e-prawnik.pl Porady prawne

dofinansowanie z zakładu pracy do okularów do pracy przy komputerze

Odpowiedzi w temacie (10)

-

27.7.2004

mam pytanko czy ktoś może sie orientuje czy jest jakaś podstawa prawna w zakresie kodeksu pracy lub inne unormowanie w sprawie dofinansowania do szkieł do pracy przy komputerze, czy zakład pracy ma taki obowiązek, czy pozostaje to w moim interesie???
(aneta)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Eliza

2004-07-28 00:42:07

Nie wiem czy jest podstawa prawna w kodeksie pracy, ale powinno być regulowane przez przepisy wewnętrzne zakładu pracy, który wyposażony jest w komputery. Ma to związek z ergonomią pracy, więc zakład ma obowiazek sfinansowania szkieł ochronnych do pracy przy komputerze.

GWozniak

2004-07-28 12:12:41

Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej (Dz.U. nr 148 z 1998 r.) pracownikowi, który pracuje przy komputerze, pracodawca ma obowiązek zapewnić okulary - jeżeli wyniki profilaktycznych badań lekarskich poświadczą konieczność ich stosowania przy obsłudze monitora ekranowego. Zerknij też art. 43 pkt. 2 oraz art. 229 par 4 kodeks pracy. Pozdrawiam Aneto

wojtek

2004-07-28 21:53:11

No dobrze , ajak ja sam prowadzę działalnośc to co ? może mam prawo do odpisu w kosztach ?

jerzboro

2004-07-29 13:39:43

To sobie kup okulary i zapomnij o jakimkolwiek odliczaniu od podatku.

jadwiga_czaj

2005-12-23 23:24:18

Okulary ochronne do pracy przy komputerze nie są wymienione wprost, ale zaliczyć je można do środków ochronnych, tak jak maseczka, okulary ochronne spawacza. W biurach nie spotkałam się, aby pracownicy byli wyposażeni w tego typu okulary, ale być może jest to niedopatrzenie pracowników w ogóle. To zależy jeszcze od tego ile godzin spędzasz przy komputerze. Ocenę stanowiska pracy przy komputerze powinien przeprowadzić społeczny inspektor pracy lub inspektor BHP. Warto skierować zapytanie do PIP uzasadniając ilością godzin spędzanych przy komputerze a także opinią okulisty.

red_she

2006-11-23 10:25:26

jaki komplet dokumentów trzeba przedłozyc pracodawcydo tego aby ubiegac sie o dofinansowanie kupna okularów

marcin

2007-07-12 22:00:17

należy przedłozyć zaświadczenie od lekarza okulisty, następnie od lekarza który przeprowadza badania profilaktyczne, np.okresowe i on tam zaznacza że praca przy komputerze i nalezy stosować okulary ochronne oraz faktóre wystawiona na zakład pracy, ale wczesniej musi być podpisane porozumienie z pracownikami ( kwota jaką zakład pracy dofinansuje), zarządzenie . I na tej podstawie Główny Księgowy wypłaca pracownikowi kwotę np.130zt.

marcin

2007-07-12 22:01:23

należy przedłozyć zaświadczenie od lekarza okulisty, następnie od lekarza który przeprowadza badania profilaktyczne, np.okresowe i on tam zaznacza że praca przy komputerze i nalezy stosować okulary ochronne oraz faktóre wystawiona na zakład pracy, ale wczesniej musi być podpisane porozumienie z pracownikami ( kwota jaką zakład pracy dofinansuje), zarządzenie . I na tej podstawie Główny Księgowy wypłaca pracownikowi kwotę np.130zt.

gosia

2007-12-21 08:42:23

A czy wystarczą badania profilakt., które były robione kilka miesięcy wcześniej czy muszą być "świeże"? (oczywiście są aktualne!)

gosia

2007-12-21 08:42:40

A czy wystarczą badania profilakt., które były robione kilka miesięcy wcześniej czy muszą być "świeże"? (oczywiście są aktualne!)

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • Znaczne pogorszenie wzroku - praca przy komputerze Dzień dobry, pracuję w centrum kultury finansowanym z budżetu miasta na stanowisku grafika. Co za tym idzie 5 dni w tygodniu spędzam 8 godzin przed (...) czytaj dalej»

 • dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy Na zwolnienie poszlam w 6 tygodniu ciazy. Lekarz powiedzial mi, ze nalezy mi sie tylko 180 dni zwolnienia, a ja do pracy przed porodem juz nie wroce. Co robic? Bede (...) czytaj dalej»

 • URLOP WYCHOWAWCZY PŁATNY CHCE SIE DOWIEDZIEC JAKTO JEST Z URLOPEM WYCHOWAWCZYM PLATNYM. OD 1 LISTOPADA ZACZYNAM PRACE. TERMIN PORODU MAM NA 8 MARCA WIEC 3,4MIESIACE POPRACUJE. ALE PONOC TRZEBA PRZEPRACOWAC (...) czytaj dalej»

 • Zwolnienie lekarskie Czy mozliwe jest odmowienie przyjecia zwolnienia lekarskiego pracownika przez pracodwce?Moja zona pracuje w sklepie spozywczym.Wiadomo,ze takie osoby musza sie bardzo pilnowac,bo sprzedaja (...) czytaj dalej»

 • Uległem wypadkowi w pracy Witam,mam ttaki problem,mianowicie uległem wypadkowi w pracy,mam noge w gipsie i rozkawałkowany palec,w firmie pracuje 13 dni,czy przysługuje mi chorobowe płatne na czas (...) czytaj dalej»

 • Do Kuratorów zawodowych Wypowiedzi na temat kuratorów społecznych aplikacji i kurateli penitencjarnej były dość ciekawe. Proponuje jednak stworzyć nową grupę dyskusyjną dotyczącą naszej pracy. (...) czytaj dalej»

 • Unieważnienie małżeństwa Kościelnego Prosze o pomoc.Mam 25 lat i od 2 lat jestem po rozwodzie cywilnym.Teraz chcialabym rowodu Koscielnego.Prosze mi pomoc bo nie wiem od czego mam zacząc.Bylam u (...) czytaj dalej»

 • Społeczny kurator sądowy Jakie są obowiązki społecznego kuratora sądowego, na jakich warunkach ( umowa, płaca) pracuje? (Ola) jak sama nazwa wskazuje jest to praca spoleczna, obowiazki wynikaja (...) czytaj dalej»

 • Dobry prawnik prawo rodzinne Poznań Hej czy znacie z doświadczenia jakiegoś dobrego adwokata lub radcę prawnego który zna się nie teoretycznie ale praktycznie na prawie rodzinnym? Mam trudną sprawę (...) czytaj dalej»

 • Kiedy i od kogo odszkodowanie?.I jeszcze kilka pytań! Witam, Poszukuje odpowiedzi na kilka bardzo ważnych pytań. W dniu 20/06/2006, w miejscu mojej pracy miał miejsce napad rabunkowy z użyciem niebezpiecznego (...) czytaj dalej»

 • Ograniczenie władzy rodzicielskiej Ojciec mojego dziecka nigdy nie był moim mężem i nie mieszkał ze mną od chwili urodzenia się naszej córki. Wcześniej kilka miesięcy mieszkaliśmy razem, ale (...) czytaj dalej»

 • Jakie alimenty od bezrobotnego? Jaką wysokość alimentów zasądzi sąd od bezrobotnego młodego faceta, który uchyla się od legalnej pracy? ja w pozwie wpisałam 400zł,bo sama zarabiam 700, ale jak (...) czytaj dalej»

 • OJCIEC PŁACI ALIMENTY,A MATKA JAKIE MA OBOWIĄZKI? Kto ustala w jakiej kwocie ,czy w jakim stopniu to matka opiekujaca sie dzieckiem ma łożyć na nie?Czy mozna wystapić o określenie takiego minimum?Czy (...) czytaj dalej»

 • Art.23 1 & 3 k.p zmiana pracodawcy. Dziś dostałem od pracodawcy zawiadomienie, że zgodnie z art.23 1 & 3 k.p z dniem 19.01.2003 część zakładu pracy w którym pracuję przechodzi na inny podmiot (...) czytaj dalej»

 • DUZO CZYTANIA, MOJE UCZUCIA, ALIMENTY, CO ZROBIC? Witam Bardzo zalezy mi na obiektywnej ocenie sytuacji o moich mozliwosci w sadzie osoby, ktora ma pojecie o prawie rodzinym. Postaram sie skrocic, jednak (...) czytaj dalej»