alimenty dla pełnoletniego uczącego się dziecka

Odpowiedzi w temacie (81)

Jola

18.10.2004

Tydzień temu otrzymałam rozwód bez orzekania o winie. Rozwodem zajmowałam się sama bo nie mam pieniędzy na adwokata, dlatego też zwracam się z prośbą do Was o radę. Mam dwie córki - jedna jest już pełnoletnia a druga ma 14 lat. W orzeczeniu rozwodu otrzymałam władzę rodzicielską i alimenty na młodszą córkę. Starsza 19 letnia jeszcze nie pracuje- studiuje na 1 - szym roku. Jak najłatwiej załatwić sprawę alimentów na nią. Czy ona sama musi złożyć pozew o alimenty od ojca? Czy sama musi brać udział w rozprawie w sądzie? On sam nigdy nie zapłaci dobrowolnie ani grosza bo od 2 lat od niego nic nie dostałam ani na siebie ani na dzieci ani na domw którym jeszcze mieszkał. Czy ja mogę w jej imieniu a jak tak to jakie pełnomocnictwo muszę mieć? Czy tylko musimy przez adwokata? Nie chcę narażać i tak wrażliwej córki na osobiste branie udziału w rozprawie sądowej Odpiszcie Proszę

Nie znalazłeś odpowiedzi?

-

2002-04-19 00:00:00

Czy ojciec ma obowiązek utrzymywać pełnoletnie studiujące dziecko?
(Nova)

lead

2002-04-23 16:16:46

Oczywiście,że tak. Znam wiele takich przykładów. Jeżeli "utrzymywać" oznacza w tym przypadku płacić alimenty to jak najbardziej. Nie ma przy tym znaczenia tryb studiów (mogą być nawet zaoczne - w tym wypadku była by to okoliczność brana pod uwagę praez sąd przy ustalaniu ich wysokości). Do czasu ukończenia studiów (trwających niekiedy przewlekle :) ) oboje z rodziców mają obowiązek łożyć środki materialne na wykształcenie dziecka. Przypomnę jeszcze, że do świadczeń alimentacyjnych zalicza się nie tylko środki finansowe na jedzenie, mieszkanie, czesne, ubranie etc., ale również pieniążki na rozwój intelektualny (książki,prasa) oraz kulturalny (teatr, kino, inne rozwijane zainteresowania) Życzę powodzenia.

-

2003-02-11 00:00:00

Witam. Mam pytanie dotyczące płacenia za naukę syna (lub córki) przez rodziców. Otóż chodzi o sytuacje, w której dziecko uczy się np. w IV kl. Liceum (zdaje maturę w tym roku) i nie może „wyciągnąć” od rodziców (dokładnie ojca, bo on zarabia), pieniędzy na podstawowe przedmioty potrzebne do nauki. Mam tu na myśli pieniądze na książki, dojazd do szkoły itp. Czy można w jakiś sposób zmusić rodzica do płacenia za naukę, np. przelewając, co miesiąc daną kwotę na konto dziecka. Słyszałem, że rodzice mają obowiązek łożyć na dziecko dopóty dopóki pobiera naukę, a co w przypadku, gdy ten pierwszy nie chce płacić? Jak go do tego zmusić i ile powinien on przeznaczać na utrzymanie dziecka? Przypominam, że dziecko ma powyżej 18lat. Jaka sytuacja jest, gdy dziecko jest na studiach? Dochód miesięczny na rodzinę (cztery osoby) to ok. 2000zł (do ręki) Z góry dziękuję za odpowiedz.
(Tomek)

niunia

2003-02-13 14:03:28

Obowiązkiem rodziców jest łożenie na dziecko, oile nie składasz wniosek do sądu rodzinnego o przyznanie alimentów.

agnieszka

2003-02-20 13:44:16

Najlepszym wyjściem sa alimenty - płacone do momentu zakończenia nauki w szkole wyższej. Ich wysokość zależy od dochodu pozwanego, ja np. dostałam 350 a mój młodszy brat 450 zł.

-

2003-09-19 00:00:00

Czesc! Mam 2 córki-21i23 lata.Starsza lada dzien urodzi dziecko.Obydwie studiują.Po 23 latach małżeństwa z alkocholikiem wielokrotnie zdradzana przez męża postanowiłam się rozwieść i ułożyć sobie życie od nowa.Spotkałam interesującego mężczyznę z którym mam zamiar być już na stałe.Moje córeczki zostały z ojcem i stwierdziły iż są strasznie biedne.Postanowiły założyć mi sprawę o alimenty.Proszę powiedzcie czy jest to prawdą iz wg.nowelizacji ustawy o alimentach,nie ma obowiązku płacenia na dzieci powyzej 18 roku życia-nawet jesli studiują?Z góry dziękuję za porady,pozdrawiam wszystkich!
(TESA)

ewa

2003-09-24 14:03:03

mam taki sam życiorys jak Twój, identyczna sytuacja. Tylko, że moja sprawa jest świeża i córki jeszcze nie założyły sprawy o alimenty, ale wkrótce to zrobią. Będą miały niestety prawo do alimentów pomimo, że są dorosłe. Jeśli studiują i nie pracują, to należą im się alimenty. Jeszcze nie wiem co zrobię. Właśnie sama szukam na tej stronie porady. Życzę ci udanego nowego związku!

gosiaw

2003-09-24 16:33:00

Zostawiłaś córki z eks-mężem alkoholokiem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!??????????????? I tam lada moment urodzi się i będzie wychowywał twój wnuk!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!?????????????? A ty się martwisz o pieniądze. A po nocach możesz spać???

ewa

2003-09-25 13:14:17

nie rozumiesz, że córki są dorosłe i nie można ich zmusić aby zamieszkały z matką i nowym ojcem ? Ja walczyłam w sądzie o młodszą z córek, która w trakcie rozwodu nie była jeszcze pełnoletnia, ale sąd wziął pod uwagę to, że córka nie chce zmieniać swojego środowiska, nie zważając na to, że jest to środowisko alkoholików. Dorosłe dzieci często nie akceptują nowego związku swoich rodziców twierdząc, że lepszy alkoholik, ale swój, niż najlepszy, jednak dla nich obcy

name

2003-10-07 20:07:49

jak ci nie wstyd powinnaś być dumna z córek a za siebie powinnaś się wstydzić

-

2003-10-09 00:00:00

Ucze się w studium jestem na czwartym i przedostatnim semestrze.Otrzymuje alimenty od obojga rodziców, wypłaca mi jes ZUS.Od nowego roku mają być zniesione świadczenia alimentacyjne wypłacane przez tą instytucje . Nie wiem co mam robić .Utrzymuje się tylko z tych alimentów ,chce ukonczyć szkołe ale nie bede miala na to funduszy .Czy mozna sie gdzies odwolac.Czy decyzja o nie wyplacaniu przez ZUS alimentów jest juz przesadzona.Poradzcie mi cos .
(Marta)

szymon

2003-10-14 20:52:06

a co rączek do pracy nie mamy? a ponadto można starać się o kredyt studencki, dowiadywałaś się?

name

2003-10-14 21:24:29

na kredyt studencki trzeba mieć grubych zyrantów,cos o tym wiem,alimenty ma wypłacac opieka spoleczna tylko dla najbardziej potrzebujących.

Grzegorz

2004-01-05 22:24:11

Czesc analfabetko! (alkoholik a nie alkocholik) Ciekawe dlaczego corki chca zostac u niedobrego ojca? Moze nalezaloby posluchac, co ma Twoj byly do powiedzenia? Wspolczuje Twojemu nowemu.

-

2004-09-22 00:00:00

Bardzo proszę o pomoc. Rodzice kupili mi mieszkanie, jestem w nim zameldowana na stałe, nie mieszkam z rodzicami. Ale nadal mnie utrzymują, gdyż studiuję i nie mam pracy. Po ostatniej kłótni rodzice zagrozili mi, że nie będą dawać mi pieniędzy na utrzymanie się na studiach. Czy mają do tego prawo? Czy nie mają obowiązku utrzymywania mnie dopóki się uczę? Bardzo proszę o odpowiedz i porade!!!! najlepiej e-mailem: sophie11@o2.pl
(Kassia)

Mario

2004-09-23 12:46:37

No cóż. Wiem, że istnieje taki przepis w Kodeksie Postępowania Cywilnego, że opiekunowie do 26 roku życia dziecka, w przypadku gdy się ono uczy, mają obowiązek prawny łożenia na nie. Jeśli nie, to owo ma prawo udać się po pomoc np. Opieki społecznej, która pomoże w dalszej prawnej drodze uzyskania owych pieniędzy. Nie ma nic jednak mowy o wielkości owych pieniędzy. Moja propozycja, to dojdź z nimi do porozumienia. Poza tym wystąp na uczelni o pomoc finansową.

Piotr

2004-09-24 10:55:55

Przede wszystkim nie ma limitu wiekowego w przepisach dotyczącego osoby alimentowanej. Są natomiast normy prawne, które zarówno z Twojej strony jak ze strony rodziców obowiązują. Osobiście radzę Ci żebyś z nimi porozmawiała spokojnie, a nie mędrkowała, że Ci się należy. Pamiętaj, że Sądy dzielą ludzi i kiedyś możesz pożałować takiego postępowania. O dobrej rodziców woli świadczy mieszkanie, które Ci ufundowali. Więc nie przeginaj. Prawo do alimentacji należy się dzieciom, jeżeli wykazują chęć nauki i uczą się nie oblewają i nie zaniedbują nauki oraz jak po maturze nie było zbyt długiej przerwy. Dziecko może być pełnoletnie. Jeżeli chodzi do szkoły dziennej rodzice są zobowiązani do utrzymania. Jeżeli do zaocznej, wieczorowej dla pracujących, a rodzic może wykazać że uchylasz się od pracy i nie chcesz rodzicom pomóc (Ty masz również obowiązki względem nich) choćby przez prace którą możesz podjąć, a nie chcesz. Na dodatek wykażą że nie masz zamiaru ich nawet odwiedzić. Może to godzić w podstawę współżycia w społeczeństwie, i Sąd może orzec inaczej (brak dokładnej wykładni). Mam nadzieje, że pozbawiając taką osobę alimentów. Ale radzę zastanów się dobrze nisz takie kroki podejmiesz. Pozdrawiam

mepo1

2004-09-24 11:02:21

No NO !! trochę się dziwie że dopuszczasz możliwość awanturowania się z rodzicami w sytuacji kiedy tak Tobie pomagają . Ale w myśl Prawa Rodzinnego są obowiązani do łożenia na twoje utrzymanie do czasu kiedy będziesz się uczyć ale nie muszą gdxy nie będą mogli sprostać finansowo .TO na Tobie ciaży obowiązek udowodnienia że mogą a niechcą i Sąd może przyznać Ci tak zwane alimenty od rodziców pod warunkiem że wyniki w nauce będą ponadprzeciętne . Tak że w mojekj ocenie po prostu ich PRZEPROŚ i bądz bardziej prorodzinna bo zanim cikolwiek wyegzekwujesz przez Sąd to będziesz miała może już pracę i skończysz studia . Z poważaniem - Piotr

Eliza

2004-10-18 23:39:50

Córka jest pełnoletnia i sama musi złożyć pozew o alimenty w sądzie rejonowym, ale może też udzielić Tobie pełnomocnictwa abyś występowała w jej imieniu jako strona przed sądem.

bachabobo

2004-10-19 09:16:18

mam podobny problem..tylko ze mam dwóch synów...czy starszy syn moze złożyc pełnomocnictwo pisemnie czy trzeba to załatwic u notariusza?

jola

2004-10-19 15:29:50

Dziękuję za odpowiedź Napisz mi jeszcze jeśli wiesz czy to pełnomocnictwo musi być notarialne czy zwykłe Jeszcze raz dzięki

Radek

2004-10-22 10:37:18

Samo pełnomocnictwo nie musi być Notarialne. Lecz moim zdaniem dziecko pełnoletnie winno samo stawić się w Sadzie (oczywiście jak chodzi do szkoły dziennej i nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie). W innym przypadku np. gdy jest zarejestrowany, pobiera zasiłek dla bezrobotnych, chodzi do szkoły Zaocznej dla pracujących mąż może podważyć prawo do alimentacji. Może również poddać w wątpliwość pełnomocnictwo, jako że matka jest również zobowiązana do alimentacji, a okres wychowania jako alimentacji się skończył.

Baja

2004-10-31 22:04:52

Starsza córka sama we własnym imieniu musi złożyć pozew o alimenty na siebie. Na pierwszej sprawie może nawet ustnie udzielić pełnomocnictwa matce i do końca procesu ust już nie otwierać albo nie być na żadnej kolejne sprawie.

Jola

2004-11-16 14:43:40

Dziękuję bardzo za odpowiedź

Mirek43

2005-07-28 13:22:44

czy 25 letnie dziecko studiujące zaocznie /odpłatnie/ ma prawo do alimentów? nie jest ani niepełnosprawne lub upośledzone. Czekam na odpowiedź !!!!!!

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 25.2.2014

  Alimenty - komu się należą i w jakiej wysokości?

  Alimenty są to świadczenia należne od określonych członków rodziny osobom, które potrzebują pomocy materialnej, ponieważ nie są w stanie utrzymać się samodzielnie. Komu i od kogo należą się (...)

 • 26.8.2017

  500+ dla samotnych rodziców

  Od 1 sierpnia przyjmowane są wnioski o wsparcie z rządowego programu „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy. Złożenie wniosku w sierpniu gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia (...)

 • 16.5.2016

  Dochodzenie zaległych alimentów

  Wiedza o tym co to jest obowiązek alimentacyjny i czemu służy jest raczej powszechna. Często jednak zapomina się, że oprócz żądania alimentów na przyszłość, można również (...)

 • 3.6.2018

  Jak uzyskać 300 złotych na każde uczące się dziecko?

  Świadczenie „Dobry Start” przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia (...)

 • 12.7.2012

  Ulga na wychowanie dziecka

  Jedną z cieszących się największym powodzeniem ulg podatkowych jest ulga przysługująca z tytułu wychowywania dziecka. Polega na odliczeniu określonej kwoty pomnożonej przez ilość dzieci. Odliczenie (...)