ALIMENTY dla osoby STUDIUJĄCEJ NA PRYWATNEJ UCZELNI - forum prawne
Chciałabym poznać paragraf z Kodeksu Rodzinnego, który mówi o tym, że na pełnoletnią osobę studiującą na Wyższej Uczelni PRYWATNEJ nie musi sie płacic alimentów oraz chciałabym wiedzieć, czy na osoba pełnoletnia nie studiującą i nie pracującą może liczyć na alimenty pomimo, że ukończyła 19 lat.
(ANC)
Odpowiedzi w temacie: ALIMENTY dla osoby STUDIUJĄCEJ NA PRYWATNEJ UCZELNI (7)
Alimenty należą się max. do 26 roku życia jak się uczysz. Nieważne czy jest to uczelnia prywatna czy państwowa. Osoba pełnoletnia, która nie uczy się traci prawo do alimentów.
Ustawa z 25.02.1964r. kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U.64.9.59 z póżn.zm.)
Art. 133 par.1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
I mam pytanie do Elizy - skąd wziął się ten 26 rok życia, jako granica świadczeń alimentacyjnych - ja wiem, że to powszechnie funkcjonuje, ale nie wiem, skąd się to wzięło.
Witam, mam 20 lat, studiowalem przez rok na uczelni prywatnej ale niestety zawalilem sprawe, od pazdziernika zamierzam zaczac od nowa na innym kierunku, takze na uczelni prywatnej. Rodzice sa po rozwodzie, mieszkam z mama, ona placi za studia, a z alimentow ojca utrzymywalem sie w innym miescie. Gdy dowiedzial sie, ze nie zaliczylem roku, powiedzial, ze juz nigdy nie bedzie mi dawal pieniedzy, a ma zasadzone 500 zl i ma stala prace, zarabia kolo 3000. Twierdzi tez, ze nie ma obowiazku placic mi alimentow jesli studiuje na uczelni prywatnej. Dodam jeszcze, ze tak naprawde nigdy nie placil mi calej kwoty i nie placil regularnie, zdarzalo sie ze jeden miesiac placil, drugi nie. Ja nic z tym nie robilem, ale teraz niestety nie mam wyjscia i chcialbym sie dowiedziec, czy jest jakis sposob, zeby zmusic go do placenia, czy moze on wcale nie ma takiego obowiazku i moze sie z tego jakos wywinac?
od tego jest wyrok z klauzulą wykonalności do sciągnięcia alimnetów , idzie się z tym do komornika. Ojciec nie moze sam zaprzestać płacenia alimentów które zasądził mu sad (chyba że płaci dobrowolnie be wyroku to inna sprawa). Kr iO mówi ze płacić alimenty musi dopóki nie udowodni ze potrafisz utrzymac się sam.
Ja rowniez skonczyłam prywatna uczelnię(licencjat) i kontynuuję studia na uzupełniajacych magisterskich. Mam zasądzone alimenty do konca studiów, ale ojciec nie chce mi płacić...bo uwaza ze mogę juz się sama utrzymać(bo mam licencjat)Bzdura
Mnie właśnie sąd zabrał alimenty na wniosek ojca,bo stwierdził jeżeli mam już wykształcenie to jestem w stanie sam się utrzymać a studia magisterskie nie muszę robić i na dodatek obciążył mnie kosztami pozwu
Witam, przedstawię krótko swoją sytuację:
Rodzice rozwiedli się gdy miałam ok 17 lat (2005 rok), sąd nałożył na mojego ojca alimenty 800 zł miesięcznie, które trafiały na konto mojej mamy. Gdy skończyłam 18 lat, ojciec zdecydował, że chce płacić pieniądze bezpośrednio na moje konto i tak robił do połowy 2009 roku, po tym czasie stwierdził, że już go nie stać i przesyłał mi 300 zł miesięcznie. Jednakże od połowy 2011 roku nie dostaję już od niego ani grosza, żadne moje prośby nie skutkują. Ojciec jest na emeryturze (z tego co mówi dostaje 1600 zł). Ja studiuje dziennie, w tej chwili mam 23 lata, mieszkam z mamą, która poza kosztami utrzymania nie jest w stanie mi dawać na rachunki czy przejazdy, sama niedługo przechodzi na emeryturę.
Moje pytania:
-czy jeśli chce alimenty od ojca mam składać nowy pozew bo stary jest już nieważny? Nie jest na nim napisane do kiedy obowiązują alimenty,
-czy moja mama może napisać taki pozew jeśli zrobię ją pełnomocnikiem u notariusza, czy lepiej najpierw złożyć pozew a potem się zająć pełnomocnictwem?
-jak sformułować taki pozew i jakie dokumenty przygotować? (wiem, że są wzory w necie, ale nie znalazłam żadnego dot. studenta)
-czy w ogóle mam szansę na alimenty, chociażby te 300 zł?
Będę wdzięczna za każdą pomoc, pozdrawiam.
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?