30

Witam. Mój sąsiad korzysta z działki, która jest moją własnościa (płot został źle postawiony).

Witam. Mój sąsiad korzysta z działki, która jest moją własnościa (płot został źle postawiony). od kilkunastu lat płacę za ziemie,z której nie korzystam, za to sąsiad tak. Chcę tą ziemię ... Zobacz wątek

0 odpowiedzi

2013.4.29 11:46:58

jestem 3 lata po slubie dowiedzialam sie ze moj moz mnie oszukiwal ma kredyt i czy teraz moge spisac

jestem 3 lata po slubie dowiedzialam sie ze moj moz mnie oszukiwal ma kredyt i czy teraz moge spisac z nim intercyze ... Zobacz wątek

0 odpowiedzi

2013.4.28 17:21:11

jakie jest kryterium na alimenty

jakie jest kryterium na alimenty
... Zobacz wątek

0 odpowiedzi

2013.4.28 16:22:4

POTRZEBUJĘ POMOCY. Chcę odebrać ojcu swojego dziecka prawa. Nie wiem czy mi się uda i co mogę zrobić żeby było lepiej?

Wypisałam wszystkie powody, któe mam zamiar przedstawić w sądzie. : WCZEŚNIEJ:
? Brak przystosowania się do życia w społeczeństwie- pobyt w więzieniu (kradzieże na wysoką skalę, ciężkie ... Zobacz wątek

3 odpowiedzi

2013.4.28 15:19:7

PILNE

Witam ,mam maly problem poniewaz zostalam ukarana za pobicie jednej z dziewczyn i wyrok od pana prokuratora byl jedno znaczny>6 miesiecy na 3 lata pozbawienia wolnosci,nadzor kuratora dla doroslych do ... Zobacz wątek

4 odpowiedzi

2013.4.28 13:26:21

Źle wykonana praca

Nie tak dawno zostało założone u mnie w domu ogrzewanie podłogowe. Wszystko przebiegło wyśmienicie. Odnowa całego domu, płytki położne. Dziś pojawia się problem. W piwnicy po ścianach zaczyna ... Zobacz wątek

0 odpowiedzi

2013.4.28 12:7:26

Jak napisać odwołanie od odmowy wypłaty kosztów wynajmu samochodu?

Jak napisać odwołanie od odmowy wypłaty kosztów wynajmu samochodu? Firma ubezpieczeniowa odmówiła mi wypłaty kosztów najmu samochodu zastępczego. Samochód uległ uszkodzeniu nie z mojej winy. ... Zobacz wątek

0 odpowiedzi

2013.4.28 11:57:37

Wynajem mieszkania donos

Jeżeli dane jej w umowie są fałszywe to umowa pisemna jest nieważna. Ale umowy ustne też są umowami.. ... Zobacz wątek

7 odpowiedzi

2013.4.28 11:30:46

Strony Internetowe na umowe o dzieło?

Możesz robić strony na umowę o dzieło. Nie jestem prawnikiem, ale jak zlecam to to zawsze jest dzieło. ... Zobacz wątek

1 odpowiedzi

2013.4.28 11:28:21

plagiat

Jako ,,pracownik" w rozumieniu Kodeksu Pracy wszystko co robisz przechodzi na rzecz pracodawcy, dostajesz za to wynagrodzenie i nikt nie musi podpisywać z Tobą żadnej dodatkowo umowy na przekazanie ... Zobacz wątek

4 odpowiedzi

2013.4.28 11:25:49

Użycie wyrazów w nazwie firmy

Czynem nieuczciwej konkurencji jest także używanie oznaczeń i nazw, o których mowa w moim wcześniejszym poście, nawet z dodatkiem ?rodzaj?, ?typ?, ?metoda? albo równoznacznym (art. 9 u.z.n.k.). ... Zobacz wątek

3 odpowiedzi

2013.4.28 11:5:10

Wykorzystanie fotografii innej firmy...

Nie jestem prawikiem, ale moim zdaniem to Firma A (zlecająca wykonanie dzieł, zapłaciła Wam więc zakładam, że prawa autorskie przeszły na nią) powinna się zwrócić do firmy B z wyjaśnieniem ... Zobacz wątek

1 odpowiedzi

2013.4.28 10:23:7

Umowa o dzieło bez spisanej umowy?

Na pewno jest tu próba kombinowania, czy w granicach prawa.. nie wiem, nie jestem prawnikiem. ... Zobacz wątek

1 odpowiedzi

2013.4.28 10:16:22

Zamówienie na emisję reklamy i automatyczne ponowienie zamówienia

Nie jestem prawnikiem, ale w zamówieniu nie ma nic o terminie na jaki jest udzilena reklama - publikowana od kiedy do kiedy, a na stronie dzi cennik nie dziala

Czy kolega próbował załatwić to polubownie ... Zobacz wątek

1 odpowiedzi

2013.4.28 10:14:22

Wpisanie spółki do rejestru spółek jawnych

Nie jestem prawnikiem, ale jestem współwłascicielem spółki jawnej. Przekształcenia są dobrowolne i obligatoryjne - dla spółek większych rozmiarów. Może zrobiliście błąd we wniosku, nie ... Zobacz wątek

1 odpowiedzi

2013.4.28 10:3:17

Jak to rozliczyc i czy w ogóle

Witam,
otóz sytuacja wygląda tak.

W zeszłym roku pracowałem w 2 firmach na umowę zlecenie. Z jednej dostałem PIT a z drugiej nie.
Firma nr 1 - niecałe 1500 netto
Firma nr 2 - niecałe 2000 ... Zobacz wątek

0 odpowiedzi

2013.4.28 9:48:33

Niewypłacalny klient

Jako nieprawnik - spytam ile razy dzwoniłeś, że nie masz przelewu i co on mówił? To nie jest raczej duża kwota więc może łatwiej załatwić to polubownie.

Czy strona działa i jest aktywna ... Zobacz wątek

1 odpowiedzi

2013.4.28 9:23:44

Rozwiązanie umowy cywilno prawnej - orkiestra weselna

Umowy cywilne mają to do siebie, że jest swoboda zawierania tych umów, w ramach prawa. Kodeks Cywilny nie definiuje wszystkiego dokładnie i to od Ciebie zależy, co uwzględnisz jakie kary i kiedy. ... Zobacz wątek

1 odpowiedzi

2013.4.28 9:17:0

Udostępnianie Danych osobowych

Nie jestem prawnikiem, więc nie wiem na ile Tobie pomogę, a na ilę przeszkodzę.

Na pewno nieetyczne jest podawanie takich danych - ja gdybym była w takiej sytuacji, nie chciałabym, by ktoś wiedział, ... Zobacz wątek

1 odpowiedzi

2013.4.28 9:5:50

Kleks na celulozie ? źródło relacji społecznych

Rola konkretnego człowieka w systemie społecznym to złożony wynik wielu czynników. Poczynając od genów, wyglądu, koloru skóry, płci, miejsca urodzenia, roli rodziców w społeczeństwie, zdolności ... Zobacz wątek

0 odpowiedzi

2013.4.28 1:2:40

ciąża a umowa zlecenie

Witam, chciałabym się poradzić w pewnej sprawie.
Mianowicie pracuję na umowę zlecenie w markecie, w którym umowę o pracę ma kilkanaście osób, a ja jako studentka mam umowę zlecenie. Teraz ... Zobacz wątek

0 odpowiedzi

2013.4.27 22:40:6

Alimenty - bardzo ważne!!

Wydaje mi się, że nie. W końcu co Sąd powie "dzień dobry musi pan płacić alimenty na nie powiem kogo ale pan musi "?. No nie. Ale są też inne metody, np zakaz zbliżania się czy coś w tym stylu. ... Zobacz wątek

1 odpowiedzi

2013.4.27 22:13:3

Ustawa śmieciowa - wspólnota mieszkaniowa

Co zrobić w sytuacji, gdy część mieszkańców wspólnoty mieszkaniowej deklaruje chęć selektywnej zbiórki odpadów, a część nie (różne opłaty)?
Jaką deklarację złożyć powinien zarząd ... Zobacz wątek

0 odpowiedzi

2013.4.27 22:12:32

Alimenty prosze o pomoc

A co ma jakiś wymysł alkoholowy do alimentów? Sądu to nie interesuje. Za coś żyć, uczyć się itp dziewczyna musi. Niech matka idzie do sądu i z wejścia dostanie hajs na córcię. Moi rodzice ... Zobacz wątek

1 odpowiedzi

2013.4.27 22:7:31

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika