Dział spadku

Odpowiedzi w temacie (0)

tomi3132

9.5.2019

W 2003 roku po śmierci dziadka, babcia i jej dwaj synowie ( wuj i mój ojciec ) odziedziczyli udział w domu jednorodzinnym i stali się współwłaścicielami nieruchomości i gruntów w następujących częściach: babcia 4/6 części, wuj 1/6 część i mój ojciec 1/6 część. W roku 2017 babcia i wuj przekazali na rzecz córki wuja cały swój udział. W chwili obecnej ja posiadam 1/6 część udziału po moim zmarłym w 2012 roku ojcu, a 5/6 części jest w posiadaniu córki wuja. O zmianie współwłaściciela dowiedziałem się z księgi wieczystej, gdyż nikt ze mną się nie kontaktował i nie próbował ustalać co dalej. W domu jednorodzinnym zamieszkuje nadal babcia (w tej chwili w 5/6 części własności wnuczki i w 1/6 części mojej ) i bez jakiejkolwiek umowy użytkuje całość. Z babcią i jej wnuczką nie utrzymuję żadnych kontaktów, jednak po zmianie współwłaściciela to ja skontaktowałem się telefonicznie ze współwłaścicielką 5/6 udziału i zaproponowałem wykup mojej części na jej rzecz. Oczywiście nie była zainteresowana kupnem mojego udziału. W takiej sytuacji sam wystąpiłem do urzędu gminy i starostwa powiatowego z wnioskiem o nałożenie obowiązku podatkowego od posiadanej przeze mnie 1/6 części nieruchomości i gruntu, z którego się wywiązuję. Ponieważ mieszkam w odległości ponad 100 km od miejsca położenia nieruchomości, nie jestem w stanie na bieżąco sprawdzać co dzieje się na gruntach, kto je użytkuje, jak wygląda nieruchomość. W związku z przedstawioną sytuacją proszę o poradę, czy powinienem żądać umowy zarówno na korzystanie i użytkowanie mojej części nieruchomości, a także na zarządzanie domem i gruntami?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 29.8.2018

  Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

 • 23.10.2017

  Sądowe stwierdzenie nabycia spadku - początek drogi prawnej w postępowaniu spadkowym

  #mce_temp_url#Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku ma bardzo duże znaczenie. Śmierć spadkodawcy oznacza, że nastąpiło przejście praw i obowiązków na jakieś inne osoby, czyli tzw. (...)

 • 27.5.2017

  Prawo spadkowe - Sprawdź co reguluje prawo spadkowe?

  Określone prawa i obowiązki majątkowe (prawa rzeczowe, wierzytelności i długi) z reguły (z wyjątkami) nie gasną z chwilą śmierci ich dotychczasowego podmiotu (czyli spadkodawcy), ale przechodzą (...)

 • 26.9.2016

  Sądowy dział spadku

  Jeżeli do spadku jest uprawniona więcej niż jedna osoba, to pomiędzy współspadkobiercami powstaje wspólność praw i obowiązków spadkowych. Trwa ona do chwili dokonania działu (...)

 • 20.1.2011

  Postępowanie w sprawie o dział spadku

  Z chwilą otwarcia spadku między współspadkobiercami powstaje wspólność majątku spadkowego. Ich sytuacja prawna regulowana jest wówczas przez przepisy dotyczące współwłasności (...)