e-prawnik.pl Porady prawne

Czy Bank ma obowiązek wysłać LIST POLECONY jeżeli chce coś wyegzekwować

Odpowiedzi w temacie (4)

Logan-Maciej

20.12.2004

Moja mama wzięła na 36 miesięcy kredyt i przez rok płaciła. Niestety przez ten rok doszły nowe pożyczki i mama w zalewie rachunków i rat kredytowych zapomniała o tym jednym banku. Zdarzało się jej też nie płacić w innych bankach - ale one (te inne banki) od razu wyyłały monity (poleconym listem) i dzięki temu mama płaciła później. Ale od tego banku nie dostała żadnego monitu. Niedawno dostaliśmy list, ale już POLECONY od firmy windykacyjnej, która wykupiła od banku dług. Nie muszę chyba mówić , że z suma zrobiła sie astronomiczna. Stąd moje pytanie. Czy ten bank, zanim sprzedał dług mojej mamy, nie powinien przypadkiem wysłać najpierw list polecony , bo wiem , że za zwykłe poczta nie odpowiada i mogły się zgubić. Z góey dziękuję za pomoc

Nie znalazłeś odpowiedzi?

dhr

2004-12-21 11:11:13

Oczywiście zgodnie z kodeksem cywilnym musi nastąpić "skuteczne doręczenie". Może się zdażyć, że pracownik będzie sobie wpinał listy, których nigdy nie wysłał.

b a

2004-12-21 11:48:25

z przedstawionej informacji wynika, ze doszło albo do: 1. scedowania wierzytelności przez bank na firmę windykacyjną. W tym momencie to nie bank, ale w/w firma jest wierzycielem i własnie wystosowała stosowne pismo z wezwaniem do zapłaty.W takiej sytuacji, bank powinien o cesji zawiadomić dłużnika. ALe brak takiego zawiadomienia nie powduje nieważności cesji. 2. albo do po prosyu zlecenia windykacji innej firmie. I w takim wypadku nadal to bank jest wierzycielem i w jego imieniu w/w firma działa, tj. windykuje naleznosć i dokonuje stosownych czynnosci: np. wezwania do zapłaty. Przy czym warto przejżeć umowe z bankiem. mogą tam być uregulowane szczególe zasady w wypadku nie pącenia rat kredytu.

Suavec

2004-12-21 12:46:20

Proponuję zapoznać się z aktualnymi przepisami, których ostatnia interpretacja poddaje pod wątpliwość czy bank może przelać wierzytelność na inny podmiot. Jeśli stroną jest konsument, takie działanie należy uznać za bezprawne i poinformować o tym firmę windykacyjną.

bart9713

2004-12-22 13:19:53

Czy mógłbym prosić o pomoc w sprawie postawionej na forum dotyczacej cen: nabycia, uiszczonej, wywołania?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM