e-prawnik.pl Porady prawne

Jak wyegzekwować zaległe alimenty z zagranicy?

Odpowiedzi w temacie ()

gradbar_1

26.3.2014

Witam serdecznie Mój były mąż notorycznie uchyla się od płacenia alimentów na naszych dwóch synów. Sąd przyznał mi alimenty w kwocie 2 x 800 zł. Przed niepłaceniem alimentów mój ex uciekł do Szkocji i w tej chwili jego zaległości alimentacyjne przekroczyły już 20 000 zł. Znam jego adres za granicą, podobno pracuje. Poprzez Sąd Okręgowy staram się o wyegzekwowanie bieżących alimentów ale procedura trwa już długo i na razie bez rezultatu. Niestety nie mogę liczyć na pieniądze z Funduszu alimentacyjnego (przekraczam próg). Jak mogę dochodzić zaległych alimentów od byłego męża z zagranicy? Będę wdzięczna za pomoc.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

angel78

2007-04-18 22:51:04

Bardzo proszę o pomoc w odpowiedzi na pytanie?-Czy mogę podwyższyć alimenty dla ojca,który ich nie płaci?Od momentu kiedy je zalożyłam płaci mi je najpierw rorił to ZUS,a potem M.O.P.S.Wiem doskonale,że ojciec ma pieniązki,pracuje nielegalnie zza granicą,jezdzi samochodem za ponad 40.000 ,a w dalszym ciągu uchyla się od łożenia na dzieci.Od momentu sprawy alimentacyjnej mineło już ponad 5 lat,w tym czasie potrzeby dzieci bardzo wzrosły,chocby dlatego,że podjeli nauke,jeden syn ma 9 lat,a drugi 11.Czy są jakieś skuteczne metody na ściągalność od takich "tatusiów"?DZIĘKUJE.

Donia

2007-04-19 11:51:49

To, że zobowiązany do alimentacji nie płaci alimentów nie zmienia faktu, że można wnosić o ich podwyższnie w razie zmiany sytuacji (np. wzrostu potrzeb uprawnionego do alimentów). Nie ma skutecznych metod ściągalności alimentów - może warto sorawdzić czy samochód jest zarejestrowany na niego.

PIOULA

2007-04-19 14:15:45

Trzeba wystapic do Sądu z wnioskiem o podwyższenie alimentów na dzieci z uzasadnieniem przyczyny takiego żądania np. wzrost kosztów utrzymania z uwagi na rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej. Sąd na rozprawie, która może się odbyc zaocznie jeśli tatuś się nie stawi, ustali jakie są te koszty, więc trzeba przygotować listę wydatków miesięcznych. Oczywiscie trzeba pamietać, że oboje rodzice są zobowiązani do łożenia na dzieci w równym stopniu, a samochód może być słuzbowy lub pozyczony. Naprawdę skutecznej ściągalności nie ma jesli nie pracuje legalnie. pozdrawiam

****24@**.**

2007-04-19 18:17:40

Zdecydowanie TAK!!! A jeśli znasz miejsce pobytu ojca za granicą to wystąp do Sądu Rejonowego o ściągnięcie alimentów za granicą w myśl konwencji nowojorskiej. Więcej informacji jak to zrobić uzyskasz w Sądzie.

Suzzy

2007-11-23 22:21:55

Witam mam pytanie odnosnie zaleglosci alimentacyjnej. Chodzi o to czy na dzien dzisiejszy mam mozliwosc wyegzekwowac zalegle alimenty od dluznika ktory przebywa obecnie w Szwecji. Komornik Sadowy naliczyl zaleglosc alimentacyjna na rzecz wierzyciela do dnia 31-01-2007 wynosi 80 tysiecy zlotych. A odsetki na dzien 9 lipca 2007 wynosza 46 tysiecy zlotych i moga byc dalej naliczone. Dzieci sa pelnoletnie jedno pracuje a drugie jest bezrobotne. W chwili obecnej dzieci sie nie ucza. Moje pytanie: CZy mam mozliwosc sciagniecia zaleglych alimentow od dluznika przebywajacego obecnie w Szwecji (posiadam jego pelen adres zamieszkania w Szwecji).? Jak sie starac? Czy w ogole jest mozliwosc sciagniecia tych pieniedzy jesli dzieci juz sie nie ucza?

Tatiana alimenty.pl

2008-05-21 16:30:54

Witam serdecznie!!! Mam na imię Tatiana.Jestem matką trójki dzieci.Z mężem nie mieszkam już od 2 lat.Na utrzymanie moich pociech mam zasądzone alimenty,jednak mąż unika ich płacenia,w związku z czym jego dług wynosi już parę tysięcy złoty.Wiem,że mąż nie jest biednym człowiekiem,otrzymał w rok po tym jak się z nim rozstałam rekompensatę,za wypadek drogowy do jakiego doszło w Niemczech.Otrzymał ok.100 000 złotych,a ponadto ma przyznaną rentę niemiecką w wysokości 300 euro miesięcznie.Jednak przed sądem odżegnuje się od tego i udaje,że nie ma grosza przy duszy,a ja sama muszę sobie jakość radzić choć nie pracuję w swoim zawodzie(ksiągowość).Swoje oszczędności trzyma na rachunku w niemieckim banku za granicą.Sprawę skierowałam do komornika,jednak on powiedział,że mi nie pomoże(może z tego powodu,że nie ma takich uprawnień,albo z lenistwa).Może Ktoś z Państwa mógłby mi jakość doradzić jak odzyskać zaległe alimenty,od byłego męża,który posiada konto bankowe za granicą(Były mąż mieszka,tu, normalnie,na stałe w Polsce),jak mam poprowadzić tą sprawę,do jakich instytucji się zwrócić,może Ktoś z Państwa miał kiedyś taką sytuację?Bardzo proszę o pomoc.

judyta alimenty.pl

2008-10-21 20:45:07

POWIEM TYLKO TYLE 300 EURO W NIEMCZECH TO NIE JEST DUZO ZA TE PIENIADZE TO NIE ZAPLACI SIE NAWET MIESZKANIA-WIEM BO SAMA MIESZKAMOD 2 LAT W NIEMCZECH

vitaminac

2009-09-14 19:37:39

Jestem matką 9 letniej Oli. Z jej ojcem nigdy nie byliśmy małżeństwem jednakże żyliśmy w konkubinacie 12 lat . Rozstaliśmy się, a były konkubent został wysłany przez firmę w której pracuje do Finlandii gdzie będzie przebywał kilka dobrych lat ( mało napewno nie zarabia). Jestem pielęgniarką niewiele zarabiam. Początkowo dobrowolnie co miesiąc przelewał pieniądze , jednakże gdy poprosiłam o większą kwotę zaniechał zobowiązania.Co mogę zrobić , gdyż były konkubent prawdopodobnie nie odbierze wezwania? Czy sprawa może odbyć się mimo tego? Czy można je przekazać na adres firmy w której pracuje? Skąd mam wiedzieć jakiej kwoty rządać , ojciec dziecka nie przyzna się ile zarabia, a firma nie udzieli mi takiej informacji? Proszę o pomoc, jestem zrozpaczona.

teresa59

2009-09-20 13:31:58

podaj sprawę do sadu, jeżeli mamy jako państwo podpisane prawo ściągalności to po wyroku oddasz sprawę do komornika a on już sobie poradzi albo zasądzoną kwotę będziesz otrzymywać z funduszu alimentacyjnego pozdrawiam

bronaz11

2010-03-27 20:28:27

witam. mieszkam w irlandii, mam zaleglosci alimentacyjne ktore mem zamiar splacic. komornik straszy wiezieniem w irlandii czy to mozliwe? wiem tez ze w takich przypadkach zatrzymywane jest prawo jazdy. prawo jazdy jest mi niezbedne do pracy, czy w tym przypadku prawo jazdy moze byc zatrzymane czy jest jakas szansa?

Lukrusia

2010-08-10 21:02:30

Powinien Pan przede wszystkim uregulować alimenty. W zalezności od kwoty jaka została zasądzona tz:jeśli kwota pienieżna wg Pana jest duża moze Pan złożyć pozew o zmniejszenie alimentów oraz podać powód . Jako , ze alimenty zostały już Panu przyznane mógł się Pan od nich odwołać w ciągu 7dni od wyroku jeśli to nie nastąpiło moż ePan sko9rzystąćz zmniejszenia alimentów. pozdrawiam.

justa77 alimenty.pl

2010-08-18 13:45:36

Rok temu uzyskałam wyrok nakazujący placenie mi alimentów na rzecz mojego 12 letniego syna, który ma w dodatku orzeczenie o niepełnosprawności. Jego ojciec mieszka w Hiszpani. W styczniu 2010 dostalam odpowiedź z sądu w Madrycie, że jest nadany już nr sprawy i z zapytaniem jaka jest jego sytuacja materialna, więc napisalam co wiem. Mają podany jego adres, bo z polskiego sądu korespondencję odbierał i kontaktował się. Minęło już tyle czasu i cisza. W jaki sposób mam wyegzekwować te pieniądze? Jest mi bardzo ciężko, a on jak się dowiedział, że złożyłam pozew o alimenty to przestał odbierać ode mnie telefony. Proszę o odpowiedź.

iza12014gmail.com alimenty.pl

2010-08-18 15:34:23

" Należy zatem odpowiedzieć na pytanie, czy ojciec dziecka nie dopuścił się przestępstwa niealimentacji, określonego w art. 209 § 1 Kodeksu karnego. Stosownie do tego przepisu, kto uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. warunkiem odpowiedzialności za przestępstwo z art. 209 § 1 jest to, aby niewypełnianie obowiązku alimentacyjnego narażało na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych dziecka. Faktycznie wystarczy więc samo niebezpieczeństwo zaistnienia sytuacji, w której potrzeby dziecka nie byłyby zaspokojone. Podstawowe potrzeby to nie tylko ubranie, mieszkanie czy żywność. Te potrzeby to też potrzeby kulturalne, edukacyjne, rozwijanie zainteresowań, hobby itp. To, że ojciec dziecka nie wypełniał swojego obowiązku alimentacyjnego, z pewnością naraziło dziecko na niebezpieczeństwo niezaspokojenia jego potrzeb." może to w małym stopniu pomoże w każdym większym mieście działa Ośrodek Interwencji Kryzysowej gdzie udzielają porad darmowi prawnicy,może warto skorzystać z pomocy.....

MamaDominiki alimenty.pl

2010-09-09 20:14:10

Witaj, Myślę, że jedynym wyjściem jest złożenie wniosku do Twojego Sądu Okręgowego o egzekucję alimentów za granicą. Ja tak zrobiłam, czekam na odpowiedź ze Stanów (moja sytuacja jest gorsza, bo mogę czekać nawet pół roku). W Unii Europejskiej jest to bardzo szybko. Ale uwaga, musisz znać adres jego zamieszkania w Madrycie. Ewentualnie wystąp do Sądu o alimenty do swoich teściów. Zyczę powodzenia alicja.espania@op.pl

iza12014gmail.com alimenty.pl

2010-09-13 10:10:19

od teściów może uzyskać ok 50 zł alimentów - znam takie wyroki i lepiej nie zaczynać tego tylko kontynuować ściganie zobowiązanego za granicą- zgłoś ,donieś na niego do Urzędu Skarbowego czy się rozlicza z podatków ,dowiedz się tam ,zacznij mu deptać po piętach,zgłoś do krajowego rejestru długów,od czerwca tego roku można podawać alimenciarzy - wpisz w google jest od tego odpowiednia stronka.

petra123

2011-02-03 11:48:40

witam mam pytanie w sprawie alimentów krótko opisze całą sytuację. Moja mama jest polka a tata Czech w 1993 rozwiedli się i sąd przyznał opiekę mamie nade mną i siostrą. Ja miałam 9 lat a siostra 15 lat i sąd wydał wyrok płacenia alimentów na mnie i siostrę. w tamtej chwili tata nie zapłacił ani razu alimenty mama poprosiła sąd czeski tam gdzie był wydany wyrok o podwyższenie alimentów i spłacenia od ojca długu jaki powstał od 1993. wspomnę że mama prosiła o podwyższenie alimentów i spłacenie długu alimentacyjnego w 1994 r. sąd podwyższył alimenty na 1500kć i tata powiedział że zobowiązuje się uregulować dług który powstał z nie płacenia alimentów na mnie i moją siostrę. Od tego wyroku tata płacił chyba przez 2 lata te 1500kć ale długu który powstał od 1993 - 1994 nie spłacił. W 2003 skończyłam 18 lat i założyłam sprawę o alimenty ponieważ byłam już pełnoletnia i sąd w polsce wydał wyrok wysokości 330zł i taką kwotę tata ani razu mi nie przysłał a uczyłam się cały czas do chwili obecnej studiuję mam 27lat i chciałabym się dowiedzieć czy mam szanse odzyskać alimenty które ojciec mi nie płacił. prosiłabym bardzo o podpowiedz co mam robić i czy jest jakaś szansa z góry dziękuje pozdrawiam

Misiek1991

2011-02-12 15:48:02

Witam mój ojciec pracuje w Holandii zarabiał długi okres między 1400-1600 euro. Odkąd rozwiódł się z moją matką zarabia 2500-2700 euro. Płacił na 2 dzieci i na dom oraz kredyt 400 euro. Przez kilka miesięcy wcale nie płacił. Ile dostanę alimentów jeśli wystąpię o nie w sądzie mam 18 lat i jestem uczniem technikum. ? Jeśli będzie podział majątku prawdopodobnie dom zostanie sprzedany. W takim razie będę musiał się przeprowadzić do mieszkania w miejscowości w której się uczę i będę mieszkał sam lub na spółkę z kimś. Jaka kwota zostanie mi przyznana przez sąd na życie? Moja matka przeprowadzi się 400 km dalej ponieważ nie ma tutaj rodziny ani nikogo. Moja siostra studiuje i pracuję w innym mieście, ale stwierdziła że nie będzie się z nim wcale porozumiewała po prostu nie chce mieć z nim kontaktu. Moja mama również nie będzie od niego pobierała żadnych kwot. Tylko ja na mieszkanie i częściowe życie, książki bilet, autobusowy, jedzenie. Czy jeśli znalazł bym pracę na 1/3 etatu więcej mi po prostu nie pozwoli szkoła, czy miało by to jakiś wpływ?

Julia980212

2011-08-23 14:40:14

Witam. Mój ojciec obecnie mieszka w Londynie. Odwiedził mnie tylko raz, gdy miałam 7 lat. Próbowałam z nim utrzymywać kontakt, jednak on nie odpisywał, nie oddzwaniał... W lipcu cudem udalo mi sie do niego dodzwonić -.- Trochę pogadaliśmy. Pod koniec, powiedział że 10 września bierze ślub 0.o Zaprosił mnie na niego... Mama powiedziała, że nie chce żebym jechała na ślub. Obraziłam się, jednak to co napisał drugiego dnia wprawiło mnie w bardzo zły humor... Dostalam smsa na komorke mamy o tresci: "Moja zona nie wyrazila zgody na twoja obecnosc na slubie. Przykro mi"... Dzwoniłam do niego, ale już nie odbierał... Zachował się jak jakiś dzieciak >.< Na dodatek dowiedziałam się, że zaakceptował mnie tylko dlatego, że prawnik wynajęty przez mamę postraszył go alimentami.. To juz mnie zdolowalo.. Ale cóż.. Teraz chciałabym od niego alimenty, gdyz same sobie nie radzimy... Moja mama przeszla trzy kosztowne operacje w klinice dla sportowców na łączną kwotę ok.200 tys zł 0.o.. Musialysmy wziac kredyt, inaczej nie mogła by sie mną zajmować.. Wszystko się dobrze skończyło. Teraz jeździ na rowerze, chodzi w szpilkach itp ^.^ Niestety nie dajemy rady splacac rat kredytu.. Bank chcial 4000 zł, a mama wpłacała tyle ile mogła czyli ok 2000 zł. Tata ma smartphone wiec zakladam ze nie jest biedny. Chodzę do Ogulnokształącej szkoły sztuk pięknych, wiec muszę duzo wydawac... Farby, palety, podobrazia, tusze, sztaluga, akwarele, szkicowniki, podreczniki, zeszyty itp.. Wychodzi tego ponad 500zł miesięcznie. Dodać bilet kwartalny na dojazd do szkoły [120 zł], jakies ubrania to juz wyjdzie ok 800 zł... Da się wystąpić do sąde o alimenty z roszczeniem za trzy lata wstecz ? :)

kataryna199231

2012-05-30 12:23:34

Witam serdecznie. Chciałabym prosić o poradę. Jak można się ubiegać o alimenty, gdy ojciec dziecka jest obcokrajowcem (Holender), ma legalną pracę, w firmie pracuje 7 lat? Do jakiego sądu matka ma wnosić o alimenty? Jeżeli w Polsce to jak praktycznie wygląda rozprawa? Ojca zawiadamia się pocztą? Czy musi on stawić się w Polsce w sądzie? A co jeśli nie przyjedzie, albo nieznany jest jego adres lub posiadam adres przybliżony (kod pocztowy miejscowość, ulicę -wszystko bez numeru domu)? W jakich przypadkach sąd zasądza o niemożliwości ściągnięcia alimentów? I jeśli cała procedura długo trwa, to czy matka może w tym czasie pobierać jakiś zasiłek? Obecnie jestem w 4 miesiącu ciąży ojciec raz wypiera się dziecka, później nagle jest świadomy ojcostwa, ale twierdzi to ja-matka zabraniam mu wszystkiego. Ma nadzieję, że dam spokój jemu i jego rodzicom. Wnioskuję, że nie poczuwa się do odpowiedzialności, jednak ja chcę, aby poczuł odpowiedzialność i płacił na potrzeby dziecka. Co w tej sytuacji? Proszę o poradę

kataryna199231

2012-05-30 12:27:15

Dodam jeszcze, że nie jestem z nim w związku małżeńskim.

nati82

2012-07-18 19:55:37

Witam,chciałam się dowiedzieć co mogę zrobić lub gdzie się udać by otrzymywać alimenty na córkę? W Polsce mam zasądzone alimenty na 430zł które są wpłacane z państwa gdyż egzekucja jest bezskuteczna. Rok temu wyjechałam z córką za granicę do Holandii.Niedawno dostałam list od Marszałka Województwa Wielkopolskiego iż nie przebywam na teranie Rzeczpospolitej Polski w związku z czym alimenty na córkę mi nie przysługują.Proszę o pomoc. Pozdrawiam

a_ch90

2012-08-12 09:52:42

Witam, Mam pewien problem, chciałabym uzyskać alimenty od mieszkańca Arabii Saudyjskiej. Jestem w 5 miesiącu ciąży (22-23 tydzień) z mężczyzną z Arabii Saudyjskiej, który nie akceptuje tego dziecka. Twierdzi, że jego ojciec wymusza na nim aborcje w innym wypadku wyrzeknie się go i straci wszystko. Wywiera na mnie dużą presję i strach żądając, abym dokonała aborcji, czego nie chcę i nie zrobię. Twierdzi, że w innym wypadku "zniknie". Kontaktuję się z nim drogą mailową, poprzez komunikator "skype" oraz telefoniczne. Żądał ode mnie abym znalazła w Polsce, Holandii bądź Anglii klinikę, w której dokonają aborcji. Mohammed ma 31 lat, jest studentem medycyny w Katowicach oraz mieszka w akademikach przy jego uczelni. Obecnie znajduje się na terenie Arabii Saudyjskiej (prawdopodobnie do 22 sierpnia 2012r).

Prawnik1209

2012-08-21 11:47:02

Witam, Doradzam wystąpienie o zasądzenie alimentów od ojca dziecka i absolutne nie poddawanie się sugestiom do usunięcia ciąży, które to w naszym kraju jako nieuzasadnione jest przestępstwem. Również nakłanianie do tego (co czyni ojciec dziecka) jest przestępstwem karnym. Zgodnie z ustawą prawo prywatne międzynarodowe z dnia 4 lutego 2011 r. art. 63 Prawo właściwe dla zobowiązań alimentacyjnych określa rozporządzenie Rady (WE) nr 4/2009 z dnia 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych (Dz. Urz. UE L 7 z 10.01.2009, str. 1). jeżeli chodzi o właściwość miejscową sądu to podstawą będzie art. 1103 (2) par. 1 pkt. 1 kpc.

donata771

2012-09-11 04:49:54

Prosze Was o porade coz moge zrobic. Mieszkam w USA,mam corke na ktora mam orzeczone alimenty od jej Ojca mieszkajacego w Polsce. Ojciec mojej corci nie placi alimentow w zwiazku z czym zlozylam sprawe do komornika. Mam jednak obawy,ze komornik nie bedzie w stanie sciagnac zaleglych alimentow. Wiem,ze jest tzw.Fundusz alimentacyjny ale tylko dla osob ktore zamieszkuja na terenie kraju. Na co ja bede mogla liczyc gdy nie beda sciagane alimenty z Tatusia? Mam jakies prawo by to rozwiazac? Bylabym wdzieczna za fachowe porady

wazzup175

2012-10-02 09:22:41

Witam mam następujący problem, zostały mi przyznane alimenty w 1989 lub 90 r. i były podane w pewnej kwocie która teraz nie jest nic warta ponieważ było to podane w starych pieniądzach i w dodatku nie płacone do tej pory, dłużnik jest obywatelem Czech. Moje pytanie brzmi, co zrobić żeby odzyskać alimenty? Oraz jak te zadłużenie zostanie policzone, dalej Po starych pieniądzach czy zostanie to inaczej policzone ???? Liczę na pomoc

iwet1983

2012-10-20 13:24:28

Witam mam maly problem.jak.kazda kobieta ojciec mojego synka 4 letniego.mieszka w angli na.kontrakcie juz pare ladnych lat ma tam.zone i dziecko ona.tez pracuje czy jak podaje ojca w anglii o alimety czy dochody malzonki tez sad wlicza i jakie bym.mogla alimety uzyskac od ojca

pauladudek

2013-01-14 15:34:32

Czy w przypadku sprawy o alimenty Urząd Marszałkowski może udzielić informacji na temat pracy jednej ze stron (za granicą)?

elpasonaso

2013-03-04 08:29:16

Wiele na temat alimentów zasad wydawania ich i wstrzymywania oraz udzielania innych informacji jest tutaj

yulka

2013-03-13 16:44:43

witam, proszę o podpowiedź w jaki sposób oficjalnie i skutecznie poinformować ex malżonka na jakie konto ma kierować alimenty. Do czerwca ubiegłego roku miałam konto w pewnym banku i zawsze tam dokonywal płatności (niejednokrotnie z opóźnieniem). Po pewnym czasie założyłam osobne konto i poinformowałam go o numerze nowego konta. Od tej pory wpłacal albo gotówką albo na nowe konto, do tej chwili gdzie wpłaty dokonal na stare...Problemu by nie bylo gdyby nie to, że tam zostala mi jedynie karta kredytowa do spłaty i w tym momencie dokonane wpłaty pozostają na koncie. mówiłam ex malżonkowi, ze tam ma nie wpłacac jednak "po złości" to zrobił...co teraz aby taka sytuacja wiecej nie miala miejsca...moje zarobki niestety nie wystarcza na pokrycie wszystkivch wydatków ;/ prosze o pomoc...

elpasonaso

2013-03-15 10:04:36

Oficjalne pismo wystosować, przynieść mu kazać podpisać i tyle. Jak odmówi zapytać czy ma ochotę dziecko widywać częściej niż raz na ruski rok. Czasami ludziom złośliwym trzeba dotrzeć do pustych łbów ich metodami działania. Stare konto swoją drogą trzeba szybko spłacić żeby odsetki pani nie rosły i to tez jest bardzo istotne. Poprosić Bank o zablokowanie konta w ten sposób że tylko pani będzie mogła wpłaty w oddziale banku robić i też on tym poinformować małżonka.

Jula192

2014-01-26 09:53:31

Mąz jest za granicą, pieniadze przepija a mi na 3 dzieci przysyła po 50 -10 Euro w miesiacu, chce wystapić o alimnenty ale sie boje jego reakcji i tego że nawet tego mi nie przysle i umrzemy z głodu :( Zameldowany jest w Polsce i tutaj pytanie czy sad bedzie go szukał za granica czy można zrobić tak że poinformuję go już o wyroku bo bardzo się boję :( BŁAGAM o szybka odpowiedz :(

Jula192

2014-01-26 12:00:27

Dowiedziałam się jeszcze że isntieje coś takiego jak zabezpieczenie alimentacyjne ale maż pracuje w Norwegii na własnej działalnosci i u różnych ludzi... jak wtedy zadbać aby komornik sciagał pieniążki ? Wystarczy jego numer konta ? A przypadku jesli by egzekucja komornicza była nieskuteczna to jest jakis inny sposob na zapewnienie dzieciom chleba ? Np kiedyś był fundusz alimentacyjny a teraz słyszałam że opieka coś takiego przejmuje...prawda ?

lilonek90

2014-04-06 23:00:15

Tylko ten sposób, który Pani podjęła jest możliwy. Ta procedura zawsze długo trwa. Ja składałam wniosek do Sądu w marcu. W sierpniu przyszła odpowiedź z Niemiec, że zaczynają szukać dłużnika. W grudniu przyszło pismo, że został znaleziony. Po wyciągnięciu wszystkich odpisów złożyłam w lutym ten główny wniosek w języku niemieckim, który miał otrzymać komornik, aby ściągać z niego alimenty na miejscu. Ale między czasie Sąd kontaktuje się z dłużnikiem i informuje o sytuacji. U mnie akurat były mąż się wystraszył komornika i sam zaczął przelewać bieżące alimenty, więc wniosek nie poszedł do Niemiec. Jest tylko taka różnica, że Sąd Okręgowy działa w Pani imieniu i w celu uzyskania bieżących alimentów(pod warunkiem, że pracuje i komornik będzie miał z czego ściągnąć). Jeśli chodzi o zadłużenie, które ma, to u mnie akurat policja prowadziła postępowanie o uchylanie się od alimentów,które zgłosił MOPS,gdyż brałam pieniądze z Funduszu. Myślę, że w Pani przypadku, powinna Pani sama zgłosić to na policje i wtedy komornik mógłby ściągnąć również i zadłużenie(a można tylko 3 lata wstecz). Adres jest znany, więc oni od razu powinni przekierować sprawę do Szkocji. Myślę, że jeśli zgłosi się do niego i komornik i policja, to będzie mocno wystraszony. Ale pewnie dopóki nie będzie żadnej odpowiedzi ze Szkocji, to nadal musi Pani czekać.

lilonek90

2014-04-06 23:02:18

U mnie policja czekała, aż dam znać, co ustalił Sąd Okręgowy.

Ona29

2014-11-23 04:51:05

Dluznik ma przeszlo 40 tys dlugu. Bylam wzywana na komisariat poniewaz byl"poszukiwany"(z komisariatu jezdzili pod adres zameld.)choc podalam im miasto i panstwo w ktorym legalnie pracuje i jest zameldowany. Za jakies pol roku dostalam list z prokuratury ze sprawa zostala zawieszona poniEwaz niezastali go pod adresem zam.tu w pl. Na liscie poszukiwanych sie nieznajduje gdzie mam zrobic krok do przodu? jakis list gonczy czy inter pol na wlasna reke? policjant powiedzial ze niemam sie łudzic ze go sciagna:/ czy teraz kazdy moze robic dzieci uciekac za granice zyc jak ksiaze? a my matki? gdzie tu sprawiedliwosc :/

e-prawnikpl

2014-12-11 10:43:52

Przedewszystkim trzeba sporządzić pozew o alimenty, gdzie trzeba podać wysokość alimentów, następnie taki wniosek, należy złożyć w sądzie miejsca zamieszkania osoby zobowiązanej do alimentów.

 

Więcej na ten temat można przeczytać w tej opini prawnej: Alimenty od osoby przebywającej za granicą.

werazz

2015-03-01 15:30:39

POZNAŃSKA MANIFA 2015: DOŚĆ PRZEKRĘTÓW W SPRAWIE ALIMENTÓW W tym roku poznańska Manifa przejdzie pod hasłem "Dość przekrętów w sprawie alimentów!" Chcemy wyrazić nasz głęboki sprzeciw wobec faktu, że w Polsce kobiety w różnym wieku wciąż borykają się z problemem nieściągalności alimentów na dzieci. Oburza nas to, że aż 250 tys. ojców nie dokłada się do utrzymania swoich dzieci, co daje tyle samo matek pozostawionych samych sobie, często w skrajnie trudnej sytuacji ekonomicznej oraz prawie milion poszkodowanych dzieci (dane: Fundacja MaMa). Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Polsce udaje się ściągnąć zaledwie 7,9 proc. długów alimentacyjnych (stan z sierpnia 2014). Polscy dłużnicy alimentacyjni zalegają obecnie na kwotę ponad 4,6 mld złotych. Zapomina się o tym, że celowe niepłacenie alimentów to przejaw przemocy ekonomicznej. W naszym kraju wciąż obarcza się kobiety o wiele większą odpowiedzialnością za wychowywanie dzieci, a mężczyzn łatwo usprawiedliwia się z nieuczestniczenia w życiu rodzinnym. Nie wymaga się od nich, aby byli aktywnymi i zaangażowanymi w opiekę nad dziećmi ojcami, ponieważ wciąż pokutuje przekonanie, że stworzeni są do innych ról niż kobiety. "Cwaniacy alimentacyjni" wspierani są często przez znajomych, przyjaciół, rodzinę a nawet instytucje, których działania w obszarze ściągalności alimentów bywają nieskutecznie z powodu opieszałości odpowiednich organów lub braku rozwiązań prawnych. Uchylanie się od płacenia alimentów nie jest piętnowane, ale wręcz (w niektórych środowiskach) uważane za przejaw sprytu i przedsiębiorczości. Fora dla ojców pełne są porad w stylu: jak szybko przepisać majątek na osobę z rodziny albo ukryć czy zaniżyć dochody, aby uniknąć płacenia alimentów. Co więcej, problem niepłacenia alimentów nie dotyczy tylko - jak się powszechnie uważa - mężczyzn mało zarabiających lub bez pracy. Bardzo często unikają płacenia również ojcowie świetnie zarabiający, prawnicy, politycy, osoby z pierwszych stron gazet. I wciąż uchodzi im to na sucho! Apelujemy do ojców, aby zaczęli poczuwać się do odpowiedzialności za dzieci, które sami spłodzili i mają w związku z tym obowiązek wychować je oraz utrzymać w takim samym stopniu jak matki! Apelujemy do wszystkich, aby zaczęli piętnować unikanie płacenia alimentów, ponieważ jest to po prostu przestępstwo! Przyjdź na poznańską Manifę 8 marca o 12:00. Miejsce: ul. Półwiejska (przy Starym Browarze). SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!

Jadwiga

2017-05-22 11:25:23

Witam. Jestem mamą 20 miesięcznego synka. Mam prawomocny wyrok o alimenty na Niego. Niestety jego ojciec nie spłacił i nadal nie spłaca zaległości ok 25 tysięcy złotych i od tego są ustawowe odsetki (nie wiem ile dokładnie). Alimenty płaci nieregularnie i w niepełnej kwocie. Zgłosiłam sprawę do komornika ale nie może on wyegzekwować tej kwoty, egzekucja jest nie możliwa. Byłam też na policji zgłosiłam sprawę. Nie mogę pobierać alimentów z funduszu alimentacyjnego gdyż przekraczam próg dochodowy. Ojciec dziecka jest w Wielkiej Brytanii mam jego adres ale wiem że zmienił adres zamieszkania tz. ucieka. Nie wiem co dalej robić. Jak wygląda złożenie wniosku o ściganie za granicą. Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam

maria

2017-06-05 06:14:04

w zaden sposob nie moge uzyskac od 2002r alimentow od ojca mojego wnuka tunezyjczyka sad okregowy nic nie robi co dalej

maria

2017-06-05 06:17:46

pragne zaznaczyc ze matka mojego wnuka nie zyje a ja wychowalam go w rodzinie zastepczej teraz jest na usamodzielnieniu a chce podjac studia zaleglosc to 100000zl

Agata

2017-07-03 19:31:38

Witam! Mój były uchyla się od płacenia alimentów na naszą córkę. Sąd zasądził 650zł w tej chwili zaległości sięgają ok 20000 zł, mój ex uciekł do Niemczech i tam pracuje. Niestety nie znam jego adresu.Czy istnieje możliwość że Sąd okręgowy znajdzie go tam jakoś? I jak wygląda płacenie alimentów z za granicy? Skoro mam przyznane 650 zł to będą płacić w polskich czy w euro?

Aga

2018-03-18 17:58:58

Jak długo trwa taka edzekucja alimentów z zagranicy przez sąd.chodzi o kraj Holenderski

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

  • Mam taki problem, parę miesięcy temu były mąż przestał płacić mi alimenty. Czy jeśli komornik podpisze mi teraz wniosek, to FA wypłaci mi zaległe alimenty? czytaj dalej»

  • Rozstałem się z żoną 3 lata temu. Córka mieszka ze mną, synek mieszka z żoną. Formalnie nie mamy rozwodu. Rozwód będzie w kwietniu tego roku. Od ponad pół roku płacę dobrowolnie na synka (...) czytaj dalej»

  • Witam! Jestem ojcem wychowującym 12-letnią córkę . Matka uchyla się od płacenia alimentów zasądzonych sądownie. Matka mieszka w Niemczech . Czy komornikowi uda się wyegzekwować zaległe alimenty (...) czytaj dalej»

  • Witam Jak mozna odzyskać zaległe alimenty, gdy ojeciec dziecka umarł a lata wcześniej nie płacil?Z góry dziekuję czytaj dalej»

  • Witam. Moja sytuacja wygląda następująco. Od ojca na mnie i siostrę są przyznane alimenty. Moja matka nie dostawała ich ponieważ dochód w rodzinie był za duży. Rodzice są po rozwodzie. Ja mieszkam (...) czytaj dalej»

  • W 2000r. sąd zasądził od męża alimenty na dzieci. Nigdy dobrowolnie nie zapłacił ani złotówki. Komornik nie mógł ściągać alimentów, bo mąż był taksówkarzem. Nie pobierałam świadczeń (...) czytaj dalej»

  • Witam. Mam kilka pytań dotyczących adopcji z zagranicy: 1. Czy jest możliwość adoptowania dziecka z Afryki bądź Azji. 2. Z jakimi krajami Polska podpisała umowę dot. adopcji. 3. Jakie są (...) czytaj dalej»

  • Mam przyznane alimenty, ojciec dzieci przebywa za granicą i nie płaci, przez rok byli teściowie płacili mi połowę kwoty zasądzonych alimentów, potem przestali płacić i nie mam z nimi kontaktu. (...) czytaj dalej»

  • Witam. Od 2013 mam zasądzone alimenty na dziecko w kwocie 300 zł/mc. Od samego początku nie były one płacone. Komornik nie mógł podjąć działań w tej sprawie, ponieważ nie była nadana klauzula (...) czytaj dalej»

  • Witam Ojciec posiada u komornika zadłużenie. Alimenty zaległe, zaległa zaliczka alimentacyjna oraz opłata egezekucyjna. W jakiej kolejności będą zaspokajane te zadłużenia? Z góry dziękuję (...) czytaj dalej»