Forum prawne

Dziedziczenie ustawowe

Przepisałem wnuczkowi gospodarstwo rolne w zamian za opiekę aż do mojej śmierci.Niestety wmuczek zmarł(był kawalerem bezdzietnym).Chcę się dowiedzieć,komu przysługuje teraz te gospodarstwo ,czy mnie staremu właścicielowi,czy mojej córce,która była matką zmarłego wnuczka.Czy moje inne dzieci mają jakeś prawo do tego majątku.

(ikula1)

2001.4.30 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: Dziedziczenie ustawowe (8)

Z tym może być problem. Własność gospodarstwa została przeniesiona na wnuka, zatem po jego smierci (o ile nie zostawił testamentu) należy przeprowadzić postepowanie spadkowe. W takim przypadku ma zastosowanie dziedziczenie ustawowe, czyli w pierwszej kolejności dziedziczą małżonek i dzieci, w częściach równych z tym że małżonkowi nie może przypadać mniej niż 1/4. Jesli jednak - jak w tym przypadku - zmarły nie pozostawił ani dzieci ani małżonka, dziedziczą w nastepnej kolejności rodzice i rodzeństwo w częściach równych.
Problem polega jednak na tym, że o takim spadkobraniu musi zadecydować sąd.
Przypominam, że w tej sprawie nie ma znaczenia kto był poprzednim właścicielem. Znaczenie ma tylko to kto dziedziczy po zmarłym.
Powodzenia.

2001.6.2 11:31:0

W wypadku samochodowym giną oboje małżonkowie. Nie mają dzieci. Małżonka nie ma rodziców ani rodzeństwa. Za to małżonek ma rodziców i brata. Nie ma żadnego testamentu. Dwa lata temu małżonka odziedziczyła po matce mieszkanie. Kto odziedziczy to mieszkanie?

(ttomaszek)

2002.7.25 0:0:0

SKARB PAŃSTWA
- mieszkanie było jej odrębnym majątkiem, a ona nie ma spadkobierców.
Szkoda tylko, że nie wniosła zza życia mieszkania do majątku wspólnego.

2002.7.29 17:48:24

Czy to jest absolutnie pewne?
Nie ukrywam, że poruszyłem ten temat w kilku innych miejscach i jak dotąd otrzymałem jeszcze jedną odpowiedź, niestety inną. Tam jako spadkobierców wskazano mi rodzinę męża, wydaje mi się, że błędnie, ale ja nie jestem specjalistą od prawa cywilnego.

2002.7.30 12:48:7

To zależy , nie musi być tak jak napisał mój poprzednik z którym generalnie sie zgadzam .

moze być tak że w szpitalu mąż umrze po żonie np 1 dzień lub kilka godzin wcześniej i wtedy on będzie dziedziczył po żonie , ponieważ nie zostanie spełnione domniemanie (że jeśli zginęli razem to zmarli jednocześnie i co za tym idzie nie dziedziczą po sobie- art 30 k.c)

2002.8.15 0:2:40

Jak dokładnie rozumieć art.939 par.1 Kodeksu Cywinego tzn. jakie są dodatkowe przepisy,które stosuje się do roszczeń współmałżonka w stosunku do przedmiotów urządzenia domowego.

2010.8.9 12:27:20

W sytuacji gdy do spadku będzie stawał małżonek oraz jeden z rodziców spadkodawcy, to osoby te będą dziedziczyć po połowie spadku.

2011.2.25 23:30:43

To są kwestia dla dobrego notariusza. Ja w takich sprawach zwracam się do notariusz Cejrowskiej, bo wiadomo, że niekiedy bez profesjonalnej pomocy się nie obędzie.

2019.4.26 18:7:18

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika