e-prawnik.pl Porady prawne

CÓRKA NIE DOSTALA SIĘ NA STUDIA - JAK ROZWIĄZAĆ PROBLEM PŁACENIA ALIMENTÓW?

Odpowiedzi w temacie ()

-

18.7.2004

Moja 19-letnia córka nie dostala się na Wyższą Uczelnie. Czy muszę zlożyć do Sadu pozew o zakończenie płacenia alimentow? Czy może automatycznie zostaje zakończona sprawa alimentacyjna? Jeśli ktos wie cos konkretnego na ten tamat - proszę o pomoc. Jacek
(JWol.)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Asiula

2004-07-19 07:43:34

Z tego co wiem obowiązek alimentacyjny istnieje do 25 roku życia pod warunkiem że się dziecko uczy. Niestety nikt z ustawodawców nie określił jasno co w przypadku gdy dziecko zaprzestaje nauki.Z drugiej strony może być tak że córka będzie robiła roczne studium pomaturalne i znów będzie sie starała zdać na uczelnię. Musisz pomyśleć nad tym zanim podejmiesz decyzje.

lilka

2004-07-19 09:39:08

samoistnie obowiazek alimnetacyjny nie wygasa , nawet jesli corka skonczy szkole i 26 lat to i tak bedziesz musial skalda pozew do sadu o wygasniecie alimentow/ skoro corka starala sie na wyzsza uczelnie to pewno nie odpusci i bedzie sie uczyc w studium czy na studiach zaocznych co tez cie zobowiazuje do alimentacji, chyba ze corka studiujac zaocznie czy wieczorowo podejmie prace - ale pewnie tego nie zrobi bo przeciez lepiej bawic sie i dostawac kase niz isc do roboty i zarabiac na swoje zachcianki/ tak nawiasem mowiac, rozumiem ze wasze kontakty nie sa najlepsze

Jon

2004-07-27 11:35:10

Spoko niech córka idzie na prywatne studia, zaoczne lub wieczorowe płacenie z studia nie ma zadnego związku z otrzymywaniem alimentów do 26 roku zycia. Jeżli córka chce iśc do pracy niech śmiło to robi przecież nie musi nic mówic staremu że pracuje poza tym pracodawcy nie chca wystawiac zadnych swiadectw pracy itd Alimenty sa obowiazkiem "kochanego" tatuska i juz jak nie bedzie chciał płacic to musi wystapic dosadu i pozwac corke jako ze jest pełnoletnia.

Radek

2004-09-27 07:01:35

Tak jeżeli stary udowodni że robi na czarno to będzie miała kłopoty. Nie każdy jest tak naiwny jak myślisz. Zaoczne to nie dzienne, a wiec pracować może. Twoje zboczone myślenie świadczy o nastawieniu negatywnym i wychowaniu przez pazerna mamusie. A ojciec rzeczywiście powinien poczekać gdzie córka pójdzie. Jeżeli zaprzestanie nauki winien, poszukać parę ofert pracy i jej przesłać. Jeżeli będzie kombinować to niech złoży wniosek o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. W przeciwnym razie córeczka zaniesie stary wyrok do komornika i zapłacić będzie musiał zaległe. Koniec alimentów zawsze musi być oznaczony Wyrokiem Sadu. I jeszcze jedno bzdury gadacie o limicie wiekowym taki nie istnieje, każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. Tak Więc alimentów może się pozbyć 19-latek jak również 26-latek i zależy to od okoliczności.

Piotr

2004-10-22 10:58:20

1995.05.18 uchwała SNIII CZP 59/95 OSNC 1995/10/140 „Studia stacjonarne na wyższych uczelniach sš nadal nieodpłatne i rozwinięty jest system stypendialny, zarówno ze względów socjalnych, jak i dla studentów osišgajšcych co najmniej dobre wyniki w nauce. Inaczej rzecz się ma ze studiami zaocznymi. Sš to studia obecnie z reguły odpłatne, przeznaczone dla osób pracujšcych i zarabiajšcych, które pragnš podnieœć swoje kwalifikacje, albo dla osób, które nie złożyły pomyœlnie egzaminu konkursowego obowišzujšcego przy przyjmowaniu na studia stacjonarne. Nie można zatem wymagać od nisko kwalifikowanego i mało lub œrednio zarabiajšcego rodzica, żeby łożył na kosztowne studia zaoczne pełnoletniego dziecka.” Łożenie na pazerne dziecko bo chodzi na Zaoczne dla pracujšcych to mit który trzeba przerwać.

Zibi47

2007-08-10 20:13:44

Mam dwie córki 20 lat i 21 lat obie studiują zaocznie. Młodsza utrzymuje kontakt ze mną jako ojcem wiec wiem iz od ponad roku pracuje na umowę na czas określony, pomagam i płacę systematycznie. Natomiast starsza po presją matki urzędowo sciaga mi alimenty z emerytury i wogóle ich nie otrzymuje - pieniądze przejmuje matka z jej konta do którego sama córka nie zna nawet PIN-u. Ponadto pracuje prawdopodobnie na umowę - zlecenie także od kilku miesięcy. Zamierzam złożyc wniosek o zanichanie alimentów lub ich obnizenie o 50% - problem w tym iz nie wiem gdzie mam składać wniosek tj. w jakim sadzie - czy w miejscu zameldowania córki czy w miejscu mojego zameldowania. Praca i nauka zaoczna z tego co słyszałem dla sądu nie jest powodem zanichania placenia - jest to sprawa inwidualnego rozpatrzenia sądu - może przyjąć iż mam pomagać dająć na tzw. pomoce naukowe. Jednak z tego co mi wiadomo to najpierw trzeba sądowi udowodnić swoją ciężką sytuację życiową i oprzeć sie na rzetelnych dowodach iż córka pracuje, że np. studiuje nie mając do tego zdolności, albo iż nie płaci czesnego chociaż otrzmujje alimenty. Tylko skąd dokumenty na to lub skąd świadków wziąść iż córka tylko wykorzystuje prawo dla swojej wygody a nie lepszej przeszłosci.

Mariusz20 alimenty.pl

2012-02-22 22:57:13

Witam wszystkich. Mam na imie Mariusz, 20 lat. Mam do Was pytanie. Czy jesli w tym roku koncze szkole srednia i nie pojde na studia to przestane dostawac alimenty? A co jesli pojde, ale np za rok lub w pozniejszym terminie (np po poprawce matury z matematyki :(( )? Przestane dostawac i nastepnie znow je bede otrzymywac? Skad moj ojciec bedzie wiedzial kiedy moze przestac placic lub jak podalem w drugiej opcji gdy pojde na studia w drugim terminie skad bedzie wiedzial ze ma juz zaczac placic i czy do tej pory juz mogl przestac? :( Mam nadzieje, ze nie namieszalem i ktos jest w stanie mi pomoc. Dziekuje i pozdrawiam. :( Mariusz

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM