cesja wierzystelności a ogłoszenie upadłości dłużnika

Odpowiedzi w temacie (0)

Imno

10.9.2013

Witam, bardzo bym prosił o podpowiedź w następującej sprawie: wierzyciel dokonał cesji przysługującej mu wierzytelności na firmę windykacyjną (nabywca wierzytelności) w trybie art. 509 kc. (nabywca wierzytelności w umowie zobowiązał się przeprowadzić czynności windykacyjne i wydanie uzyskane świadczenia wierzycielowi pomniejszonego o wynagrodzenie). Sąd w postępowaniu upominawczym wydał nakaz zapłaty na rzecz nabywcy wierzytelności. Nabywca wierzytelności mając nakaz zapłaty wniósł do komornika o wszczęcie egzekucji. Praktycznie w tym samym czasie wobec dłużnika została ogłoszona upadłość z możliwością zawarcia układu, tym samym postepowanie egzekucyjne zostało zawieszone. Zgodnie z przepisami wierzytelność sprzed dnia upadłości winna zostać zgłoszona sędziemu komisarzowi. Kto w tej sytuacji powinien zgłosić wierzytelność - wierzyciel czy też nabywca wierzytelności (firma windykacyjna)?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 30.11.2004

  Dwa rodzaje upadłości dłużnika

  Prawo upadłościowe przewiduje dwie procedury przeprowadzenia upadłości dłużnika. Wybór procedury uzależniony jest od postanowienia w sprawie ogłoszenia upadłości. Sąd upadłościowy może (...)

 • 30.11.2004

  Postępowanie w sprawie upadłości

  Postępowanie upadłościowe składa się z dwóch etapów. W pierwszym w postępowaniu w sprawie upadłości, sąd analizuje sytuację dłużnika oraz stwierdza, czy w ogóle, a jeśli (...)

 • 6.12.2016

  Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

  Postępowanie upadłościowe w sprawach konsumenckich, oprócz oddłużenia upadłego, ma na celu także w pewnym zakresie zaspokoić wierzycieli. Prowadzone jest według przepisów o postępowaniu (...)

 • 23.12.2014

  Wymogi wniosku o ogłoszenie upadłości składanego przez dłużnika

  Żądanie ogłoszenia upadłości, które wniosek powinien zawierać, musi być sformułowane stanowczo, bez jakichkolwiek zastrzeżeń. Kodeks postępowania cywilnego nie zna bowiem warunkowych (...)

 • 7.3.2012

  Jakie są przyczyny ogłoszenia upadłości?

  Aby prawidłowo odpowiedzieć na tak postawione pytanie, należy najpierw określić jaki jest cel postępowania upadłościowego. Celem tego postępowania z jednej strony jest jak najszersze zaspokojenie (...)