Czy należy mi się zachowek?

Odpowiedzi w temacie (1)

nosor

2.11.2019

Dzień dobry, Mam do Was, w szczególności do znających prawo zapytanie. Jako zstępny wraz z moimi siostrami chcę wystąpić o zachowek od spadku, jaki otrzymała nasza kuzynka. Pozwolę sobie opisać sytuację: 1. Mój ś.p. dziadek z ś.p Babcią mieli 2 ś.p synów. 2. Pierwszy Syn Jarosław miał jedną córkę. Zmarł ok 30 lat temu. 3. Drugi Syn Grzegorz (mój ojciec) miał 4 dzieci (ja i rodzeństwo) 4. Po śmierci Babci, Dziadek poprosił mojego ojca Grzegorza, by wraz z moją kuzynką zrzekli się spadku po zmarłej Babci. Oboje się zrzekli i 100% spadku po babci należało do Dziadka. 5. W 2018r. zmarł mój ojciec. 6. Dziadek przepisał tej mojej kuzynce mieszkanie na zasadzie służebności osobistej polegającej na ,,nieodpłatnym i dożywotnim korzystaniu z całego lokalu mieszkalnego". 7. Dziadek zmarł. Z tego co się orientuję ja i moje siostry możemy starać się o zachowek od kuzynki, która otrzymała w spadku mieszkanie, samochód i garaż po dziadku. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

ULEWICZ.KANC

2019-11-04 21:15:53

Dzień dobry, z pytania nie wynika, jaką dokładnie umowę zawarł dziadek z Pana kuzynką. Można się domyślać, że była to umowa darowizny ze służebnością, ale czy tak było w rzeczywistości ? Czy ma Pan może numer księgi wieczystej tej nieruchomości ? Czy w chwili swojej śmierci dziadek miał jeszcze jakiś majątek ? Kiedy dokładnie dziadek zmarł i czy Pan oraz siostry przyjęliście po nim spadek ? Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 29.8.2018

  Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

 • 20.11.2017

  Jak liczyć termin przedawnia się roszczenie o zachowek?

  Roszczenia majątkowe co do zasady ulegają przedawnieniu. Powoduje to, że w razie ich dochodzenia, ten przeciwko komu przysługuje roszczenie może uchylić się od jego zaspokojenia - czyli nie (...)

 • 25.4.2017

  Kto może dochodzić zachowku?

  Roszczenie o zachowek jest formą ochrony prawnej interesów majątkowych osób najbliższych spadkobiercy. Dzięki niemu mogą oni dochodzić części swojej schedy spadkowej, pomimo pominięcia (...)

 • 16.8.2016

  Wydziedziczenie - W jaki sposób dokonać wydziedziczenia?

  Potoczna intuicja łączy termin wydziedziczenie z pozbawieniem uprawnionego możliwości spadkobrania poprzez albo powołanie innych spadkobierców, albo sporządzenie testamentu negatywnego (testament (...)

 • 16.7.2018

  Druk SD-Z2 - zgłoszenie darowizny lub spadku bez podatku

  Dostajesz darowiznę albo dziedziczysz spadek po kimś z bliskiej rodziny? Jeżeli chcesz skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, złóż formularz (...)