Alimenty, uprawnienia do alimentów a komornik

Odpowiedzi w temacie (0)

spydar

29.11.2009

Witam, czy ktoś orientuje się może, jak ta sytuacja wygląda pod względem prawnym: - uprawniony do alimentów (student, 19 lat) złożył do komornika wniosek o egzekucję zaległych i bieżących alimentów od zobowiązanego - ojca. Uprawniony do alimentów już ok.2 lata mieszka w innym, dużym mieście, gdzie właśnie zaczął studia, ale też od kilku miesięcy również pracuje w dobrej firmie, o czym nawet oficjalnie informuje na pewnym portalu... Zobowiązany (ojciec) przestał płacić alimenty kilka miesięcy temu, z powodu utraty pracy (źródła utrzymania), w międzyczasie doszły też problemy zdrowotne. Jedyny jego dochód w chwili obecnej to zasiłek dla bezrobotnych, który został zajęty przez komornika do wys. 60%, czyli realny dochód zobowiązanego to teraz 250 zł miesięcznie, a w przyszłym miesiącu 0,00 zł, bo nastąpi koniec okresu zasiłkowego. Komornik zajął oprócz tego konto bankowe (całkiem puste) zobowiązanego, na którym bank zrobił blokadę na całą egzekwowaną kwotę. Czy jest jakieś minimum socjalne, którego kkomornik nie może zająć (tutaj 250 zł..?)? Czy podczas składania wniosku o egzekucję alimentów, uprawniony miał obowiązek poinformować komornika o swoich osiąganych dochodach czy też wcale nie musi tego robić? Czy komornik przed wydaniem tytułu egzekucyjnego nie powinien najpierw dobrze zorientować się w sytuacji finansowej zarówno samego uprawnionego jak i zobowiązanego? Czy istnieją podstawy do dyskusji na ten temat z komornikiem, czy też w takich sprawach nie ma się w ogóle nic do gadania? Paradoksalnie, sytuacja uprawnionego jest obecnie o wiele lepsza niż niepłacącego od kilku miesięcy ojca. Czy jest jakiś wiek graniczny uprawnionego do alimentów, albo jakaś ważna zmiana w jego sytuacji życiowej, gdy uprawniony traci swoje uprawnienia do alimentów...? Z góry wielkie dzięki za konkretne podpowiedzi...!

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 10.9.2018

  Alimenty na dziecko - komu i na jakich zasadach przysługują?

  Kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dzieci?  Alimenty na pełnoletnie dziecko uczące się/nieuczące się Kiedy rodzice są zwolnieni z obowiązku alimentacyjnego Co nie powoduje ustania (...)

 • 16.5.2016

  Dochodzenie zaległych alimentów

  Wiedza o tym co to jest obowiązek alimentacyjny i czemu służy jest raczej powszechna. Często jednak zapomina się, że oprócz żądania alimentów na przyszłość, można również (...)

 • 3.2.2005

  Egzekucja świadczeń alimentacyjnych

  Egzekucja świadczeń alimentacyjnych jest egzekucją świadczeń pieniężnych i przeprowadza się ją w sposób typowy dla egzekucji świadczeń alimentacyjnych właśnie. Jednak z racji swojej (...)

 • 11.7.2017

  W obronie przed windykacją...

  Proponowane przez resort sprawiedliwości przepisy wzmacniają prawa konsumentów – zobowiązują sąd do zbadania, czy roszczenie jest przedawnione. Jeśli po analizie materiału dowodowego (...)

 • 16.3.2017

  Komornik podatnikiem VAT

  Komornik, wykonując czynności egzekucyjne, prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług  i tym samym działa w charakterze podatnika (...)